Które porównane produkty mają więcej węglowodanów?

Węglowodany występują w wielu postaciach, znajdują się głównie w produktach zawierających skrobię, takich jak pieczywo, makarony i ryż, a także w niektórych napojach, np. sokach owocowych i napojach słodzonych cukrem. Węglowodany stanowią najważniejsze źródło energii dla organizmu. Węglowodany są dobre, a rezygnacja z nich to duży błąd. Najlepsze są oczywiście te złożone, których dostarczą nam np. płatki owsiane, ryż brązowy, kasze itd.

węglowoany
węglowoany© Photogenica

Dwa gofry, czy dwa naleśniki tego samego rozmiaru?

Oba są zrobione z tych samych prostych węglowodanów, jednak naleśniki mają większą zawartość wody i mniej węglowodanów. Gofry zawierają odrobinę więcej protein, tłuszczów i węglowodanów. Dwa gofry zawierają około 49,35 g węglowodanów, podczas, gdy dwa naleśniki mają ich około 43,58 grama.

Dwa placki tortilla upieczone z mąki kukurydzianej, czy z pszennej?<\b>

Sądząc po zawartości wagowej, pszenne tortille mają odrobinę więcej węglowodanów i dodatku cukru niż placki kukurydziane. Pszenne mają zawartość węglowodanów na poziomie 25,08 w jednej, kukurydziane 21,43 g w dwóch. Jednakże pszenne tortille mają dwukrotnie większą zawartość wapnia i żelaza w porównaniu z kukurydzianymi.

Jeden duży pszenny bajgiel, czy jeden duży pączek bez lukru?

Pszenny bajgiel ma większą zawartość węglowodanów niż pączek – 48,89 gramów w 100 g bajgla w porównaniu do 47,06 g węglowodanów w 100 g pączka. Jednakże jeden pączek ma dwukrotnie więcej kalorii niż bajgiel, który ponadto ma więcej tłuszczu i mniej protein.

Jeden kubek pokrojonych bananów, czy jeden kubek pokrojonych truskawek?

truskawki
© Photogenica

Wybór owoców może być zaskakująco mylący. Tak słodkie jak są, truskawki zawierają dużo mniej węglowodanów niż banany. Jeden kubek pokrojonych w plasterki truskawek zawiera ich 12,75 g – mniej więcej połowę z 22,84 g węglowodanów w kubku pokrojonych w plasterki bananów.

Jeden kubek gotowanego białego ryżu, czy jeden kubek gotowanego ryżu brązowego?

Jeden kubek białego ryżu zawiera więcej węglowodanów niż kubek brązowego – 53, 18 g wobec 45,84 g. Lecz prawdziwa różnica pomiędzy obydwoma produktami leży w ich wartości odżywczej. Brązowy ryż zawiera znacząco więcej błonnika, wapnia, magnezu, fosforu i potasu.

Słodki ziemniak, czy biały ziemniak tej samej wagi.

Biały ziemniak zawiera odrobinę więcej węglowodanów niż ziemniak słodki – 20,01 g w 100 g wagi białego w porównaniu do 17, 72 g słodkiego. Mimo, że oba rodzaje ziemniaków zawierają podobną ilość węglowodanów, za słodkim przemawia fakt, że jest on także bogaty w witaminę A.

Jedno opakowanie keczupu czy jedno opakowanie majonezu?

Jedna saszetka keczupu zawiera 2,47 g węglowodanów, podczas gdy jedna saszetka majonezu ma ich 0,06 g – jednakże oba te dodatki są prostym dowodem na prawdę, że liczenie kalorii to nie to samo, co liczenie węglowodanów. W jednej porcji majonezu jest siedem razy więcej kalorii, niż w porcji keczupu.

Jeden kubek kalafiora, czy jeden kubek kukurydzy?

Kalafior jest warzywem o szczególnie niskiej zawartości węglowodanów. Jeden kubek zawiera tylko 5,1 g węglowodanów w porównaniu z 31,26 g w kubku kukurydzy.

Lód Sandwich, czy kubek puszkowanej fasolki w sosie pomidorowym?

Kubek fasolki zawiera niemal dwukrotnie więcej węglowodanów niż lodowa kanapka – 53,70 g w porównaniu do 27,75 g. Połowa węglowodanów w puszcze fasolki pochodzi z dodanego do niej cukru.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas