Reklama

Reklama

Twój słodki ciężar

Zaczęłaś trzeci trymestr. Twój brzuch osiąga coraz bardziej imponujące rozmiary, a ty doświadczasz sprzecznych emocji. Cieszysz się, że już wkrótce powitasz swoje maleństwo, ale boisz zmian, które cię czekają.

Jesteś w ciąży już pół roku. To długo. Masz więc prawo czuć się nieco zmęczona swoim odmiennym stanem. Poza tym, w ostatnim trymestrze nasilają się różne dolegliwości, które nękały cię wcześniej (np. trudności z oddychaniem, bóle pleców) i pojawiają nowe (np. obrzęki dłoni oraz nóg, skurcze łydek). Może ci też dokuczać wzmożona ruchliwość malucha - jest już pokaźnych rozmiarów i powoli zaczyna mu brakować miejsca w brzuchu.

Reklama

Co się dzieje w twojej duszy

Do rozwiązania już całkiem niedaleko, więc coraz częściej zaczynasz myśleć o tym, jak to będzie, kiedy maleństwo znajdzie się po drugiej stronie brzucha. A ten zaczyna ci coraz bardziej ciążyć i przeszkadzać. Sprawia też, że przestajesz czuć się atrakcyjna. Lekko zaokrąglone kształty i ponętny biust, jakie miałaś dwa, trzy miesiące temu, nawet ci się podobały. Teraz czujesz się jak pozbawiony gracji hipopotam. Wolisz nie przeglądać się w lustrze ani w oczach partnera. Czy jest na to rada? Tak - szczere rozmowy z mężem. Powiedz mu, jak się czujesz i jak jest ci z tym źle. Bliskość partnera, jego wsparcie pomogą ci przetrwać ten trudniejszy czas. Bądź dla siebie łaskawa.

Pozwól sobie na przeżywanie gorszych chwil - wtedy szybciej miną. Nawet jeśli nie czujesz się teraz atrakcyjna, staraj się o siebie dbać. Kup sobie dobry balsam przeciw rozstępom i smaruj się nim regularnie. Czytaj książki, słuchaj swojej ulubionej muzyki, dużo odpoczywaj. Potraktuj ten okres trochę jak swoje ostatnie, osobiste wakacje. Za dwa miesiące twoje życie zmieni się o 180 stopni. Zatem teraz zbieraj siły!

Jak zmienia się twoje ciało

Czujesz się coraz większa i cięższa więc zaczynasz zastanawiać się, czy za bardzo nie przytyłaś. Zakres norm jest dość szeroki: prawidłowy przyrost wagi w czasie ciąży wynosi od 10 do 16 kg. Optymalnie - ok. 12 kg. Jeśli przed ciążą byłaś bardzo szczupła, możesz przytyć więcej. Gdy natomiast wcześniej miałaś pełniejsze kształty, twój przyrost wagi będzie mniejszy. W pierwszym trymestrze ciąży przybędzie ci mniej więcej 2 kg, w drugim i trzecim - około 400-450 gramów tygodniowo.

Dowiedz się więcej na temat: ciało | białko | ciężar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje