Doświadczeni ogrodnicy stosują trik z folią. Tak zabezpieczysz tuje przed zimą

Zimowe miesiące to poważny sprawdzian dla tui rosnących w donicach. Bez ogrodniczej interwencji mają niewielkie szanse na przetrwanie trudnych warunków bez szwanku. W poprzednich latach zdarzyło ci się zaobserwować, że wiosną twoje żywotniki były mizerne, zżółknięte i miały dużo połamanych gałązek? Nie pozwalaj sobie ponownie na błędy w uprawie. Sprawdź, jak zabezpieczyć tuje w donicach przed zimą, by nawet najbardziej siarczysty mróz nie był im straszny.

Jak zimować tuje w donicy?
Jak zimować tuje w donicy?123RF/PICSEL

Zimowe zagrożenia dla iglaków

Choć tuje w ogrodzie wydają się być roślinami, które dobrze radzą sobie nawet w sezonie zimowym, nieco inaczej wygląda sprawa tui na balkonach i tarasach uprawianych w pojemnikach. Ich bryła korzeniowa jest bardziej narażona na przemarznięcie. Jak wiadomo, jeśli podstawa rośliny ucierpi, odbije się to na stanie całego okazu. Trudno więc oczekiwać, że utrzyma ona atrakcyjny wygląd.

Tuje w donicach wymagają również specjalnej uwagi w kontekście podlewania. Z racji tego, że ilość podłoża jest w pojemniku ograniczona, zwiększa się ryzyko suszy, która może być dla krzewów zabójcza. Pominięcie osłony przed porywistym wiatrem i brak zabezpieczenia delikatnych gałązek przed naporem śniegu oraz lodu też skutkują widokiem zmizerniałych tui.

Jak zabezpieczyć tuje przed zimą? Zacznij od doniczki

Jesienią musisz pomyśleć o osłonięciu pojemników z tujami przed działaniem niskich temperatur. Na szczęście nie potrzebujesz do tego specjalistycznych akcesoriów.

  • Okrągłe doniczki najwygodniej będzie włożyć do dużego kartonu lub kosza. Puste przestrzenie wypełnij zgniecionymi gazetami, pokruszonym styropianem, suchymi liśćmi. Taka warstwa izolacyjna będzie dla roślin dużym wsparciem. Możesz owinąć donice także folią bąbelkową.
  • Jeśli twoje żywotniki rosną w podłużnych, prostokątnych pojemnikach łatwiej będzie obłożyć je z każdej strony płatami styropianu - ważne, by miały co najmniej trzy centymetry grubości.

Nie zapomnij: Niezależnie od wybranej metody w doniczce ułóż grubą warstwę ściółki. Nadaje się do tego znakomicie kora sosnowa. Możesz zastosować również gałązki świerku albo jodły. To ochrona nie tylko przed mrozem, ale też przed nadmierną utratą wody.

Co zrobić, by tuje nie uschły przez zimę?

Zostało już wspomniane, że iglaki w donicach są zagrożone niedoborami wody. Regularne podlewanie należy więc przeprowadzać przez całą jesień i nie rezygnować z niego wraz z nadejściem zimy. Jak podlewać tuje w donicy?

Zaleca się wybierać dni w okresach odwilży - temperatura musi być powyżej zera. Dobrym pomysłem jest wystawienie naczynia z wodą na zewnątrz 10-15 minut przed planowanym podlewaniem. Bądź precyzyjny i oszczędny - ciecz powinna trafiać wyłącznie do gleby, bez narażania na zanurzenie zielonych gałązek. Wystarczy, że gleba w pojemniku będzie tylko lekko wilgotna.

Jak ochronić tuje przed śniegiem?

Obfite opady mokrego śniegu mogą poważnie zaszkodzić tujom. Zalegający śnieg to duży ciężar, więc szybko uszkodzi i połamie zielone gałązki. Staraj się na bieżąco sprawdzać prognozy pogody. Jeśli zapowiadane są śnieżne zawieruchy, "zbierz" gałązki iglaków i obwiąż je sznurkiem. W ten sposób zmniejszysz powierzchnię, na której mógłby się kumulować śnieg.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas