Jedno urządzenie, wiele możliwości. Komu przyda się robot planetarny?

Trudno wyobrazić sobie przygotowywanie posiłków bez miksera czy maszynki do mięsa. Jednak z każdym sprzętem ubywa nam miejsca w szafkach, aż w końcu brakuje nam go na kolejne. Na szczęście na rynku AGD można zaobserwować praktyczny trend – pojawiły się wielofunkcyjne roboty kuchenne, które zastępują kilka urządzeń.

Pieczenie może być prawdziwą przyjemnością, szczególnie jeśli posiadamy robota, który najcięższe czynności wykona za nas / Amica
Pieczenie może być prawdziwą przyjemnością, szczególnie jeśli posiadamy robota, który najcięższe czynności wykona za nas / Amicamateriały prasowe

Artykuł z ekspozycją partnera

Nieoceniona pomoc w kuchni

Każdy, kto spędza dużo czasu w kuchni, wie, ile zajmuje wyrabianie ciasta czy siekanie warzyw. Nawet dla pasjonatów, którym gotowanie sprawia olbrzymią przyjemność, te czynności, powtarzane każdego dnia, mogą stać się męczące - w końcu trzeba poświęcić im sporo czasu i energii. Dlatego powstały kuchenne sprzęty AGD, które mają za zadanie ułatwić nam tę pracę i skrócić czas przygotowywania posiłków. Jednak każdy z nich zajmuje sporo miejsca. Gdybyśmy chcieli korzystać ze wszystkich dostępnych na rynku ułatwień, musielibyśmy dysponować naprawdę pojemnymi szafkami kuchennymi. Dlatego obecnie ogromną popularnością cieszą się roboty planetarne, czyli oparte na ruchu obrotowym wielofunkcyjne urządzenia, które dzięki specjalnym nakładkom mogą wykonywać kilka czynności.

Wielofunkcyjny robot planetarny

W sklepach ze sprzętem AGD znajdziemy urządzenia łączące różne funkcje - jak choćby robot planetarny. Swoją nazwę urządzenie zawdzięcza ruchowi mieszadeł - obracają się one zarówno wokół własnej osi, jak i wokół misy, podobnie jak planety na orbitach. Dzięki temu robot jest w stanie skutecznie łączyć składniki, a dzięki różnym rodzajom mieszadeł umożliwia wykonanie ciast, farszów, purée, ubicie śmietany czy przygotowanie sosu. Hak z kolei wyrobi ciasto na chleb czy pączki, zapobiegając wyrastaniu podczas zagniatania.

Robot planetarny daje jednak znacznie więcej możliwości, a z jego pomocą przygotujemy także domowe kiełbasy, pasztety czy dania zagranicznych kuchni. Urządzenie Amica wyposażone jest nie tylko w mikser, ale także maszynkę do mielenia mięsa, sera czy grzybów. W zestawie znajdziemy również różne rodzaje sitek, nakładkę do robienia kiełbasy czy nasadkę do kebbe, bliskowschodnich kiełbasek z otworem na farsz. Urządzenie umożliwia wykonanie zdrowych makaronów z warzyw: cukinii, marchwi czy ogórka, dzięki wspomnianemu już spiralizerowi, czyli specjalnej nakładce, która pokroi je na sprężynki, spaghetti lub wstążki.

Czym kierować się przy zakupie sprzętu?

Każdy indywidualnie musi przemyśleć, jakie czynności najczęściej wykonuje w kuchni. Robot planetarny powinien sprostać przynajmniej większości naszych potrzeb, byśmy mogli zastąpić nim liczne zalegające w szafkach sprzęty. Z pewnością większości przyda się mikser, który stanowi podstawę tego typu urządzeń wielofunkcyjnych. Dla jednych niezbędna będzie również maszynka do mielenia mięsa, inni postawią na wałek do ciasta na makaron, jeszcze inni na wyciskarkę do przyrządzania soków. Poszczególne roboty różnią się konstrukcją i parametrami, dlatego warto wczytać się w specyfikacje wybranych modeli.

Przed zakupem powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na moc urządzenia oraz możliwość regulacji prędkości. W końcu innych parametrów będziemy potrzebować do ubicia śmietany, a innych do zagniatania ciasta drożdżowego. Robot planetarny Amica dysponuje mocą 1000 W i aż ośmioma stopniami regulacji prędkości. Taka moc z pewnością sprawdzi się w przypadku wyrabiania ciasta oraz krojenia twardych warzyw, pozwoli także zminimalizować konieczność robienia przerw w pracy.

.

Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przed zakupem, jest misa. Powinna być pojemna, wykonana ze stali nierdzewnej, by nie uległa zniszczeniu i nadawała się do mycia w zmywarce. Bardzo przydatna jest również pokrywa, dzięki której mieszane składniki nie będą rozchlapywały się po kuchni, dokładając nam sprzątania po skończonym gotowaniu.

Ostatnią kwestią jest oczywiście cena. Im więcej funkcji łączy robot, tym więcej zapłacimy. Najdroższe urządzenia kosztują nawet kilka tysięcy, zastanówmy się jednak, czy rzeczywiście będziemy wykorzystywać wszystkie ich funkcje. Większość z nas nie ma aż tak wygórowanych wymagań. Na szczęście za robota, który zastąpi nam podstawowe urządzenia kuchenne, możemy zapłacić dużo poniżej tysiąca złotych.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas