Reklama

Reklama

Zdrowie od pierwszych chwil

Rusza kampania zdrowotna skierowana do przyszłych rodziców.

Ponad 70 proc. Polaków wie, że zdrowy styl życia w ciąży jest ważny dla rozwoju dziecka, ale większość nie potrafi powiedzieć, na czym on dokładnie polega - zauważyli specjaliści na środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Reklama

Aby zwiększyć świadomość społeczną na ten temat i propagować odpowiedzialne podejście do rodzicielstwa, zainaugurowano ogólnopolski program edukacyjny "Zdrowie od pierwszych chwil".

Jego partnerami merytorycznymi są Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie oraz Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

W tym roku działania programu koncentrują się wokół właściwych zasad żywienia oraz profilaktyki zdrowotnej w ciąży. Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w marcu 2008 r. wynika, że aż 75 proc. Polaków wymienia dietę jako ważny czynnik wpływający na rozwój płodu. Jednak respondenci nie do końca znają zasady prawidłowego odżywiania się - ponad 90 proc. z nich nie wiedziało, że dieta w okresie ciąży nie powinna zawierać pewnych produktów.

Jak wymieniała dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia, pokarmy, których powinny unikać kobiety ciężarne, to słodycze, surowe mięso, które grozi zakażeniami, np. toksoplazmozą, listeriozą; produkty z niepasteryzowanego mleka (np. sery pleśniowe), jedzenie z fast-foodów, produkty wędzone, bo zawierają rakotwórcze nitrozaminy.

Nie należy sobie natomiast odmawiać nabiału, który jest ważnym źródłem wapnia i witaminy D potrzebnych do rozwoju tkanki kostnej. Ryzyko, że uczulimy dziecko na białko krowiego mleka, jest

niewielkie - zaznaczyła. Wskazane jest też regularne spożywanie ryb, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 wpływające korzystnie na rozwój psychoruchowy dzieci.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | Warszawa | kampania | USG

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje