6 rzeczy, których nie powinieneś pisać w swoim CV

Dobre CV to zdecydowanie najważniejsza rzecz, której potrzebujesz szukając pracy. Pokazuje potencjalnemu pracodawcy kim jesteś i pozwala mu zdecydować,czy cię zatrudnić, czy może znaleźć na to stanowisko kogoś innego. Często wystarczy jedno spojrzenie na CV by pracodawca zniechęcił się do pracownika i przeszedł do następnego kandydata, pokazujemy zatem kilka rzeczy które nigdy nie powinny znaleźć się w CV:

7 rzeczy których nie powinieneś pisać w swoim CV
7 rzeczy których nie powinieneś pisać w swoim CV© Photogenica

Nierealny cel

Niewyobrażalny cel
© Photogenica

Nie zaśmiecaj swojego CV niepotrzebnymi informacjami. Przede wszystkim nie pisz o pracy, która nie ma żadnego związku z tą, o którą się starasz. Bycie parkingowym czy kelnerem przez kilka miesięcy nie pomoże ci zdobyć posady w księgowości lub wydawnictwie!

Z drugiej strony, przykładowa praca, jako pomoc w sprzątaniu stajni może pomóc w uzyskaniu posady pomocnika weterynarza. Bądź selektywny w wyborze informacji do swojego CV, chyba, że jest to jedyna praca jaką kiedykolwiek miałeś.

Nieistotne doświadczenie

Nieistotne doświadczenie
© Photogenica

Nie zaśmiecaj swojego CV niepotrzebnymi informacjami, pisząc o pracy która nie ma żadnego związku z tą o którą się starasz. Bycie parkingowym przez kilka miesięcy nie pomoże ci zdobyć tej posady w księgowości!

Z drugiej strony, przykładowa praca jako pomoc w sprzątaniu stajni może pomóc w uzyskaniu posady pomocnika weterynarza. Bądź selektywny w wyborze informacji do swojego CV, chyba, że jest to jedyna praca jaką kiedykolwiek miałeś.

Bzdurne osiągnięcia

Bzdurne osiągnięcia
© Photogenica

Nikogo nie obchodzi to, że na studiach wygrałeś konkurs jedzenia hamburgerów. Informacja, że byłeś królem balu, czy może ogłoszono cie osobą, która ma największą szansę na sukces w życiu, może się przydać podczas rozmowy z kolegami na przerwie, ale nie w CV.

Z kolei nagrody biznesowe i uznanie za uczynki społeczne powinny być dopisane do życiorysu, ponieważ potencjalny pracodawca może cenić sobie to, że chętnie się zgłaszasz do projektów lub że jesteś najlepszym sprzedawcą.

Informacje prywatne

Informacje prywatne
© Photogenica

Rzeczy takie jak: wyznanie, orientacja seksualna i poglądy polityczne, nie są w ogóle istotnym czynnikiem przy wyborze kandydata, więc nie powinny się znaleźć w twoim życiorysie. Koniec kropka.

Pamiętaj także, by na swoim CV nie umieszczać swojego numeru PESEL czy numeru konta bankowego. Nigdy nie wiesz, czy twoje CV nie wyląduje w koszu, a stamtąd mogłoby potencjalnie trafić w niewłaściwe ręce.

Ekstrawaganckie słownictwo

Ekstrawaganckie słownictwo
© Photogenica

Udawanie mądrzejszego niż się jest w rzeczywistości celem zaimponowania komuś słownictwem nie przyniesie ci poklasku. Nigdy nie używaj skomplikowanych słów, jeśli wystarczą te prostsze. Koniec końców, przejrzystość wiadomości jest kluczowa, a ci którzy będą oglądać twoje CV prędzej wyrzucą je do kosza zanim sięgną po słownik.

Używanie żargonu zawodowego może brzmieć cwanie, lecz nie powinieneś używać barwnych słów gdy nie są potrzebne. Jeśli twój rozmówca sprawdzi znaczenie terminu którego użyłeś, prawdopodobnie pierwszą rzeczą, która przyjdzie im na myśl będzie dlaczego nie użyłeś normalnego słowa.

Niestandardowe materiały

Niestandardowe materiały
© Photogenica

Tym co zareklamuje cie u pracodawcy muszą być twoje słowa, nie papier, śmieszna czcionka czy inne udziwnienia. To co masz do powiedzenia ma o wiele większą wartość dla rekrutującego. Jeśli użyjesz czegoś poza normą, twoje CV prawdopodobnie zostanie pokazane wszystkim z HR, ale tylko po to, żeby mogli się z niego pośmiać przed wyrzuceniem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas