Ładuj telefon w ten sposób – skutecznie przedłużysz żywotność baterii. Sprawdzone triki

Ładowanie telefonu to czynność, którą wykonujemy całkowicie odruchowo. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, czy robimy to prawidłowo. Przy pierwszych problemach z baterią zrzucamy całą winę na sprzęt oraz jego producenta. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że bardzo często sami jesteśmy winni pogorszeniu stanu baterii. W takiej sytuacji warto wypróbować patenty, które nie tylko utrzymają, ale także przedłużą żywotność baterii.

Nieprawidłowym ładowaniem nieświadomie osłabiasz baterię w telefonie
Nieprawidłowym ładowaniem nieświadomie osłabiasz baterię w telefonie123RF/PICSEL

Odłącz telefon na noc

Czy jesteś jedną z osób, która popełnia popularny błąd i pozostawia podpięty do ładowania telefon na całą noc? Okazuje się, że w te sposób niechcący wpływasz na zmniejszenie żywotności baterii. Dotyczy to także nowo kupionego telefonu. Dlaczego tak się dzieje i co za tym stoi?

Podczas nocnego ładowania telefonu dochodzi do tzw. ładowania podtrzymującego. Polega ono na tym, że stan baterii nieustannie spada do 99 procent, a potem zaczyna się ponownie ładować. W ciągu kilku godzin taki proces może powtarzać się kilkukrotnie. Zagrożenie tkwi w tym, że taki sposób ładowania generuje sporo ciepła. Jeśli połączymy to z wysoką temperaturą panującą w pomieszczeniu - uszkodzenie baterii mamy gwarantowane. Choć jest to sposób niesamowicie wygodny, bezpieczniej będzie z niego zrezygnować.

Ciężko rozstać się ze starymi przyzwyczajeniami. Rozwiązaniem problemu ładowania telefonu w nocy jest zakup inteligentnej ładowarki. Gdy bateria osiągnie określony procent, urządzenie samo się wyłączy. Podstawowa zasada, którą powinni kierować się posiadacze telefonów, mówi, by nigdy nie ładować telefonu dłużej niż dwie godziny.

Zrezygnuj z tanich ładowarek

Unikaj zbyt tanich ładowarek do telefonu
Unikaj zbyt tanich ładowarek do telefonu123RF/PICSEL

Zakup telefonu to niemały koszt. Obecnie wielu producentów wymaga, by dodatkowo dokupić do niego ładowarkę. To gadżet, który ma spore znaczenie w zachowaniu dobrego stanu baterii. Tanią ładowarkę znajdziemy już w kwotach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W tym przypadku lepiej jednak nie oszczędzać. Dlaczego?

Zacznijmy od jakości budżetowych ładowarek, które często są wykonane bardziej niedbale. Nie tylko wpłyną na pogorszenie baterii, ale także mogą stanowić główne źródło zagrożenia dla telefonu i domowników. Podczas ładowania, zarówno telefon, jak i ładowarka nagrzewają się do wysokich temperatur. Jeśli okaże się, że komponenty nie mają zapewnionej właściwej izolacji, ryzykujemy wystąpienie zwarcia oraz pożaru. To samo tyczy się tanich kabli USB, które lepiej omijać z daleka.

Unikaj wahania temperatur

Producenci telefonów zalecają, by używać ich tylko w otoczeniu, którego temperatura mieści się w skali od 0 do 25 stopni C. Ekstremalnie wysokie temperatury przyczyniają się do trwałego uszkodzenia baterii. To samo tyczy się nagłego wahania temperatur. Takie warunki narażają baterię na zagnieżdżenie się wilgoci, która uszkodzi delikatne komponenty.

Grzeszkiem popełnianym podczas użytkowania telefonu jest doprowadzenie do jego nadmiernego przegrzania. Często zdarza się to podczas wakacyjnych wizyt na plaży lub w trakcie opalania nad basenem. Również pozostawienie urządzenia na rozgrzanej desce rozdzielczej lub na płaskiej powierzchni znajdującej się w pełnym słońcu grozi osłabieniem baterii. W upalne dni postarajmy się, by nasz smartfon leżał w cieniu. Możemy także zainwestować w specjalne etui ochronne.

Nie ładuj telefonu do pełna, nie daj mu się całkiem rozładować

Postaraj się unikać całkowitego rozładowania telefonu
Postaraj się unikać całkowitego rozładowania telefonu123RF/PICSEL

Kiedy ładować telefon? Wiele osób pomyśli, że dopiero w momencie, kiedy stan baterii nieuchronnie zbliża się do zera. Takie zachowanie niszczy baterię, nie warto więc zwlekać z jej ładowaniem do ostatniej chwili. Choć widok 100% na wskaźniku baterii daje poczucie bezpieczeństwa, nie sprzyja podtrzymaniu żywotności baterii.

Kiedy i do ilu procent najlepiej ładować telefon? Dobrą praktyką, która zadba o kondycję baterii, a także nie obciąży smartfona, jest podłączenie go do prądu przy ok. 20% baterii, a odłączenie, kiedy osiągnie poziom 80%. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, jeśli korzystamy z opcji szybkiego ładowania. Naładowanie telefonu od zera wygeneruje ogromną dawkę ciepła, a naładowanie powyżej 80% okazuje się mało wydajne.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas