Reklama

9 miesięcy bez rozstępów

Okres ciąży jest sporym wyzwaniem dla twojej skóry. W niektórych miejscach musi się ona bardzo mocno rozciągnąć. Aby nie pozostały na niej nieestetyczne ślady, już dziś zatroszcz się o swoje ciało.

Pierwsze zmiany w twoim wyglądzie będą bardzo subtelne. Na początku ciąży poczujesz, że piersi trochę się powiększyły i stały się bardziej tkliwe. To sprawka hormonów, które w najbliższych miesiącach będą miały wpływ na twoje samopoczucie oraz wygląd.

Choć niektóre z nich dodają ci uroku (twoje włosy stają się bardziej błyszczące), inne źle wpływają na skórę. Zwiększone wydzielanie estrogenów powoduje jej przesuszenie oraz zmniejszenie elastyczności. Kiedy więc skóra bardziej się rozciąga, włókna nie wytrzymują i pękają.

Wówczas na ciele pojawiają się nieregularne pręgi. Na początku mają różowy odcień. Z biegiem czasu bledną i stają się biało-perłowe. W ciąży warto więc pielęgnować skórę, zwłaszcza w miejscach, które są szczególnie narażone na rozstępy, czyli brzuch, biust i biodra.

Reklama

Ważny jest też zdrowy jadłospis. Wartościowe produkty, takie jak np. warzywa, owoce, nabiał oraz ryby zawierają składniki, które wzmacniają kondycję skóry. Właściwa dieta zapobiega też nadmiernemu tyciu - a to właśnie duży przyrost wagi sprzyja pojawieniu się rozstępów!

Piękny brzuszek

Kształtny i okrągły brzuch jest dumą każdej przyszłej mamy. Zazwyczaj staje się bardziej widoczny w 4. miesiącu ciąży. Jednak o jego wygląd należy zadbać nieco wcześniej, zanim jeszcze zacznie się powiększać. Powinnaś przygotować skórę na czekające ją wyzwania.

Czy wiesz, że...

Wiele kobiet odczuwa swędzenie skóry na brzuchu. To efekt stopniowego rozciągania się tkanek. Niektórym mamom dokucza świąd całego ciała. Wtedy trzeba zgłosić się do lekarza. Może to być oznaka cholestazy ciężarnych - przypadłości, która przytrafia się przyszłym mamom.

Co możesz zrobić?

● Do mycia i pielęgnacji ciała używaj łagodnych hipoalergicznych emolientów. Preparaty te wzmacniają barierę ochronną naskórka. Łagodzą też uczucie ściągnięcia i swędzenia skóry.

● Od 3. miesiąca ciąży smaruj brzuszek specjalistycznym preparatem przeciwko rozstępom.Wybierz produkt przeznaczony dla przyszłych mam, np. Oillan Mama. Wówczas będziesz miała pewność, że jego skład jest bezpieczny dla ciebie i twojego maleństwa. Preparaty tego typu bardzo intensywnie nawilżają oraz odżywiają skórę.

● Nakładając kosmetyk, masuj brzuszek od dołu ku górze, ruchem zgodnym z kierunkiem wskazówek zegara. Taki masaż pobudza krążenie krwi i ujędrnia skórę. Jest też przyjemny dla twojego maluszka!

● Wszystkie zabiegi kontynuuj po narodzinach dziecka. Dzięki temu brzuszek szybciej odzyska dobry wygląd po porodzie.Kształtny i jędrny biust Piersi przyszłej mamy potrzebują specjalnej uwagi. Już na samym początku ciąży stają się pełniejsze, a potem jeszcze się powiększają. Ich cienka skóra musi się rozciągnąć i dopasować do nowych rozmiarów.

Dlatego na okres ciąży przede wszystkim powinnaś sobie sprawić nowy, wygodny biustonosz. Dobrze podtrzymujący, ale bardzo miękki (bez fiszbin). Jeżeli jesteś posiadaczką dużych piersi, ze swoim ciążowym biustonoszem nie powinnaś się rozstawać także w nocy.

Czy wiesz, że...

Podczas ciąży biust powiększa się średnio o dwa rozmiary. W okresie karmienia może się jeszcze zwiększyć. Wtedy na piersiach mogą pojawić się drobniutkie rozstępy. Dlatego już w czasie ciąży warto przygotowywać skórę biustu na to późniejsze, czekające ją wyzwanie.

Co możesz zrobić?

● Co wieczór, kiedy bierzesz prysznic, przez kilka minut masuj piersi naprzemiennie chłodnym oraz ciepłym strumieniem wody (nie powinien być ani lodowaty, ani gorący). Zabieg poprawi ukrwienie i dodatkowo napnie skórę.

● Po kąpieli stosuj żel pielęgnacyjny do biustu, np. Oillan Mama. Kosmetyk odpowiednio wzmocni, nawilży oraz uelastyczni delikatną skórę.

● Wzmacniaj mięśnie klatki piersiowej. Siadaj wygodnie, składaj ręce i przez minutę dociskaj je do siebie. Następnie rozluźnij uchwyt. Powtórz kilkanaście razy. Ćwicz tak codziennie. Gładkie biodra i pośladki Pod koniec ciąży rozstępy mogą się pojawić także na udach, biodrach oraz pupie. Dlatego miejsca te pielęgnuj równie starannie, jak brzuszek.

Czy wiesz, że...

Kobiety, które tyją w ciąży więcej niż 12 kilogramów, prócz rozstępów są też bardziej narażone na pojawienie się cellulitu. Przypadłości te bardzo często ze sobą współistnieją, ponieważ obie są powiązane z nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej pod skórą.

Co możesz zrobić?

● Kiedy wkroczysz w trzeci trymestr ciąży, zacznij bardziej intensywnie niż do tej pory dbać o skórę na udach, biodrach oraz pośladkach. W tym okresie warto sięgnąć po preparat o działaniu ujędrniającym, np. Balsam Oillan Mama. Zawiera on specjalne składniki, które działają na różne sposoby, m.in. pobudzają mikrokrążenie, co pomaga w walce z tzw. pomarańczową skórką.

● Aby kosmetyk ujędrniający zadziałał jak należy, powinnaś dość energicznie wcierać go w ciało. W tym celu wykonuj dłonią okrężne ruchy, kierując się od dołu, ku górze.

● Jeśli nawet na twoim ciele pojawią się rozstępy, nie martw się, gdyż stan skóry można w widoczny sposób poprawić.W takiej sytuacji należy zastosować specjalny preparat do redukcji rozstępów. Kosmetyk tego typu kompleksowo wspomaga regenerację skóry, dzięki czemu zmiany przestają być widoczne. Pamiętaj! Większość kosmetyków, które są polecane dla kobiet w ciąży, można bezpiecznie stosować również po urodzeniu dziecka - w tym także w okresie karmienia piersią.

Specjalista radzi:

Lek. med. Dorota Jaśkiewicz-Nyckowska: Kosmetyki wybieraj bardzo uważnie. Niektóre składniki w kremach, balsamach do ciała czy peelingach są niewskazane dla kobiet w ciąży. Przyszłe mamy powinny unikać preparatów, które zawierają m.in. witaminę A (retinol), kofeinę, kwas salicylowy czy większe stężenie kwasów owocowych AHA.

● Zawsze sprawdzaj etykiety: jeśli masz w domu kosmetyki sprzed ciąży lub planujesz zakup nowych, upewnij się, czy produkt nie ma substancji, które mogą okazać się szkodliwe.

● Doceń produkty apteczne: tzw. dermokosmetyki mają receptury oparte na składnikach, które minimalizują ryzyko podrażnień. Są m.in. pozbawione kompozycji zapachowych, parabenów oraz barwników.

Zaufaj preparatom dla kobiet w ciąży: stworzono je specjalnie z myślą o problemach skóry przyszłej mamy. Zawierają one kombinację bezpiecznych w tym okresie składników oraz zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa stosowania u ciężarnych.

3 ważne wskazówki

1. Do pielęgnacji skóry wybierz sprawdzone preparaty. Najlepiej takie, które zostały opracowane dla kobiet w ciąży i których skuteczność oraz bezpieczeństwo jest potwierdzone w testach z udziałem przyszłych mam.

2. Kosmetyki stosuje regularnie. Aby poprawić stan skóry i zapobiec rozstępom, powinnaś ją pielęgnować dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Już od 8. tygodnia ciąży możesz stosować np. emolienty Oillan Mama.

3. Ćwicz, żeby zachować formę. Oczekując dziecka, nie możesz się forsować, ale też nie powinnaś całkowicie rezygnować z ruchu. Łagodna aktywność, np. pływanie czy spacery, wpłynie korzystnie na twój wygląd i samopoczucie.


Konsultacja: lek. med. Dorota Jaśkiewicz-Nyckowska. Tekst: Patrycja Nowakowska

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: rozstępy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy