Reklama

Reklama

Depresja przyszłej mamy

Jestem w 10. tygodniu ciąży, od pół roku biorę leki antydepresyjne. Czy mogą one jakoś negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka?

Niestety, nie ma miarodajnych badań, które dotyczyłyby działania leków antydepresyjnych na rozwój płodu (ze względów etycznych nie przeprowadza się badań na ciężarnych), ale dla bezpieczeństwa dziecka unika się stosowania tych preparatów, zarówno na początku,jak i w późniejszym okresie ciąży. Z praktyki wynika, że dzieci kobiet przyjmujących antydepresanty, po urodzeniu mogą mieć zaburzenia rytmu serca i wahania ciśnienia tętniczego. Skoro przyjmowała pani leki antydepresyjne nie wiedząc o ciąży, proszę powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu. Oceni on stan dziecka w badaniu USG. Najkorzystniejsze byłoby odstawienie antydepresantów. Jeśli nie jest to możliwe, psychiatra powinien zaproponować takie preparaty, które będą najmniej niebezpieczne dla płodu.

Reklama

Na pytania odpowiada dr Leszek Lewandowski ginekolog-położnik, pracownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Dowiedz się więcej na temat: leki | depresja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje