Zagadka matematyczna z 1950 roku. Tylko sprawny umysł poda dobre rozwiązanie

Zagadki matematyczne są świetnym sposobem rozwijania umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Nie tylko uczą one kreatywności, ale również sprawdzają naszą inteligencję. Jedną z takich łamigłówek jest test IQ z 1950 roku. Tylko 5 proc. Polaków zna dobrą odpowiedź.

Potrafisz rozwiązać zagadkę z 1950 roku?
Potrafisz rozwiązać zagadkę z 1950 roku?CanvaINTERIA.PL

Matematyka jest sporym wyzwaniem nie tylko dla uczniów szkół, ale również dla dorosłych. Niekiedy równania, które na pierwszy rzut oka wydają się łatwe, potrafią zaskoczyć swoją złożonością. Do rozwiązywania zadań matematycznych konieczne jest skupienie oraz znajomość pewnych podstawowych pojęć i reguł.

Zagadka matematyczna

Celem rozwiązywania zagadek matematycznych jest nie tylko znalezienie prawidłowej odpowiedzi, ale także rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, analizy problemów i planowania. Istnieje wiele różnych rodzajów zagadek matematycznych, takich jak zadania logiczne, liczbowe, geometryczne albo algebraiczne. Przy ich rozwiązywaniu ważne jest zwrócenie uwagi na pewne zasady takie jak kolejność wykonywania działań.

Z pozoru proste zadanie matematyczne może stać się trudne, szczególnie gdy pomijamy kluczowe zasady kolejności wykonywania działań. Przedstawiamy zagadkę z testu na inteligencję z 1950 roku, która wciąż sprawia trudność większości osób. Czy uda ci się rozwiązać to równanie?

8 + 8 ÷ 8 + 8 ⋅ 8 - 8 =?
Ile wynosi?
Czy znasz poprawną odpowiedź?
Czy znasz poprawną odpowiedź?INTERIA.PL

Rozwiązanie zadania. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa

Kluczowym elementem w rozwiązaniu tej zagadki jest przestrzeganie reguł kolejności działań. Pierwszym krokiem jest wykonanie mnożenia i dzielenia, a następnie dodawania i odejmowania. Nieprzestrzeganie tej reguły może prowadzić do błędnych wyników.

Rozwiązujący podawali aż cztery zupełnie różne wyniki zagadki: 64, 65, 72, 80. Jednakże tylko jeden z nich jest poprawny. Który?

W pierwszej kolejności wykonujemy dzielenie i mnożenie: 8:8=1, 8x8=64.

Następnie, obliczenia prowadzimy od lewej do prawej: 8+1+64-8=65. Odpowiedź to zatem 65.

Czy udało ci się uzyskać poprawny wynik? Jeśli tak, gratulujemy! Jeśli jednak wynik różni się, może to oznaczać, że nie uwzględniłeś zasad kolejności działań. Przypomnij sobie te reguły i spróbuj ponownie.

Co jeść i suplementować, żeby nie chorować? "Tajemnica odporności leży na talerzu"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas