Jak pielęgnować paproć, by szybko i bujnie rosła?
Paproć od lat plasuje się w czołówce najbardziej popularnych kwiatów doniczkowych uprawianych w domach i raczej trudno się temu trendowi dziwić. Pasuje do każdego wnętrza - zarówno do salonu jak i łazienki - i fantastycznie dekoruje dom. Poza tym należy do grona roślin filtrujących powietrze czy pochłaniających wilgoć i ma przy tym określone, ale niezbyt wygórowane wymagania, a tym samym jest wdzięczna w uprawie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednią glebę, temperaturę, wilgotność i miejsce, a będzie cieszyć oczy przez lata. Gdzie najlepiej postawić paproć w domu? Dlaczego warto ją podlewać naparem z herbaty? Na jakie choroby paproć najczęściej zapada i jak im zapobiegać? Odpowiedź na te i inne pytania oraz kilka wskazówek można znaleźć poniżej.
Paproć uwielbia wilgoć
Paproć perfekcyjnie rośnie w warunkach zbliżonych do tych, w jakich występuje w naturze. Uwielbia wilgoć i zwykle porasta cieniste tereny lesiste, gdzie dominuje próchnicze podłoże. Dlatego też decydując się na jej uprawę w domu, warto uwzględnić te parametry.
Paproci służy półcień
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem w przypadku paproci będzie stanowisko ze światłem rozproszonym. Nadmierne i bezpośrednie promienie słoneczne - zwłaszcza latem - tylko jej zaszkodzą i doprowadzą do poparzenia jej delikatnych liści. Dlatego warto wybrać dla niej lokalizację z ekspozycją na wschód bądź zachód.
Paproć najlepiej rośnie w glebie próchniczej
Kluczowe dla wzrostu paproci jest także odpowiednio dobrane podłoże. Zdecydowanie najlepiej służy jej dobrze przepuszczalna, żyzna gleba o lekko kwaśnym odczynie pH. Ogrodnicy zalecają, aby sadzić ją w torfie wymieszanym z korą drzew iglastych. Gotową ziemię przeznaczoną do uprawy paprotek można nabyć w sklepach ogrodniczych. Jeśli chodzi o przesadzanie, to zabieg ten najlepiej wykonywać wiosną.
Paproć wymaga wysokiej wilgotności powietrza
Paproć jest bardzo wrażliwa na niską wilgotność powietrza i to właśnie ten czynnik najczęściej przyczynia się do jej usychania. Optymalna temperatura w okresie wegetacji to ta sięgająca 18-21 stopni Celsjusza. W okresie spoczynku powinna być nieco niższa i wahać się pomiędzy 15 a 18 stopnia Celsjusza. Z kolei wilgotność powietrza musi być wysoka - na poziomie 60-80 procent. Paproci nie należy stawiać blisko źródeł ciepła - zwłaszcza kaloryferów. Zalecane jest z kolei stosowanie nawilżaczy powietrza. (Wystarczy ceramiczny pojemnik regularnie napełniany wodą umieszczony na kaloryferze).
Paproć trzeba regularnie podlewać
Paprotka do bujnego wzrostu potrzebuje regularnego podlewania. Nie służy jej zarówno nadmierne przesuszenie, jak i przelanie. Dlatego warto umieścić na dnie doniczki, w której rośnie, warstwę drenażu z keramzytu. Paproć najlepiej nawadniać co 2-3 dni miękką wodą odstaną. (Woda czerpana bezpośrednio z kranu jest dla niej zbyt twarda).
Sprawdzony trik z herbatą
Ponadto paproć warto nawadniać niezbyt mocnym wywarem z czarnej herbaty. Zabieg najlepiej powtarzać raz w tygodniu. (Okresowo i dla wzmożonego efektu co cztery dni). Przy przesadzaniu rośliny warto też zastosować sprawdzony trik i dodać do ziemi trochę zaparzonych herbacianych liści. Ten prosty zabieg przyspieszy wzmożony rozrost paproci i pozwoli uzyskać piękną ciemnozieloną barwę liści.
Paproć trzeba nawozić
Ważnym zabiegiem w pielęgnacji paproci jest także nawożenie; wymagane zwłaszcza w okresie wegetacji, czyli od marca do sierpnia. W tym czasie powinno ono być powtarzane co trzy tygodnie. Najlepiej sięgać w tym celu po specjalistyczne mieszanki, które zawierają odpowiednio mniejsze stężenie składników pokarmowych niż nawozy uniwersalne. Zimą nawożenie - zresztą podobnie jak podlewanie - trzeba ograniczyć.
Paproć można łatwo rozmnożyć - najlepiej przez podział starszych egzemplarzy. Z jednego dorodnego egzemplarza można uzyskać nawet kilkanaście odszczepek.
Paproć często zapada na choroby fizjologiczne
Paproć jest wrażliwa i bardzo często zapada na choroby fizjologiczne, które są zwykle wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji rośliny. Pierwszym symptomem ich rozwoju jest zamieranie brzegów oraz wierzchołków liści paproci, jak również ich brązowienie. Z kolei nadmierne podlewanie oraz zbyt niska wilgotność powietrza prowadzi do gnicia korzeni rośliny. Paproć często staje się także ofiarą ataku grzybów z rodzaju Alternaria, Colletotrichum i Phyllosticta. Dowodem ich obecności są brązowe plamy pojawiające się na liściach. Prowadzą one do całkowitego lub częściowego zniszczenia osłabionych części rośliny, dlatego zaatakowane liście trzeba jak najszybciej usunąć i zniszczyć.
Paproć bywa także atakowana przez tarczniki, które żerują na spodniej części liści i wysysają z nich soki. Pojawieniu się szkodników sprzyja niska wilgotność powietrza oraz wysoka temperatura panująca w mieszkaniu. Skuteczną bronią w walce z tarcznikami jest woda z dodatkiem szarego mydło. Najlepiej zamoczyć w niej wacik i starannie przecierać nim liście paproci.