Ta drobna zmiana może unieważnić twój paszport. Sprawdź, zanim wyruszysz
Wakacje to idealny czas na podróże. Jeśli wybieramy się za granicę, szczególnie poza obszar Unii Europejskiej, musimy pamiętać o posiadaniu paszportu. W niektórych sytuacjach jednak nawet to nie wystarczy. Zwykłe uszkodzenie dokumentu może sprawić, że nigdzie nie wyjedziemy. Podpowiadamy, co zrobić w sytuacji, kiedy paszport zostanie uszkodzony.

Spis treści:
Paszport może stać się nieważny na skutek kilku czynników. Z tego powodu przed wycieczką warto się upewnić, że wszystko z nim w porządku. W tych sytuacjach może być konieczna wymiana albo wyrobienie nowego dokumentu.
Kiedy paszport jest nieważny? Te uszkodzenia mogą stanowić problem
Każde uszkodzenie jest inne i nie ma możliwości stworzenia zasad, które mogłyby pomóc w stwierdzeniu, czy dokument jest ważny, czy nie. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na to, czy dane są możliwe do odczytania, a nasza tożsamość może zostać potwierdzona.
W wielu sytuacjach paszport może być wysłużony - zagięte rogi, zabrudzenia, poszarpana okładka pojawiają się często, szczególnie jeśli dużo podróżujemy i często używamy dokumentu. Te uszkodzenia mogą jednak nie mieć znaczenia w kwestii ważności paszportu. Wszystko zależy od tego, czy wpływają one na odczyt danych z dokumentu. Kontrolerzy mogą nie zaakceptować dokumentu, jeśli mają podejrzenie, że ktoś ingerował w dokument umyślnie. Zwykłe zamazanie danych, czy niewielkie nacięcie laminatu może wzbudzać ich wątpliwości.
Paszport na pewno nie zostanie zaakceptowany, jeśli uległ poważnemu zniszczeniu, jak np.:
- zalanie,
- wypranie,
- pogryzienie przez psa,
- nadpalenie,
- zamazanie strony z danymi,
- wyrwanie poszczególnych stron.
W takich sytuacjach jest duża szansa, że nie zostaniemy przepuszczeni przez bramki na lotnisku. Z tego powodu należy szybko reagować, szczególnie kiedy data wyjazdu zbliża się nieubłaganie.
Co zrobić ze zniszczonym paszportem? Ile kosztuje wymiana?
Jeśli nasz paszport został uszkodzony w wyniku różnych okoliczności, naszym pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie tego faktu do organu paszportowego. Można to zrobić osobiście w punkcie paszportowym albo online, za pomocą strony gov.pl - znajdziemy na niej zakładkę "Zgłoś utratę lub uszkodzenie paszportu albo innego dokumentu paszportowego". Dopiero po zgłoszeniu urzędnik może anulować taki dokument i wydać nowy.
Samo zgłoszenie uszkodzenia paszportu jest bezpłatne. Zapłacimy dopiero za wyrobienie nowego dokumentu. Podstawową stawką za wydanie paszportu jest kwota 140 zł. Niektórzy mogą jednak posiadać zniżki, dzięki którym wyrobienie dokumentu będzie tańsze. Z kolei ceny za wydanie paszportu za granicą znajdziemy na stronach internetowych konkretnych polskich konsulatów.
Co grozi za zniszczenie paszportu?
Zniszczony paszport, który uniemożliwia odczytanie i zweryfikowanie danych, nie uprawnia nas do opuszczenia kraju. Z tego powodu trzeba będzie przesunąć termin wycieczki do momentu uzyskania nowego dokumentu. Właśnie dlatego warto przed podróżą sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z naszym dokumentem. Jeśli podejrzewamy, że może stanowić problem, warto szybko działać.
Źródło: powroty.gov.pl, geekweek.interia.pl