Polacy ruszają tam tłumnie. Sprawdź, by uniknąć niespodzianek na urlopie

Spędzenie wakacji w Chorwacji to od wielu lat jeden z najpopularniejszych pomysłów Polaków na letni wypoczynek. Kraj kusi fantastycznymi plażami, niezrównanymi zabytkami, rezerwatami przyrody, posiada też imprezowe oblicze. Z czego konkretnie słynie Chorwacja? Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Sprawdź, zanim wyruszysz w drogę.

Z czego znana jest Chorwacja?
Z czego znana jest Chorwacja?123RF/PICSEL

Chorwacja a winiety — jak wygląda przemieszczanie się po kraju?

Choć znaleźć można coraz więcej połączeń lotniczych, nadal wiele osób decyduje się na podróż z Polski do Chorwacji własnym czterema kółkami. Odległość faktycznie pozwala na taki manewr bez tracenia kilku dni na samą podróż, a jednocześnie daje dużą swobodę w eksplorowaniu malowniczego kraju, gdy już dotrzemy na miejsce.

Najsensowniejsze opcje przejazdu są dwie. Do Chorwacji dotrzeć można przez Słowację i Węgry lub Czechy, Austrię i Słowenię. W każdym z tych krajów konieczne jest zakupienie winiet, upoważniających do korzystania z autostrad. Jak to wygląda w przypadku Chorwacji?

Sprawdź, jak wygląda przemieszczanie się po chorwackich autostradach
Sprawdź, jak wygląda przemieszczanie się po chorwackich autostradach123RF/PICSEL

Autostrady są płatne, lecz nie funkcjonują na nich winiety. Wjeżdżając na interesujący nas odcinek, pobieramy darmowy bilet, następnie opłatę uiszczamy przy bramkach zjazdowych. Płatności dokonać można kartą lub gotówką — obowiązującą w Chorwacji walutą jest euro. Za autostradę zapłacić można również, korzystając z systemu ENC.

Jest to bez przewodowa metoda płatności, dzięki której uniknąć można stania w korku przy bramkach. Wymaga ona jednak zakupu niewielkiego urządzenia umieszczanego przy przedniej szybie, dzięki któremu przejazd i stosowna opłata są rejestrowane automatycznie. Wśród turystów planujących niezbyt długi pobyt w Chorwacji nie jest to jednak zbyt rozpowszechnione rozwiązanie.

Z czego słynie Chorwacja? Legendarny Dubrownik

Jeśli ktoś zapyta o najsłynniejsze miasto Chorwacji, z pewnością to nie stolica w Zagrzebiu, a właśnie Dubrownik przyjdzie na myśl jako pierwszy. Przepiękne położenie i bogactwo zabytków — z tym jest kojarzony najbardziej. Odwiedzenie tego miejsca z pewnością znajduje się na szczycie listy celów podróżniczych każdego miłośnika serialu "Gra o tron". Miasto "zagrało" bowiem rolę królewskiej przystani, stolicy Westeros. Jakie jeszcze ciekawostki skrywa Dubrownik?

Chorwacja zachwyca nie tylko plażami i morzem, ale także pięknymi miastami jak Dubrownik
Chorwacja zachwyca nie tylko plażami i morzem, ale także pięknymi miastami jak Dubrownik123RF/PICSEL

Zwiedzanie najlepiej zaplanować na wczesny poranek lub wieczór. Wynika to nie tylko z niższych temperatur, sprzyjającym wielogodzinnym spacerom. Te dwie pory dnia to czas, kiedy miasto jest oświetlone najlepiej — zdjęcia wyjdą obłędnie, nawet jeśli nie masz wielkich umiejętności fotograficznych.

Podczas zwiedzania możesz zafundować swoim towarzyszom ciekawostkę na temat budowy murów obronnych, zwłaszcza Fortu Revelin. Prace budowlane trwały przez kilkaset lat, a ich największa intensywność przypadła na wiek XV. Ze względu na duże zapotrzebowanie na kamień, bez którego budowa imponującej fortyfikacji nie byłaby możliwa, ówczesne władze Dubrownika wpadły na oryginalny pomysł. Każdy, kto przybywał do miasta drogą morską, musiał dostarczyć kamień o wadze własnego ciała. Trzeba przyznać, że to nietypowa, acz wyjątkowo praktyczna wejściówka.

Chorwacja krainą wodospadów, czyli Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich to atrakcja, która coraz częściej znajduje się w podróżniczych planach turystów przybywających do Chorwacji. Spragnieni czegoś innego poza wypoczynkiem na plaży i pluskaniem się w Adriatyku? Jeziora Plitwickie to obowiązkowy przystanek.

Teren ten został pierwszym chorwackim parkiem narodowym, miało to miejsce w 1949 roku. O magii tego miejsca decyduje możliwość podziwiania 16 jezior, podzielonych na górne i dolne. Różnica wysokości między nimi wynosi aż 158 metrów. Do tego dochodzą 92 wodospady. W parku przemieszczać się można po drewnianych mostkach, dużą atrakcją jest też opcja przepływania niewielkimi statkami, by sprawnie poruszać się między kolejnymi zakątkami.

O walorach przyrodniczych przeczytać można w niejednym przewodniku i na niejednym blogu. W tym miejscu chciałabym poruszyć mniej oczywisty temat, mianowicie czy w Jeziorach Plitwickich można się kąpać? Zainspirowała mnie niedawna rozmowa ze znajomą, która odwiedzając to miejsce, zaopatrzona była wraz z towarzyszami w stroje kąpielowe. Czy miało to sens? Niezbyt! Choć szmaragdowa woda kusi, zwłaszcza w upalne dni, kąpiele są zakazane od 1996 roku. Wszystko dla zachowania naturalnej równowagi przyrody.

Jeziora Plitwickie
Jeziora Plitwickie123RF/PICSEL

Chorwackie ciekawostki, którymi zabłyśniesz

Dokładny plan zwiedzania zależy od tego, jakie mamy preferencje względem wykorzystania urlopu. Aktywny wypoczynek, a może typowy "plażing"? Wybór należy do nas samych — każda forma wakacji jest jednak doskonałą okazją do przyswojenia nowych informacji.

Wiedzieliście, że krawat wymyślono w Chorwacji? Już w starożytności był częścią stroju narodowego. Roślinnym symbolem kraju jest irys, a dalmatyńczyki zawdzięczają swoją nazwę właśnie chorwackiej Dalmacji. Zwierzęta, uważane za psy gończe, przybyły do Chorwacji aż z Indii. Na tym nie koniec międzynarodowych zależności. Waszyngtoński Biały Dom częściowo został zbudowany z białego marmuru, wydobywanego na chorwackiej wyspie Brač.

Jeśli interesują was starożytne akcenty, wybierzcie się do Splitu. W Pałacu Dioklecjana podziwiać można Sfinksa, którego wiek szacowany jest na cztery tysiące lat. Jak widać, Chorwacja to nie tylko najbardziej oczywiste atrakcje i miejsca do leniwego odpoczynku, ale też kopalnia wiedzy, którą przyswoić można w znacznie przyjemniejszy sposób niż w szkolnej ławie.

Uważajmy na "pamiątki" z wakacjiInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas