Płatność na zagranicznych wakacjach? Ekspert radzi, co zrobić, by nie stracić pieniędzy
Pamiątki z wakacji, lokalne łakocie, bilety wstępu do różnych turystycznych atrakcji - wszystko to kosztuje, a to oznacza, że będąc na zagranicznych wakacjach, musimy dokonywać transakcji płatniczych. Ekspert radzi, na co uważać płacąc kartą. Jak zadbać o bezpieczeństwo naszych pieniędzy? Co zrobić, by uniknąć wysokich prowizji? Jak zachować się w nagłych, kryzysowych sytuacjach?
Spis treści:
- Przed wyjazdem, czyli planowanie to podstawa
- Ekspert: Klienci korzystają z informacji oferowanych przez banki i często są nieświadomi kosztów
- Powiedz bankowi, dokąd jedziesz
- Czym płacić za granicą? Karta płatnicza
- Płacisz kartą na zagranicznych wakacjach? Uważaj!
- Wypłaty z bankomatów: Tak unikniesz astronomicznych prowizji
- Prowizja firmy obsługującej bankomat
- Abonament na wypłaty z bankomatów
- Bankomat nie wypłacił pieniędzy: Co dalej?
- Ekspert ostrzega: Przyzwyczajenie jest naszym najgorszym wrogiem
- Skradziona lub zgubiona za granicą karta płatnicza: Co zrobić?
- Bez karty i bez pieniędzy w obcym kraju: Co dalej?
Przed wyjazdem, czyli planowanie to podstawa
Marcin Data z Credit Agricole w rozmowie z Interią, zwraca uwagę, że najlepiej zadbać o kwestię naszych pieniędzy podczas zagranicznych podróży, jeszcze przed wyjazdem. Ekspert radzi, aby w pierwszej kolejności zorientować się, jaka forma płatności jest w danym państwie najpopularniejsza. Nie we wszystkich krajach znajdziemy terminale płatnicze, dlatego niekiedy musimy korzystać z gotówki.
Ekspert: Klienci korzystają z informacji oferowanych przez banki i często są nieświadomi kosztów
Drugą istotną kwestią jest zapoznanie się z “Tabelą opłat i prowizji" naszego banku, abyśmy mieli świadomość, ile i za jakie operacje z użyciem karty płatniczej zapłacimy prowizję.
Częstym błędem jest nieświadomość kosztów, jakie standardowo ponosimy, wykonując operacje za granicą, głównie dlatego, że w Polsce ich nie ma.
Mówi Marcin Data i dodaje: "Klienci nie korzystają z informacji dostarczanych im przez bank. Dlatego później jesteśmy zaskoczeni, że za granicą to działa inaczej. Nie musimy koniecznie czytać Tabeli opłat i prowizji, równie dobrze możemy skontaktować się z naszym opiekunem w banku, bądź infolinią i zapytać o koszty związane z zagranicznym posługiwaniem się kartą czy robieniem przelewów".
Powiedz bankowi, dokąd jedziesz
Kolejną kwestią, na którą zwraca uwagę Marcin Data, jest kontakt z bankiem przed podróżą i poinformowanie, że planujemy wyjazd i do jakiego kraju. Dzięki temu zyskujemy większą pewność płatności podczas przebywania za granicą. Jeśli bank zauważy podejrzane transakcje na naszym koncie, może dla naszego bezpieczeństwa zablokować kartę i próbować się skontaktować z nami, aby potwierdzić, że chcemy skorzystać z pieniędzy. Lepiej zadbać, by wiedział o naszym wyjeździe już wcześniej - unikniemy nieprzyjemności w sklepie czy w restauracji.
Warto też przed wyjazdem zapisać numer telefonu swojego banku, który w sytuacjach awaryjnych może okazać się wyjątkowo pomocny.
Czym płacić za granicą? Karta płatnicza
Ekspert uważa, że najwygodniejszą i najbezpieczniejszą formą są płatności z użyciem karty. Gdy dojdzie do niechcianej transakcji, zgubimy kartę czy zostanie nam ona skradziona, jeśli zareagujemy wystarczająco szybko i zastrzeżemy zagubioną kartę, środki mogą zostać zablokowane, a tym samym będą bezpieczne. Jednak należy mieć świadomość, że banki za płatności kartą za granicą mogą pobierać prowizję. Dlatego należy zapoznać się z opłatami i prowizjami naszego banku, aby późniejszy stan konta nas nie zszokował.
Płacisz kartą na zagranicznych wakacjach? Uważaj!
Jednym z najczęściej popełnianych przez klientów błędów, o których wspomina Marcin Data, jest niezwracanie uwagi na to, w jakiej walucie płacimy.
Często nie zwracamy uwagi, w jakiej walucie faktycznie płacimy i potem jesteśmy zaskoczeni tym, co wydarzyło się na naszym koncie.
Mówi ekspert i dodaje: "Nie zawsze korzystamy ze wszystkiego, co nam oferuje bank, również z informacji, które dostarcza. A słuchamy sprzedawców, albo urządzeń (bo one także potrafią wprowadzać w błąd, proponując płatność w złotych po niekoniecznie korzystnym kursie) i podejmujemy decyzję. Na przykład w przypadku impulsywnych decyzji zakupowych nie zwracamy uwagi na kurs przeliczeniowe walut czy inne dodatkowe koszty - finalnie okazuje się, że koszt transakcji w złotówce czy rodzimej walucie danego kraju jest wyższy, niż gdybyśmy się zdecydowali płacić w euro".
Wypłaty z bankomatów: Tak unikniesz astronomicznych prowizji
Oddzielną kwestią jest wypłata gotówki z bankomatu. Najkorzystniejszą opcją, podobnie jak w przypadku płatności, jest posiadanie karty wielowalutowej. Taka karta pozwala nam korzystać z pieniędzy zarówno na podstawowym koncie złotowym, jak i rachunku walutowym, na które wpłacamy obcą walutę np. zakupioną po atrakcyjnej cenie w kantorze (stacjonarnym czy online) i właśnie tę walutę możemy wypłacić w bankomacie - dzięki temu unikamy przewalutowania złotówek np. na euro, dolara czy na inne lokalne pieniądze.
Prowizja firmy obsługującej bankomat
Zobacz również:
- Po Europie na jednym bilecie. Nadchodzi rewolucja w podróżowaniu koleją
- Najpiękniejsze miejsca na narty w Europie. Jedno z nich tuż przy polskiej granicy
- To miasto znalazło się w pierwszej dziesiątce. Polacy go nie doceniają
- Obcokrajowcy zachwyceni "ukrytym klejnotem Polski". Jesienią bywa zapomniany
Marcin Data przestrzega też przed dodatkowymi prowizjami, których nie naliczają banki, leczy firmy obsługujące bankomaty. Takie opłaty mogą obciążyć nasz rachunek. W Unii Europejskiej tego typu praktyki są zakazane, ale bankomaty pobierające prowizję można spotkać w Azji, czy np. w Czarnogórze. Dlatego korzystając z urządzeń wypłacających pieniądze za granicą, należy zachować ostrożność i czytać wszystkie komunikaty.
Niekiedy bankomaty, podobnie jak w przypadku płatności kartami, mogą zaoferować nam wypłatę środków w złotówkach. Jest to jedno z najdroższych rozwiązań, na jakie możemy się zdecydować. Ponadto, jeśli wypłacamy walutę danego kraju z konta w innej, to może też pojawić się opłata za przewalutowanie, która dodatkowo podnosi wysokość kursu waluty.
Zobacz również: Kursy walut
Abonament na wypłaty z bankomatów
Ciekawym produktem dostarczanym klientom przez niektóre banki jest rodzaj abonamentu, czyli stała opłata, którą decydujemy się zapłacić za wypłaty z bankomatów w danym kraju lub na całym świecie. Wówczas nie musimy martwić się wysokością prowizji w większości bankomatów, bo wszystkie mieszczą się w zryczałtowanej opłacie.
Bankomat nie wypłacił pieniędzy: Co dalej?
Wypłacając pieniądze za granicą, powinniśmy zwracać uwagę na oznaczenia. Mamy możliwość wypłaty gotówki, jedynie w bankomatach, na których widnieje logo organizacji, z którą bank wydał naszą kartę (najpopularniejsze to Visa i Mastercard). Może się więc zdarzyć, że w ogóle nie uda nam się wypłacić gotówki, albo karta zostanie przyjęta i od razu wysunięta. Oznacza to, że jak obrazowo ujął to Marcin Data:
“Karta nie jest w stanie porozmawiać z naszym bankiem za pośrednictwem tego bankomatu".
Jeśli podczas płacenia z naszego konta pobrano nieodpowiednią sumę pieniędzy; towar, za który zapłaciliśmy, był niezgodny z umową, albo jeśli bankomat nie wypłacił nam gotówki, to dzięki kontaktowi z bankiem i złożeniu dyspozycji, która nazywa się z angielskiego “chargeback" możemy odzyskać pieniądze.
Warto pamiętać o chargebacku także na co dzień. Ta usługa pozwala nam korzystać z praw, które mamy jako użytkownicy karty. Często spotykam się z opiniami, że dotyczy ona wyłącznie kart kredytowych - nie, mogą z niej korzystać także użytkownicy kart debetowych.
Ekspert ostrzega: Przyzwyczajenie jest naszym najgorszym wrogiem
Marcin Data ostrzega przed rutyną, która może okazać się dużym zagrożeniem bezpieczeństwa środków finansowych, podczas podroży zagranicznych. Ekspert zwraca uwagę, że korzystając z bankomatów, pewne czynności wykonujemy automatycznie. Gdy wpłacamy pieniądze, intuicyjnie sięgamy najpierw po kartę, następnie po pieniądze i odchodzimy od bankomatu. Tymczasem nie wszystkie urządzenia działają według tego samego schematu.
Niektóre bankomaty najpierw wypłacą nam gotówkę, a potem powinniśmy poczekać na wydanie karty. Jednak przyzwyczajeni do kolejności: najpierw karta, później gotówka, może się zdarzyć, że odejdziemy od bankomatu, zapominając o karcie. Dlatego ekspert apeluje o ostrożność i zachowanie czujności, gdy jesteśmy za granicą.
Skradziona lub zgubiona za granicą karta płatnicza: Co zrobić?
Co powinniśmy zrobić, jeśli dojdzie do sytuacji, gdy zapomnieliśmy karty z bankomatu, a po powrocie nie ma jej już w urządzeniu? Jak się zachować, gdy zgubimy kartę lub ktoś nam ją skradnie?
Przede wszystkim należy zastrzec kartę, aby złodziej, czy jej znalazca, nie mieli dostępu do środków na naszym koncie. Przebywając za granicą, możemy zrobić to na trzy sposoby:
- dzwoniąc do banku, w którym mamy rachunek (na takie właśnie nieprzewidziane sytuacje warto przed wyjazdem zapisać numer instytucji),
Bez karty i bez pieniędzy w obcym kraju: Co dalej?
Zastrzeżenie kary to jedno, ale jeśli nie mieliśmy przy sobie gotówki, to możemy zostać bez środków finansowych w obcym kraju: co zrobić w takiej sytuacji?
Marcin Data radzi udać się do placówki lokalnego banku, który obsługuje karty płatnicze organizacji, która wydała naszą, gdzie mamy możliwość wnioskować o wydanie karty zastępczej, przy czym procedury są różne, dla różnych banków. Możemy także skorzystać z awaryjnej wypłaty gotówki - ona jest bardzo często związana z wysokimi kosztami, ale w takiej ekstremalnej sytuacji zawsze jest to jakieś rozwiązanie. Warto pamiętać też, że tego typu sytuacje można ubezpieczyć.
Rzetelne przygotowanie do podróży, zapoznanie się z ofertą naszego banku oraz ostrożność i czujność podczas korzystania z kart i bankomatów, to klucz do tego, by nasze pieniądze pozostały bezpieczne.