Reklama

Reklama

Moje dziecko, moje decyzje

Irytuje cię fakt, że wszyscy wiedzą lepiej niż ty, co byłoby najbardziej odpowiednie dla ciebie i twojego malca? Nauczymy cię, w jaki sposób powstrzymać lawinę niechcianych, dobrych rad.

Kiedy jesteś w ciąży, możesz się poczuć jak prawdziwa gwiazda. Wszyscy nagle interesują się twoim życiem i komentują każdy twój krok.

Reklama

Ponad 70 proc. Polek ankietowanych przez psychologa pracy, Ewelinę Marek, uważa, że ich środowisko przekracza pewne granice.

Współpracownicy i dalecy znajomi ingerują w intymne sprawy przyszłych rodziców, ba, często nawet podważają podjęte przez nich decyzje, które dotyczą nie tylko ciężarnej, ale także jej dziecka i partnera.

Większość przyszłych mam uśmiecha się wtedy nerwowo, nie wiedząc, co odpowiedzieć, żeby nie obrazić rozmówcy.

Podpowiemy ci, w jaki sposób poradzić sobie w takich sytuacjach i kulturalnie, acz stanowczo, dać do zrozumienia, że - bez względu na to, co sądzi otoczenie - ty i tak zamierzasz pozostać przy swoim zdaniu.

Decyzja: Twój partner nie będzie przy porodzie

Liczba porodów rodzinnych zwiększa się z roku na rok. W 2006 r. ordynatorzy oddziałów położniczych ankietowani w akcji "Rodzić po ludzku" odpowiadali, że partnerzy są już przy 40 proc. porodów.

Jeśli więc para oświadcza znajomym, że nie zamierza rodzić razem, może spotkać się z okrzykami niedowierzania, a nawet otwartą krytyką.

- Nie można zmuszać się do czegoś tylko dlatego, że "tak robi większość" - mówi Urszula Kubicka-Kraszyńska, socjolog z fundacji "Rodzić po ludzku".

Dla prawidłowego przebiegu porodu ważne jest poczucie bezpieczeństwa kobiety. A tego nie może zagwarantować partner, który przebywa na sali porodowej wbrew własnej woli.

Lepiej niech zastąpi go mama, siostra albo bliska przyjaciółka rodzącej.

Jak poradzić sobie z krytyką

Ucinaj wszystkie dyskusje, mówiąc spokojnie i z uśmiechem, że wolałabyś nie spędzać całego czasu, który został ci do porodu, na uzasadnianiu wszystkim dookoła swojej decyzji.

Jeśli ktoś upiera się przy wypytywaniu, powiedz po prostu: "Tak zdecydowaliśmy" i szybko zmień temat.

Decyzja: Będziesz chodzić do pracy do ostatniej chwili

Masz prawo iść w ciąży na zwolnienie, nawet jeśli nie ma ku temu poważnych wskazań medycznych. Ważne jest to, jak ty się czujesz i jak znosisz ciążę.

Jeśli jednak chcesz do końca ciąży pracować, a lekarz ci na to pozwolił - zrób to. Licz się jednak z tym, że twoja decyzja zaskoczy współpracowników.

Przekonanie, że najlepszym sposobem na urodzenie zdrowego dziecka jest leżenie w łóżku przez większość ciąży, wciąż jest w Polsce bardzo silne. Aż 87 proc. pracujących ciężarnych ankietowanych przez psychologa pracy, Ewelinę Marek, spotkało się z pytaniem: "Dlaczego nie weźmiesz zwolnienia?".

Nie przejmuj się złośliwymi opiniami. Jeśli koleżanka z pracy rzuca nieprzychylne komentarze, kiedy widzi, jak krążysz z uśmiechem po firmie w 38. tygodniu ciąży, najprawdopodobniej jest zazdrosna. Pewnie sama chciałaby być tak odważna, tak sprawna, albo tak bardzo lubić swoją pracę, jak ty, ale nie ma odwagi się do tego przyznać.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje