Na zimowe rozgrzanie pożywne kasze
Zima w tym roku nas nie rozpieszcza. By przy utrzymujących się od tygodni, minusowych temperaturach nasz organizm mógł ustrzec się przed infekcjami warto dostarczać mu w tym trudnym czasie dobrej jakości produkty, bogate w składniki odżywcze, witaminy i błonnik.
Bazą dla rozgrzewających posiłków mogą być kasze, które dodatkowo dzięki zawartości różnych minerałów chronią przed nadwagą, miażdżycą, cukrzycą i nowotworami.
Kasze królowały na polskich stołach od setek lat, u Słowian stanowiły podstawę diety - przygotowywali z nich zupy, dodawali do barszczu, przygotowywali je też na słodko z suszonymi owocami.
Dopiero pojawienie się i popularyzacja w XIX wieku ziemniaków spowodowała, że kasze "zeszły na dalszy plan" jadłospisu Polaków. Tymczasem, kasze pod względem wartości odżywczej przewyższają nie tylko ziemniaki, ale też ryż i makaron.
Kasze są cennym źródłem witamin z grupy B, kwasu foliowego i witaminy E, a także potasu, żelaza i magnesu. Na rynku, w zależności od rodzaju ziaren, z których są produkowane, jest kilka rodzajów kasz, a każda ma nieco inne właściwości.
W sprawdzeniu jaka kasza jest nas najbardziej odpowiednia, a także która najbardziej nam smakuje przydatna będzie kolekcja "Dobre kasze. Zdrowe i odżywcze", dostępna na Cookidoo® - platformie z przepisami na Thermomix®.
Jaglane odkwaszanie
Kasza jaglana przyrządzana jest z prosa, jest jedną z najstarszych kasz i jedną z niewielu zasadotwórczych, co przy tradycyjnych dietach, opartych na zakwaszających organizm mięsie i nabiale, pozwala na zachowanie równowagi w organizmie.
Kasza jaglana jest lekkostrawna, nie uczula i nie zawiera glutenu. Ma właściwości antywirusowe, zmniejsza stan zapalny błon śluzowych. Kasza jaglana to także zbawienie dla urody.
Dzięki zawartości krzemionki wpływa na poprawę wyglądu włosów, skóry i paznokci. Kaszę jaglaną można jeść na słodko, np. z owocami czy dżemami. Kasza jaglana sprawdzi się też w diecie wegetariańskiej i wegańskiej.