8 rzeczy, które niszczą twoje zęby

Uśmiech wiele mówi o człowieku. Wyraża szczęście, pewność siebie i ciepło, a dodatkowo sprawia, że jesteśmy bardziej atrakcyjni. Kluczem do ładnego uśmiechu są oczywiście ładne, białe zęby. Jednak to, jak dbamy o nasze zęby –  szorowanie, nitkowanie, płukanie płynem –  może być dla naszych zębów szkodliwe.

usmiech
usmiech© Photogenica

Używasz zębów do wszystkiego

gryzienie przedmiotów
© Photogenica

Nasze zęby są wystarczająco mocne, by otworzyć nimi nawet paczkę chipsów, jednak im częściej wykorzystujesz je w taki sposób i niszczysz, tym gorzej dla zębów. Zęby są najcieńsze w ich górnej części i najłatwiej je w tym miejscu ukruszyć. Otwieranie paczki chipsów zębami, obgryzanie paznokci, gryzienie ołówków i długopisów może doprowadzić do ukruszenia fragmentu zęba.

Za mocno szorujesz zęby

Myślisz, Że wystarczy umyć zęby dwa razy dziennie? To nie takie proste. Trzeba jeszcze unikać pewnych błędów. Największym błędem jest zbyt mocne szczotkowanie ruchem przód-tył. Ludzie myślą, że jeśli będą szczotkować mocniej, to lepiej oczyszczą zęby. Jednak tym sposobem możesz uszkodzić szkliwo i dziąsła. Ponadto, najlepsza jest miękka szczoteczka, którą wykonuje się delikatne ruchy wymiatające, trzymając szczoteczkę pod kątem 45 stopni i unikając ranienia dziąseł.

Przyczyniasz się do powstawania przebarwień

przebarwienia
© Photogenica

Na pewno nie stronisz od kieliszka wina czy filiżanki kawy, i chociaż dla ciebie to sama przyjemność, te napoje nie są dobre dla twoich zębów. Wino bardzo mocno barwi szkliwo zęby, Jeśli wybierasz się na obiad, przy którym będziesz pić wino, a potem może kawę, dobrze jest posmarować zęby wazeliną, która wytworzy ochronną barierę i pozwoli bez poczucia winy pić ulubione napoje.

Źle nitkujesz zęby

To, że ktoś codziennie nitkuje zęby, nie znaczy, że robi to dobrze. W trakcie tego procesu możemy uszkodzić delikatne dziąsła. Podczas wsuwania nici spomiędzy zęba można bardzo łatwo uszkodzić fragment dziąsła znajdujący się między zębami. Dziąsła cofają się i odkrywają bardzo wrażliwy korzeń zęba.

Pamiętaj, by delikatnie umieścić nić między zębami i otoczyć nią ząb, ale nie dotykać dziąsła.

Zaciskanie zębów

zaciskanie zebów
© Photogenica

Jeśli budzisz się z bólem głowy lub bólem w okolicy ucha, to może być znak, że zaciskasz zęby podczas snu. Możesz również budzić się ze szczękościskiem.

Mięśnie wykorzystywane podczas żucia są połączone z tymi znajdującymi się w okolicach czoła i skroni, więc dlatego niektórzy budzą się z bólami głowy. Podobnie zaciskanie zębów może naciągnąć mięśnie twarzy, szczególnie staw skroniowo-żuchwowy, który znajduje się przed uchem. Zaciskanie zębów podczas snu może uszkodzić szkliwo zębów. Rozwiązaniem może być aparat wyjmowany. Dzięki temu nie będziesz w nocy zaciskać zębów.

Źle używasz płynu do płukania ust

Wielu z nas myśli, że płynu do płukania ust używa się po to, by pozbyć się bakterii, jednak w pewnych wypadkach płyn może wytworzyć środowisko przyjazne bakteriom. Jeśli używasz płynu do płukania ust na bazie alkoholu, to alkohol może wysuszać twoją jamę ustną i przez to sprzyjać rozwojowi bakterii (co jest powodem nieprzyjemnego oddechu rano, w nocy nasze ślinianki pracują wolniej, wytwarza się mniej śliny, która nie zdoła wypłukać wszystkich bakterii, a bakterie odpowiadają za nieprzyjemny zapach).

Pijesz koktajle owocowe

gryzienie przedmiotów
© Photogenica

Koktajle mają dużo witamin, ale też niestety dużo cukru i kwasów. Gdy połączysz kilka owoców w jednym napoju, możesz dostarczyć organizmowi więcej cukru niż po zjedzeniu samych owoców. Sok zawiera więcej cukru niż napoje gazowane. Bakterie zmieniają cukier w kwas, który może uszkodzić szkliwo zębów i doprowadzić do ubytków. Aby szkody były mniejsze, najlepiej pić koktajle przez słomkę, co zmniejszy kontakt zębów z sokiem. Dobrze jest również rozcieńczyć sok wodą. Kwas zawarty w owocach może na krótką chwilę zmiękczać szkliwo zębów, dlatego warto odczekać 45 minut przed myciem zębów. Ta zasada sprawdzi się też w przypadku innych kwasowych produktów, jak cytryna czy limonka, i tych zawierających dużo cukru, jak słodzone napoje gazowane.

Próbujesz rozgryźć lód

Nikt nie miałby ochoty rozgryźć skały, więc dlaczego staramy się pogryźć coś równie twardego? Przegryzienie kostki lodu wymaga ogromnej siły, która może uszkodzi szkliwo, a nawet ukruszyć ząb.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas