Marek Kondrat: Wnuk karczmarza

To, że Marek Kondrat porzucił przed laty zawód aktora i związał się z branżą winiarską być może jest wpływem genów. Wszak jego dziadek miał karczmę w Przemyślu. Nad tą hipotezą Kondrat może podumać z okazji swoich 69. urodzin.

Marek Kondrat w 2017 roku w swoim sklepie z winami
Marek Kondrat w 2017 roku w swoim sklepie z winamiADRIAN WYKROTA/POLSKA PRESS East News

Ojciec legendy kina, Tadeusz, był jedenastym dzieckiem w karczmarskiej rodzinie. Marek Kondrat znał tylko jego siostrę i dwóch braci. Pod koniec życia jego ojciec miał już problemy, by przypomnieć sobie imiona rodzeństwa. Dziadków ze strony ojca, Ludwiki i Michała nie poznał, bo zmarli na długo przed jego urodzeniem. Po latach w badaniu rodzinnych koligacji pomógł Kondratowi wynajęty genealog.

Poza dziadkiem karczmarzem, ma jeszcze innego ciekawego przodka. Jego pradziad, Piotr Kondrat był koniuszym sporej stadniny przy pałacu Drohojowskich w Balicach. Wojciech Kossak, który tam gościł, uwiecznił go na obrazie "Kozak na koniu".

- Co do dziadka, to uwielbiam karczmy i restauracje. Mogę powiedzieć, że świat poznawałem przez kuchnię, przez jedzenie - przyznał kiedyś wywiadzie dla "Playboya". Swoje pierwsze pieniądze zarobił w hotelu z restauracją. To był rok 1969, prestiżowa dzielnica Kensington w Londynie. Pracował tam ze swoją ówczesną narzeczoną. Ona była pokojówką, on mył naczynia.

Marek Kondrat i Marek Koterski odbierają nagrodę za "Dzień świra"
Marek Kondrat i Marek Koterski odbierają nagrodę za "Dzień świra"Piotr KowalczykEast News

Jakże ważny w życiu Kondrata był wątek kelnerski, tyle że w życiu filmowym. Perłą w jego dorobku aktorskim była rola w adaptacji powieści Henryka Worcella "Zaklęte rewiry" (1975) w reżyserii Janusza Majewskiego. Kondrat gra w tym filmie Romana Boryczko, młodego chłopaka, który pracuje w luksusowej restauracji hotelu "Pacyfik" i pnie się tam po szczeblach kariery.

Kondrat znany jest też z ról w filmach "C.K. Dezerterzy", "Pułkownik Kwiatkowski" czy "Dzień świra". Choć kojarzony głównie z filmem, był aktorem teatrów: Śląskiego im. Wyspiańskiego (1972-73) oraz warszawskich: Dramatycznego (1973-84; 1987-88), Nowego (1985-86) i Ateneum (1992-99).

Debiutował w kinie, kiedy miał niespełna 11 lat, w filmie dla dzieci "Historia żółtej ciżemki" (1961) Sylwestra Chęcińskiego.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas