Reklama

Reklama

Chcesz mieć płaski brzuch? Postaw na trening

Większość ćwiczących marzy o płaskim brzuchu. Mężczyźni pragną mieć wyraźnie zarysowane mięśnie brzucha, tzw. „kaloryfer”. Kobiety, nawet szczupłe, często borykają się z tzw. „brzuszkiem”.

Trudno im pozbyć się wydętego brzucha w jej dolnej części. W poniższym artykule udzielę kilku wskazówek jak można skutecznie zmniejszyć obwód w pasie w kilka tygodni.

Same ćwiczenia nie pomogą

Zanim zacznę warto, bym odpowiedział na nurtujące pytanie. Czy ćwiczenia na mięśnie brzucha mogą sprawić, że wyrzeźbimy go tak jak pragniemy? Odpowiedź brzmi: nie! Same ćwiczenia nie dadzą zadowalającego efektu  jeśli nie wesprzemy ich dietą i treningiem o odpowiedniej intensywności.  Musimy spalić tkankę tłuszczową, by odsłonić pięknie zarysowany brzuch. Często wykonujemy setki powtórzeń ćwiczeń i nie dostrzegamy efektów. Jest to spowodowane tym, że źle wykonujemy te ćwiczenia. Mięśnie są skrywane pod warstwą tłuszczu, którego nie można spalić bez odpowiednich ćwiczeń złożonych. Popularne brzuszki nie powodują wystarczająco dużego wydatku energetycznego i podniesienia tętna. Pamiętajmy, że tłuszcz nie spala się miejscowo. Możemy się go pozbyć treningiem cardio czy wykonując złożone ćwiczenia siłowe poparte odpowiednią dietą.

Reklama

Po co ćwiczyć?


Ćwiczenie tych partii mięśniowych jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze mięśnie brzucha pełnia rolę stabilizującą. Jeśli będziemy je odpowiednio wzmacniać nasz kręgosłup dłużej będzie cieszył się zdrowiem. Często przy uporczywym bólu pleców (szczególnie w odcinku lędźwiowym) wystarczy przez odpowiednie ćwiczenia zaangażować rozluźniony siedzącymi trybem życia mięsień poprzecznych brzucha i szybko pozbyć się kłopotów. Mięsień ten jest naturalnym gorsetem okalającym nasza dolna cześć brzucha. Dzięki jego sile możemy odciążyć nadmiernie napięte mięśnie stabilizujące odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Mocny brzuch to również dobre zabezpieczenie przed urazami. Dzieje się tak przez działanie tzw. tłoczni brzusznej. Ciśnienie, które się tworzy w jamie brzusznej zabezpiecza nasze plecy. Im silniejszy mięśnie tym jest ono większe i zmniejsza się ryzyko urazów. 

Weź udział w naszym konkursie i wygraj kosmetyki, które pomogą ci odzyskać szczupłą sylwetkę

Mięśnie brzucha a obwód w pasie

Jak już wspominałem,  by mieć piękny brzuch należy przede wszystkim stosować odpowiednia dietę oraz zabrać się do ćwiczeń spalających tkankę tłuszczową. Jednak umiejętnie dobrany i dobrze wykonany zestaw ćwiczeń  może nam w tym pomóc. Już w pierwszych tygodniach dostrzec można zmiany  i zmniejszyć rozmiar spodni.  By osiągnąć efekt najważniejsza jest regularność ćwiczeń oraz przede wszystkim ich nienaganna technika- taka która gwarantuje wzmacnianie brzucha, a nie obciążanie pleców. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możemy zaktywizować nasze "nieużywane" mięśnie, które stanowią swoisty gorset . Już po tygodniu- dwóch ćwiczeń możemy zauważyć zmianę w obwodzie pasa. Ważne jest, by ćwiczyć nie tylko "brzuszki" przez co budujemy tzw. kaloryfer.  Do standardowych ćwiczeń należy również dodać podpory, ćwiczenia na niestabilnym podłożu itp., które angażują tzw. mięśnie głębokie. To one zabezpieczą nasz kręgosłup oraz zmniejsza nasze obwody. W następnych materiałach opowiem o tym jakie ćwiczenia stosować, by spalić tkankę tłuszczową. Tymczasem powodzenia w treningu brzucha! 

Dominik Kęska -  Trener Personalny z wieloletnim doświadczeniem. Założyciel i pomysłodawca Kuźni Trenerów. Specjalista zarządzania i marketingu.  Członek Rady Programowej Magazynu Trainer. Autor artykułów w Magazynach MST i Trainer  Posiada bogate doświadczenie w szkoleniu Trenerów Personalnych. Specjalizuje się w motywacji, treningu funkcjonalnym rehabilitacyjnym, bodybulding i żywieniu.

Klinika Urody LAIME
Dowiedz się więcej na temat: brzuch | trener | logo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy