Posyp tym trawnik, by szybko rozprawić się z mchem. Sprawdzony patent, który kosztuje grosze
Mech rozprzestrzenia się po terenie działki lub ogrodu w tempie ekspresowym. Skutecznie osłabia trawę oraz potrafi przystosować się do warunków panujących w każdym środowisku. Nie ominie nawet kostki brukowej oraz chodnika. Jeśli zauważysz pierwsze oznaki jego obecności – natychmiast zacznij mu przeciwdziałać. Wypróbuj proste patenty, które szybko wyeliminują problem.
Spis treści:
Przyczyny pojawienia się mchu
Podstawową przyczyną odpowiedzialną za pojawienie się mchu w ogrodzie jest najczęściej nieodpowiedni odczyn pH gleby. Często wiąże się to także z niewłaściwą i zbyt rzadką pielęgnacją darni. Nieregularne koszenie, pozostawienie martwych resztek roślin i liści oraz brak nawożenia skutkuje niedoborem niezbędnych składników odżywczych, a to osłabia i spowalnia wzrost trawy.
Trudne do usunięcia mchy spotkamy na ogół w glebach zbitych i mało przepuszczalnych, a także na terenach charakteryzujących się wysokim poziomem wód gruntowych. Wymagające warunki sprawiają, że trawa ma problem z wykształceniem odpowiednio długich korzeni, które mogłyby łatwiej wniknąć w głąb podłoża.
Skuteczny sposób na pozbycie się mchu z trawnika
Szukasz prostego, taniego, a przy tym skutecznego sposobu na pobycie się mchu z trawnika? Wypróbuj metodę wapnowania. Zanim jednak przejdziesz do jej realizacji, zacznij od sprawdzenia współczynnika pH. Jeśli uzyskasz wynik niższy od 6,0, warto wykonać odkwaszanie gleby, co przyspieszy proces pozbywania się zbędnych roślin z trawnika.
Polecany patent polega na dokładnym zasypaniu trawnika odpowiednim preparatem do zwalczania mchu lub dolomitem. Taką mieszankę pozostawiamy na kilka minut, a następnie obficie spłukujemy wodą. Podobny efekt uzyskamy, jeśli użyjemy popiołu drzewnego z ogniska lub domowego kominka. Taki produkt zawiera liczne minerały i mikroelementy, a dzięki temu nie tylko wypleni mech, ale także zadziała jak odżywczy nawóz. Decydując się na tę metodę, upewnijmy się, że popiół nie pochodzi z drewna malowanego lub lakierowanego. Obecność substancji chemicznych będzie szkodliwa dla trawy.
Sprawdź: Tę pracę ogrodową wykonaj jeszcze jesienią. Młode sadzonki hortensji bezpiecznie przetrwają zimę
Ochrona trawnika
Jeśli zauważysz, że na trawniku pojawił się mech - nie pozwól mu się długo rozgościć. Jego rozwojowi sprzyja cień oraz resztki trawy, których nie zebraliśmy po koszeniu. Takie warunki spowodują, że filc będzie się szybciej namnażał. Postaraj się szybko poprawić warunki murawy, a problem przestanie tak szybko nawracać. Zadanie rozpocznij od bardzo dokładnego wygrabienia całego mchu oraz filcu. W ten sposób wzmocnisz trawę, a także uchronisz ją przed powrotem nieproszonego gościa.
Sprawdź również: