Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z rur?
Nieprzyjemny zapach wydobywający się z rur kanalizacyjnych w kuchni czy łazience to prawdziwa zmora. Powstaje, gdy zbyt długo w odpływach zalegają resztki jedzenia, włosy czy osad z detergentów. To doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, a także pleśni i stęchłej woni. Dlatego należy regularnie czyścić i udrażniać rury, aby się nie zapychały i lśniły czystością. Wbrew pozorom nie potrzebujemy do tego drogich środków czyszczących, wystarczą tanie i sprawdzone sposoby, by pozbyć się z rur brzydkich zapachów. Jak wykorzystać do tego sodę kalcynowaną, ocet czy też sodę oczyszczoną? Podpowiadamy.
Czyszczenie rur sodą kalcynowaną
Trochę zapomnianym, ale sprawdzonym sposobem na udrożnienie rur i pozbycie się z nich nieprzyjemnego zapachu jest domowy środek na bazie sody kalcynowanej. Jest to substancja żrąca, dlatego należy założyć rękawiczki w czasie przygotowywania roztworu. Najpierw do odpływu musimy wsypać 4-5 łyżek soli kuchennej i po 20 minutach wypłukać zimną wodą. Następnie dwie łyżki sody mieszamy z litrem gorącej wody i wlewamy do rur. Taki zabieg powtarzany co tydzień zapobiegnie zatykaniu się rur i powstawaniu przykrego zapachu.
Czyszczenie rur sodą oczyszczoną i octem
W czyszczeniu rur pomogą nam również soda oczyszczona i ocet. Działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo oraz usuwają nagromadzone w odpływach osady z tłuszczu, detergentów czy innych substancji. Do tej metody potrzebne nam będzie 100 g sody oczyszczonej, którą wsypujemy do odpływu umywalki, zlewu czy wanny. Natomiast pół litra zagotowanej wody mieszamy z 200 ml octu i wlewamy do rur. Roztwór wejdzie w reakcję z sodą i zacznie musować. Należy zatkać odpływ, by nie wydostawała się z niego piana. Po 30 minutach spłukujemy odpływ gorącą wodą z kranu. Rury będą udrożnione i nie będzie wydobywać się z nich przykry zapach.
Czyszczenie rur aspiryną
Jako środek czyszczący i dezynfekujący świetnie sprawdza się też aspiryna, która zawiera kwas acetylosalicylowy. Wystarczy wrzucić do odpływu trzy tabletki musujące aspiryny i zalać szklanką octu. Mieszanka zacznie się mocno pienić, dlatego należy być ostrożnym przy tym zabiegu. Po kilku minutach płuczemy odpływ wrzątkiem, a następnie ciepłą wodą z kranu.
Czyszczenie syfonu
Jeśli mimo zastosowanych sposobów z rur dalej wydobywa się nieprzyjemny zapach, należy sprawdzić, czy w syfonie nie utkwiły jakieś większe zanieczyszczenia. Konieczne jest wtedy podstawienie pod zlew miski i odkręcenie osadnika, czyli zbiornika syfonu. Gdy jest zapchany, opróżniamy go i myjemy w wodzie z płynem do naczyń. Sprawdzamy także, że syfon jest szczelny i nie cieknie gdzieś woda, która może być przyczyną przykrego zapachu. W takiej sytuacji należy wyeliminować nieszczelności, korzystając z pomocy hydraulika.