Oprysk z pokrzywy: Wybijesz przędziorki

Nie tylko mszyce atakują nasze rośliny ogrodowe, ale również i przędziorki. Te małe pajęczaki, poprzez wysysanie soku komórkowego, nie tylko osłabiają rośliny, ale także doprowadzają do ich obumierania. Na działanie przędziorka narażone są nie tylko te gatunki zgromadzone w ogrodzie, ale także te umieszczone w pomieszczeniach. Jeśli przędziorki pojawiły się masowo na naszych roślinach, to oprysk z pokrzywy pomoże zniszczyć kolonie szkodników. Jak przygotować ten specyfik? Przekonajmy się.

Przędziorki mogą czasem masowo pojawić się na roślinach i je zniszczyć
Przędziorki mogą czasem masowo pojawić się na roślinach i je zniszczyć123RF/PICSEL

Jak rozpoznać przędziorka?

Przędziorki to niewielkie pajęczaki, zaliczane do roztoczy, które atakują znajdujące się w ogrodzie lub parapetach rośliny. Ich niewielki rozmiar (kilka mm) sprawia, że są niezauważalne często gołym okiem, ale kiedy masowo oblepiają roślinę, to pokryta jest drobną pajęczynką, na której można zobaczyć przędziorki o kolorze białym, czerwonym lub zielonym. A jak rozpoznać pierwsze symptomy żerowania szkodników?

  • Roślina nagle przestaje rosnąć mimo korzystnych warunków.
  • Liście - mimo podlewania - tracą wigor i wyglądają na zwiędnięte.
  • Nowe liście szybko zamierają, najpierw marnieją, a później usychają.

Jeśli mamy choć cień podejrzeń, że nasze rośliny padły ofiarą szkodnika, trzeba wytoczyć im walkę. Pomocny okaże się oprysk z pokrzywy na przędziorka, który nie jest trudny w wykonaniu.

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślinInteria.tv

Jak zrobić oprysk z pokrzywy na przędziorka?

Przez wiele osób pokrzywa postrzegana jest jako chwast albo roślinę, której jedyną funkcją jest wywoływanie bolesnych poparzeń na naszej skórze. Okazuje się, że pokrzywa jest nieoceniona we współczesnej fitoterapii, ponieważ ma działanie oczyszczające organizm z toksyn, a także wzmacniające i krwiotwórcze. Ale i ogrodnicy często wykorzystują właściwości tej rośliny i stosują je jako naturalny repelent. Dlatego oprysk z pokrzywy na przędziorki pomoże pozbyć się szkodnika. Jak zrobić oprysk z pokrzywy?

Wystarczy zebrać kilogram młodej pokrzywy, poszatkować ją i zalać 10 litrami wody (najlepiej deszczówki). Całość wystarczy zamknąć w szczelnym naczyniu i odstawić na około dwa tygodnie. Po tym czasie miksturę należy rozcieńczyć z wodą (w stosunku 1:20) przelać do butelki ze spryskiwaczem i stosować na rośliny.

Kiedy przeprowadzić oprysk?

Pokrzywa zebrana wiosną to tajna broń na szkodniki
Pokrzywa zebrana wiosną to tajna broń na szkodniki123RF/PICSEL

Aby oprysk z pokrzywy na przędziorki był najbardziej efektywny, trzeba trzymać się kilku zasad:

  • najlepiej stosować go wyłącznie na zainfekowane okazy,
  • dobrze sięgać po niego w bezwietrzną i pochmurną pogodę,
  • idealna pora to poranek,
  • jeśli kolonia przędziorków jest liczna, można stosować oprysk nawet dwa razy dziennie.

Polecamy także: