Żegnajcie odparzenia

Radzimy, jak zapobiec podrażnieniom małej pupy i co robić, gdy się pojawią.

ThetaXstock

Ale mokro!
Przede wszystkim powinnaś przestrzegać prawidłowych zasad dotyczących pielęgnacji malucha. Często zmieniaj mu pieluszkę - bez względu na to, czy używasz jednorazowych, czy tetrowych. I w jednych, i w drugich malec nie powinien długo mieć mokro. Substancje zawarte w moczu i w kupce mogą podrażnić jego wrażliwą skórę. Ponadto wilgoć i brak dostępu powietrza sprzyjają rozwojowi bakterii, które wywołują stan zapalny. Wybieraj takie pieluszki, które mają funkcję "air". W nich skóra może swobodnie "oddychać". Postaraj się też nie zapinać ich zbyt ciasno, by zapewnić jej dostęp powietrza.

Mam czysto

Jeśli pieluszka jest mokra, wystarczy tylko, że przetrzesz pupę maluszka nawilżoną chusteczką. Natomiast gdy zrobi kupkę, musisz szybko przystąpić do działania. Zbierz ze skóry jej pozostałości zmoczonym wacikiem lub ligniną. Następnie umyj pupę oraz jej okolicę letnią wodą

i mydłem przeznaczonym dla niemowląt.Powinnaś to robić inaczej u dziewczynki, a inaczej u chłopca (w ramce po lewej stronie znajdziesz dokładne wskazówki). Starsze niemowlę możesz umyć pod bieżącą wodą, przytrzymując je pod paszkami na przedramieniu swojej lewej ręki. Jeśli maluch potrafi już stać, najlepiej włóż go do wanny wyłożonej matą antypoślizgową i umyj. Potem dokładnie osusz skórę dziecka pieluszką tetrową czy też chusteczką higieniczną. Dobrze wytrzyj wszystkie zagłębienia i fałdki. Jeśli będą wilgotne, powstaną tam odparzenia. Nie zakładaj brzdącowi od razu pieluszki. Poczekaj kilka minut, by jego skóra "odetchnęła" - takie wietrzenie dobrze jej zrobi. Stosuj je podczas każdej zmiany pieluszki.

Kremy i maści

Za każdym razem, gdy przewijasz szkraba, smaruj mu pośladki maścią przeciw odparzeniom lub kremem dla niemowląt, przeznaczonym do pielęgnacji pupy. Tworzą one na skórze tłustą warstwę ochronną, która zapobiega wnikaniu wilgoci i otarciom. Możesz też posypać pupę specjalnym pudrem. Jednak nie używaj go jednocześnie z kremem. W połączeniu ze sobą ulegają zbrylowaniu, podrażniając delikatny naskórek.

Domowe sposoby

Niestety, czasem mimo odpowiedniej pielęgnacji pupy, pojawiają się na niej odparzenia. Gdy tak się stanie, absolutnie ich nie bagatelizuj. Zaniedbane mogą przerodzić się w stan zapalny. Jeżeli odparzenie nie jest poważne, tzn. skóra na pośladkach nie łuszczy się i nie jest różowa, możesz sama pomóc dziecku, stosując proste, domowe sposoby. Oto co warto zrobić.

l Przygotuj dziecku kąpiel w krochmalu. Do szklanki zimnej wody wsyp dwie łyżki mąki ziemniaczanej i dokładnie rozprowadź. Mieszankę wlej do garnka z dwiema szklankami wrzątku i połącz. Następnie przelej krochmal do wanienki dziecka i uzupełnij wodą. Taka kąpiel wysusza skórę i szybko łagodzi odparzenia.

l Zastosuj nadmanganian potasu. Kupisz go w aptece bez recepty. Kilka jego kryształków rozpuść w kubeczku z małą ilością wody. Wlej go do wanienki z letnią wodą (powinna zrobić się jasnoróżowa) i wykąp malca. Nadmanganian potasu, podobnie jak krochmal, działa przeciwzapalnie.

l Przestrzegaj wszystkich zasad dotyczących pielęgnacji.

Często zmieniaj dziecku pieluszkę, myj pupę ciepłą wodą i mydłem dla niemowląt, a także wietrz ją. Po każdej zmianie pieluszki smaruj skórę preparatem leczniczym przeciw odparzeniom. Najlepiej zastosuj taki, który zawiera cynk lub lanolinę, np. Linomag, Sudocrem, Bepanthen.

KONSULTACJA:

lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra z Instytutu Matki i Dziecka.

Tekst: Joanna Niemczyk

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas