Jak wspomagać raczkowanie
Dzięki tej formie ruchu dziecko ćwiczy mięśnie, wzmacnia kręgosłup i kształtuje prawidłową postawę. Raczkowanie korzystnie wpływa również na rozwój mózgu. Zobacz, jak do niego zachęcać maluszka.
Wędruję do zabawki
Weź kolorową piłeczkę, gumową lub pluszową maskotkę albo inną bezpieczną rzecz, która wzbudza zainteresowanie malca. Przygotuj miejsce do ćwiczenia - odsuń wszystkie zbędne sprzęty, które mogą przeszkadzać. Połóż zabawkę w odległości dwóch, trzech metrów od dziecka - na pewno dziarsko powędruje do niej na czworakach.
Mam odpowiedni strój
Kup maluszkowi specjalne skarpetki z tzw. obustronnym ABS, czyli z antypoślizgowymi wypustkami zarówno na podeszwie, jak i na wierzchu stopy. Pamiętaj, że dziecku musi być wygodnie. Ubieraj je w bawełniane spodenki z nieco grubszego materiału, by nie obtarło sobie kolanek. Unikaj krępujących ruchy śpiochów czy ubrań z niewygodnymi ozdobami.
Ćwiczę z kolegą
Aby zmobilizować brzdąca do ruchu, zapewnij mu od czasu do czasu towarzystwo raczkującego kolegi. Będzie zafascynowany, obserwując trening w wykonaniu innego dziecka. Maluchy muszą się dobrze widzieć, dlatego posadź je naprzeciwko siebie. Podłoże, na którym ćwiczą, nie może być śliskie. Najlepsza jest duża, antypoślizgowa mata.