Jak zaplanować wydatki na remont kuchni?
Kuchnia musi być pomieszczeniem wielofunkcyjnym, ergonomicznym i wyposażonym w wiele różnych sprzętów, przez co jej urządzenie pociąga za sobą wysokie koszty. Podpowiemy, jakich elementów wykończenia nie można pominąć, ile może kosztować urządzenie kuchni o powierzchni 10m2 oraz jak się na tak spore wydatki przygotować.
Projekt i remont pomieszczenia
Urządzenie kuchni powinno być naprawdę starannie przemyślane, by zapewnić sobie maksymalną wygodę i wykorzystanie przestrzeni. Można więc zastanowić się, czy nie lepiej powierzyć tego zadania specjaliście. Sam projekt nie powinien być astronomicznym wydatkiem, bo za zaplanowanie prac na 10m2 nie powinniśmy zapłacić więcej niż 1500-2000 złotych, choć naturalnie zależy to od cennika biura architektonicznego.
Jako opcjonalny potraktujemy również koszt przygotowania pomieszczenia - wykończenie podłóg i ścian, położenie glazury oraz przeprowadzenie prac elektrycznych i hydraulicznych. Nie wszyscy od razu decydują się też na remont lub też wykańczają przygotowane wcześniej mieszkanie pod klucz. Niemniej, jeśli mamy to w planach, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu od 5 000 do 10 000 złotych.
Meble kuchenne - podstawa dobrze urządzonej kuchni
Jeśli pieniądze stanowią przeszkodę w realizacji naszych planów, to warto skorzystać z gotowych, tanich zestawów kuchennych. Szeroki wybór wzorów znajdziemy w niemal każdym sklepie meblowym, marketach budowlanych i - rzecz jasna - w internecie.
Zwykle do wyboru mamy najtańsze meble z płyty laminowanej lub trwalsze, wykonane z płyty MDF. Zależnie od materiału, musimy liczyć się z cenami od 600 do 1500 złotych za metr bieżący. Przyjmuje się - i mają to na względzie także producenci - że do tak małego metrażu wystarczające powinny być meble o długości 2,5 m. Wymiary są jednak zwykle standaryzowane, a najczęściej spotykane długości to 2,4 m; 2,6 m oraz 2,8 m. Cena kompletu wyniesie wtedy od ok. 1500 do 4000 złotych.
Wyższą cenę zapłacimy, jeśli zdecydujemy się na meble na wymiar. Ma to sens wtedy, gdy zależy nam na idealnym dopasowaniu zabudowy meblowej do rozmiaru kuchni czy wnęk. Taka kombinacja będzie zdecydowanie droższa, bo oprócz kosztu samych materiałów poniesiemy również koszt projektu oraz montażu. Zwykle podnosi to cenę o około 2000 złotych, a do tego należy doliczyć również zakup blatu, który może kosztować od 500 do 1000 złotych.
Wybieramy AGD - dobrze inwestować w jakość
Zanim zabierzemy się do wyboru kuchenki czy lodówki, musimy poważnie przemyśleć dwie sprawy: jakie AGD wybrać i czy wolimy sprzęty wolno stojące, czy też zabudowę, która może być droższa nawet o kilka tysięcy złotych. Trzeba liczyć się z tym, że w takim wypadku droższe niż zwykle będą także dopasowane meble.
Opcja najtańsza obejmuje osobno lodówkę i kuchenkę gazową z piekarnikiem. Ceny każdego zaczynają się już od 800 złotych, ale wtedy musimy pamiętać o tym, że będzie to wersja najbardziej podstawowa. Nie oczekujmy więc piekarnika z funkcją grilla, czy gotowania na parze. Bardziej zaawansowany sprzęt kosztuje znacznie więcej. Około 1000-1500 złotych dopłacimy, jeśli zdecydujemy się także na zmywarkę.
Armatura i inne akcesoria - dopełnienie całości
Niezbędnym wyposażeniem kuchni jest też zlewozmywak i armatura. Będą one często używane, więc oszczędzanie na nich nie jest dobrym pomysłem. Stawiając jakość nad cenę, zlewozmywak powinniśmy wybrać raczej kamienny lub ze stali nierdzewnej, niż ten emaliowany. Wydamy na niego od 500 do 1000 złotych, zaś na baterię - około 200-300 złotych.
Jeśli zaś chodzi o oświetlenie - wybór zależy od nas. Pamiętajmy jednak o dwóch rzeczach, czyli odpowiedniej jasności lampy głównej oraz dobrym oświetleniu blatu roboczego. Do tego drugiego może wystarczyć zwykła taśma LED, za którą nie powinniśmy zapłacić więcej niż 100 złotych, czyli mniej więcej tyle, ile za lampę sufitową, zakładając oczywiście, że stawiamy na wersję ekonomiczną.
Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo
W kosztorysie warto ująć także dobrej jakości okap kuchenny, który nie tylko zapobiegnie osiadaniu nieczystości na meblach i ścianach, ale też nie pozwoli na wdychanie szkodliwych substancji. W porównaniu do poprzednich kosztów nie będzie to wydatek duży, bo zwykle dobry filtrowy okap nie kosztuje więcej niż 300-400 złotych. Jeszcze mniej zapłacimy za czujnik gazu - zaledwie kilkadziesiąt złotych. Dla tak małego wydatku nie warto ryzykować swojego życia.
Wykończenie kuchni to spory wydatek - jak go najkorzystniej sfinansować?
Podsumowując, musimy być przygotowani na wydanie około 8 000 złotych w wersji ekonomicznej lub nawet do 28 000 złotych dla kuchni urządzanej w wysokim standardzie od stanu surowego. Wielu z nas nie uda się sfinansować tego przedsięwzięcia z własnej kieszeni. To jednak nic straconego.
- Na remont i wykończenie mieszkania przeznaczanych jest ok. 25 proc. wszystkich zobowiązań finansowych zaciąganych w bankach lub instytucjach pożyczkowych - tłumaczy Jerzy Małysz z porównywarki lowcachwilowek.pl - Pożyczki pozabankowe zwykle są jednak bardziej dostępne i łatwiejsze do uzyskania, nie wymagają zaświadczeń, a my nie musimy tłumaczyć się, na jaki cel chcemy przeznaczyć pieniądze - dodaje ekspert.
Ze względu na wysoką kwotę, której potrzebujemy, zdecydowanie lepiej sprawdzi się pożyczka na raty niż chwilówka, którą dodatkowo trzeba spłacić w krótkim czasie. Pożyczki na raty nie są tym ograniczone, a dzięki ich różnorodności możemy wybrać taką, która będzie dla nas najlepsza. Analizując oferty warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale także na uczciwość, wymagania, dostępność promocji, czy liczbę rat. Dzięki temu zyskamy pewność, że urządzając kuchnię nie wpędzimy się w kłopoty finansowe.