Niech żyje bal!

Debiut na imprezie karnawałowej to niezwykle ważne wydarzenie w życiu malca. Radzimy, jak dobrze go do niego przygotować.

Debiut na imprezie karnawałowej to niezwykle ważne wydarzenie w życiu malca

Wielkie wyjście

Uroczysty bal to dla dziecka nie tylko przyjemność, ale też ważne i pouczające wydarzenie. - Maluch przebrany za swoją ulubioną postać ma szansę poczuć się podczas balu wyjątkowo. Udawanie kogoś innego to dobry trening wyobraźni i empatii. Dziecko może też poczuć się w nowej skórze silniejsze i pewniejsze niż zwykle, bo to ono "rządzi" swoją postacią - mówi Helena Turlejska-Walewska, psycholog dziecięcy i terapeutka. Podczas balu karnawałowego malec uczy się współpracy z dużą grupą dzieci, a także dzielenia wspólnej radości i zabawy.

Niemniej jednak pierwsze wyjście na większą imprezę może być dla dziecka stresem, dlatego trzeba je wcześniej dobrze przygotować. Opowiedz smykowi o swoich balach w przedszkolu, pokaż mu zdjęcia z dzieciństwa. Jeśli do balu zostało jeszcze trochę czasu, a twój maluch nie miał okazji do zabawy z rówieśnikami, zaproś do domu koleżanki ze swoimi pociechami. To ośmieli malca do zabawy z dziećmi w sali balowej.

Podczas dziecięcych imprez karnawałowych często organizuje się różnego rodzaju konkursy z nagrodami. Uczestnicy są zwykle wtedy proszeni o krótką prezentację swoich artystycznych talentów. Na wszelki wypadek przygotujcie wcześniej jakiś wierszyk lub piosenkę - dzięki temu twój malec będzie miał opracowany repertuar.

Przebiorę się za...

Większość balów karnawałowych to zabawy kostiumowe. Dwulatek może mieć jeszcze problem z decyzją o wyborze stroju, starsze dziecko będzie kierować się przedszkolną modą. Największą popularnością wśród dziewczynek cieszą się kostiumy wróżek, księżniczek i baletnic. Wśród chłopców dominują "mocne" postacie: rycerz, pirat lub bohaterowie bajek, np. Spiderman czy Bob Budowniczy. Wybór przebrania zostaw dziecku - jeśli marzysz, by zobaczyć córkę w efektownym stroju księżniczki, a ona chce przebrać się za Zorro, uszanuj jej decyzję. Strój karnawałowy powinien być wygodny, nie może krępować ruchów dziecka.

Dlatego unikaj futrzanych tygrysków i puchatków - podczas zabawy maluchom jest w nich za gorąco. Jak zdobyć karnawałowe przebranie? Najprościej kupić je w sklepie. Ofertę strojów dla chłopca i dziewczynki znajdziesz w dużych sieciach handlowych, np. Tesco, Auchan, Carrefour. Oryginalne propozycje na strój dla dziecka oferują internetowe sklepy z kostiumami dla dzieci (np. godan.pl czy przebrania.pl). Nowe stroje kosztują od 50 do 200 zł. Jeśli twój domowy budżet nie przewiduje tak dużego wydatku, sprawdź ofertę komisów dziecięcych. W większych miastach można skorzystać z wypożyczalni strojów karnawałowych. Zwykle znajdują się one w dużych centrach handlowych na korytarzach. Wypożyczenie kostiumu kosztuje ok. 20-30 zł.

W co się bawić?

Bez względu na to, czy dzieci bawią się na domowym balu czy na wielkiej sali, warunkiem udanej imprezy karnawałowej jest przygotowanie atrakcyjnych zabaw. Jakie mogą spodobać się małym gościom?

• Kotyliony - każdemu uczestnikowi balu przypnij kotylion. Dwoje maluchów z takim samym kotylionem zaproś do kółka. Po chwili poproś o dołączenie do was kolejnej "bliźniaczej" pary. Zapraszaj do tańca po dwoje dzieci, aż wszystkie będą się bawić.

• Paszcza lwa - narysuj na dużym brystolu głowę lwa z otwartą paszczą, wytnij duży otwór w miejscu paszczy. Niech dwoje dorosłych trzyma "głowę lwa", a dzieci "karmią" go, rzucając do otwartej paszczy piłeczkami lub kulkami papieru. Każdy celny rzut powinien być jakoś nagradzany.

• Taniec z balonikiem - podaj dwójce dzieci balon. Poproś, by w tańcu trzymały go głowami. Za chwilę zaproś do tańca inne dziecięce pary. Po każdej piosence z konkurencji odpada ta para, która upuści balon. Wygrywają ci, którym podczas tańców uda się najdłużej utrzymać balon. Pamiętaj, by na kinderbal koniecznie zabrać aparat! Zdjęcia z pierwszej imprezy będą świetną pamiątką. Najciekawsze wyjdą wtedy, gdy uda ci się uchwycić malca w trakcie zabawy z dziećmi.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas