Jak prać różne rodzaje pościeli?
Bawełniana, satynowa, z kory, a może z dżerseju? Obecnie na rynku mamy wiele różnych rodzajów pościeli, a każdy z nich ma w sobie coś wyjątkowego. Pościel bawełniana pozwala prawidłowo oddychać naszej skórze, ta z dżerseju zawsze wygląda oryginalnie, a flanelowa idealnie nadaje się na jesienne i zimowe noce. By nasza ulubiona pościel służyła nam przez lata, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i prania. Zbliżają się porządki świąteczne, dlatego postanowiliśmy przypomnieć, w jaki sposób prać różne gatunki pościeli, by jeszcze długo umilały nam noce spędzone w łóżku.
Podstawowe zasady prania pościeli
O tych kilku zasadach należy pamiętać, piorąc każdą pościel:
1. Pierz pościel bez dodatku innych tkanin.
2. Nigdy nie pierz pościeli, jeśli nie wiesz, w jaki sposób powinieneś to zrobić.
3. Przed pierwszym praniem koniecznie przeczytaj informacje znajdujące się na metce od producenta.
4. Pościel powinna być zawsze prana na lewej stronie.
5. Nigdy nie pierz białej pościeli z kolorową.
6. Można łączyć różne kolory pościeli w praniu.
7. Pościel powinna być prana minimum raz w miesiącu.
Jak prać różne rodzaje pościeli?
Pościel bawełniana
Zacznijmy od pościeli bawełnianej, czyli zdecydowanie najpopularniejszego rodzaju. Pościel bawełniana jest wykonana głównie z naturalnych materiałów, dlatego powinna być prana w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Przed praniem należy zapoznać się z informacją dotyczącą sposobu prania, która widnieje na metce. W przypadku pościeli bawełnianej należy unikać stosowania wybielaczy, ponieważ mogą uszkodzić materiał.
Pościel satynowa
Pościel satynowa nazywana jest również pościelą z satyny bawełnianej, gdyż wykonana jest w 100 procentach z bawełny. Dzięki temu jest przewiewna i pozwala skórze oddychać w czasie snu. To niewątpliwie najlepszy rodzaj pościeli, jeśli chodzi o wpływ na nasze zdrowie.
Pościel satynowa jest dosyć wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnację. Po pierwsze należy ją prać w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza, a w dodatku używając odpowiednich preparatów do prania satyny. Po wypraniu, pościel należy delikatnie rozwiesić w celu wysuszenia. Gdy będzie już sucha, czas na prasowanie. Temperatura żelazka powinna wynosić około 150 stopni Celsjusza.
Pościel z kory
Pościel z kory to zdecydowanie najbardziej praktyczna i najprostsza w utrzymaniu pościel. Nie wymaga zbyt wiele, jeśli chodzi o pielęgnację. Należy ją prać w 60 stopniach Celsjusza (chyba, że producent zalecił inną temperaturę). Ze względu na oryginalną teksturę pościel z kory nie powinna być poddawana procesom odwirowywania i prasowania.
Pościel z flaneli
Pościel flanelowa doskonale sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym. Flanela to przyjemny w dotyku i ciepły materiał, który umili zimne noce. Ten rodzaj pościeli pierzemy w 40 lub 60 stopniach Celsjusza (w zależności od informacji na metce) używając łagodnego detergentu i płynu zmiękczającego tkaniny. Warto pamiętać, by do prania flanelowej pościeli nie używać wybielaczy, gdyż mogą spowodować blaknięcie kolorów.
Pościel z dżerseju
Dżersej to miękka i bardzo przyjemna w dotyku dzianina. Jest delikatna, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Pościel z dżerseju należy prać w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni Celsjusza. Dżersej, jak każda dzianina posiada oczka, które sprawiają, że materiał wygląda bardzo oryginalnie. Jeśli prasujesz dżersej, rób to zawsze wzdłuż oczek. Tkanina będzie prezentowała się wówczas bardzo efektownie.
Pościel biała
Biała pościel jest oczywiście wymagająca w utrzymaniu. Wymaga zastosowania odpowiednich preparatów – proszku i płynu do tkanin białych. Białą pościel można prać bez obaw w pralce, ale wyłącznie w 40 stopniach Celsjusza.