Poród idealny
Która kobieta nie obawia się porodu? Jest to jedno z najtrudniejszych i jednocześnie najważniejszych wydarzeń w życiu każdej z nas. Chcemy przeżyć je jak najlepiej i oczekujemy wsparcia ze strony szpitala i personelu.
Czy przyszłe mamy i ojcowie mają podobne wyobrażenie na jego temat? Czy poród idealny w ogóle jest możliwy? Spytaliśmy o to internautów. Co na to ogół? W 1994 roku "Gazeta Wyborcza" zainicjowała akcję "Rodzić po ludzku".
Jej efektem był spis zasad, jakimi powinny kierować się placówki oferujące możliwość porodu. Powstało 10 głównych wyznaczników "rodzenia po ludzku".
W trakcie ciąży kobieta powinna mieć prawo do wyboru miejsca i sposobu porodu oraz do uczestnictwa w szkole rodzenia.
W momencie rozwiązania przyszła mama zasługuje na życzliwość i szacunek ze strony personelu, który na bieżąco będzie informował o sytuacji oraz pozwoli kobiecie wpływać na środki i zabiegi stosowane podczas porodu.
Rodzącą powinna móc wspierać wybrana przez nią bliska osoba, niekoniecznie ojciec dziecka. Gdy maluch przyjdzie na świat, mama ma prawo od razu z nim przebywać.
Personel powinien dać niezbędne wskazówki, jak najlepiej opiekować się noworodkiem.
Co na to przyszła mama?
"Spokój, intymność, dobre zaplecze lekarskie, pozytywna i rzeczowa położna, indywidualne podejście do rodzącej (możliwość wyboru pozycji, itepe, itede), schludne warunki (sala/pokój do porodu)" - tak wygląda poród idealny wg internautki o nicku marta_mamamaciunia, która jako pierwsza wypowiedziała się na ten temat na forum Gazeta.pl/eDziecko.
Okazuje się, że Pani Marta nie jest odosobniona w swej opinii.
Podobne zdanie mają inne internautki, np. drosophila.melanogaster, która stwierdziła, że dla niej idealny poród to taki, który jest "szybki i bezbolesny, a także odbywający się w intymnej, spokojnej atmosferze, z przyjaznym i rzetelnym personelem i z możliwością wyboru znieczulenia".
Obecność anestezjologa i możliwość znieczulenia były najczęściej wymienianymi cechami porodu idealnego: "a) znieczulenie, b) znieczulenie!!! c) znieczulenie cały czas, przed i po!, d) ewentualnie cesarka na życzenie, e) pojedyncza sala, f) miłe położne, g) picie do woli" - napisała internautka beverly1985, a sadzia 87 skwitowała: "hi hi ja dodam tylko jeszcze raz znieczulenie".
Drugim najczęściej wymienianym elementem porodu idealnego była intymność, czyli gwarancja oddzielnego i schludnego pokoju .
"Boże nie wyobrażam sobie rodzić z kimś za jakimś parawanem" - stwierdziła malazabka.de. Na trzecim miejscu znalazł się zaufany i przyjazny personel, który na bieżąco informuje o rozwoju sytuacji i gwarantuje pełną opiekę medyczną.
Kobiety wspominają głównie o położnej, od której, poza pomocą przy porodzie, chciałyby uzyskać rady, jak poprawnie zajmować się noworodkiem.
- Dla mnie ogromnie ważna jest obecność położnej, która przez ten cały czas będzie kontrolowała każdy kolejny etap porodu, która na spokojnie wesprze w tych najtrudniejszych momentach fachową poradą, masażem karku czy chociaż dobrym słowem - powiedziała Pani Maria z Warszawy. Kobiety nie zapominają również o mężu.
Poród rodzinny jest dla nich bardzo ważny: "Tato powinien mieć nie tylko możliwość asystowania przy całym porodzie, ale także możliwość wychodzenia i wchodzenia na salę, kiedy tylko chce" - napisała malazabka.de.
Co na to przyszły tata?
Wbrew pozorom, poród jest równie stresujący dla mam, jak i dla ojców. Nie czują oni fizycznego bólu, jednak bezsilność, brak możliwości pomocy oraz patrzenie z boku na cierpienie ukochanej, bynajmniej nie utwierdza ich w przekonaniu, że stanowią tę silną i mocną płeć.
Przyszli ojcowie chcieliby mieć poczucie, iż są potrzebni podczas porodu.
- Atmosfera, w której ojciec może bardziej aktywnie uczestniczyć w porodzie i pomocy po porodzie bardzo by mu sprzyjała i sprawiłaby, że czułby się ważny - mówi Pan Marcin z Warszawy. To nie jest jednak podstawowy wyznacznik idealnego porodu wg mężczyzn.
Dla przyszłych ojców najważniejsza jest opieka medyczna nad żoną i dzieckiem, standard szpitala - czystość, oddzielna sala porodowa, oraz możliwość skorzystania ze znieczulenia przez matkę. - Myślę, że najważniejsza jest pewność, że przyjmą moją żonę do szpitala, na drugim miejscu wymieniłbym opiekę lekarsko-pielęgniarską (człowiek obawia się sfrustrowanej i niemiłej obsługi), na trzecim - standard szpitala, jego czystość, dostęp do łazienki, itp. - stwierdził Pan Tomasz z Warszawy.
- Mówiąc o idealnych okolicznościach porodu, skupiłbym się na jakości opieki przed, w trakcie i po porodzie (zarówno wokół matki, jak i dziecka), na przygotowaniu do porodu (np. spotkanie z lekarzami i położną przed samym porodem), dostępie do wszelkich możliwych udogodnień - poród w wodzie, na piłce lekarskiej, znieczulenie dobrane do potrzeb i preferencji matki - dodał Pan Marcin.
Czy poród idealny jest możliwy?
Na koniec o ustosunkowanie się do marzeń przyszłych rodziców poprosiliśmy Dyrektora Kliniki Położnictwa i Zdrowia Kobiety w Szpitalu Medicover - prof. dr hab. n. med.
Tomasza Niemca.
- Wymagania stawiane przez rodziców są całkowicie zrozumiałe. Poród to bardzo ważne wydarzenie, któremu towarzyszy ogromna dawka emocji: strachu, niepewności, ale i nadziei. W Szpitalu Medicover dokładamy wszelkich starań, by sprostać oczekiwaniom i potrzebom rodziców. W tym celu zapewniamy stały kontakt z rodzicami przez okres 4 tygodni przed i 1 tygodnia po porodzie.
Rodzice mogą być pewni, że zawsze udzielimy im pomocy i fachowej porady, by czuli się pewnie i bezpiecznie.
Podczas porodu zapewniamy komfortowe warunki, oferujemy wszechstronną opiekę medyczną oraz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu w razie jakichkolwiek komplikacji. Nie ukrywamy, iż poród w Szpitalu Medicover wiąże się z kosztami.
Staramy się jednak jak najlepiej dopasować do wymagań Klientów. Obecnie proponujemy 15% upust na Pakiet Porodowy dla wszystkich przyszłych mam.
Reasumując? Jak wygląda poród idealny?
Jest on przede wszystkim bezpieczny, odbywa się w miłej atmosferze, w komfortowych warunkach, przy uczestnictwie bliskiej osoby.
Mama ma duży wpływ na jego przebieg i może liczyć na zrozumienie i pomoc personelu szpitala, gdy potrzebuje znieczulenia, chce zmienić pozycję porodu czy po prostu odczuwa pragnienie. Czy są to zbyt wielkie wymagania?
Wydaje się, że nie. Czy takie porody są możliwe? Oczywiście, że tak. Czy się odbywają? Niestety, różnie z tym bywa? A jakie są Wasze doświadczenia? Zapraszamy do dyskusji!