Osiem pokarmów, których nie powinnaś trzymać w lodówce

W dzisiejszych czasach możemy długo przechowywać nawet spore ilości jedzenia. Ten komfort sprawia, że często odruchowo wypełniamy lodówkę po brzegi - nierzadko również tymi produktami, które nie powinny się w niej nigdy znaleźć.

Pomidorów nigdy nie trzymaj w lodówce - szybko tracą aromat!
Pomidorów nigdy nie trzymaj w lodówce - szybko tracą aromat! 123RF/PICSEL

Warto wiedzieć o tym, że niska temperatura jest w stanie całkowicie zmienić smak żywności, pozbawić ją składników odżywczych, a nawet przyczynić się znacząco do jej pleśnienia i zepsucia. Oto osiem produktów, których nie powinnaś trzymać w lodówce: 

Pomidory

Pomidory nie znoszą zimna - w lodówce szybko tracą aromat i smak. Warto trzymać je na ladzie - mając je pod ręką szybko zareagujesz, gdy skórka zacznie się marszczyć, a to ostatni moment, by zjeść je ze smakiem. 

Pomidory to bogate źródło witaminy C, potasu i kwasu foliowego. 

Miód

Miód w lodówce? Choć trudno w to uwierzyć, w niektórych domach właśnie tam przechowywany jest ten słodki i bogaty w wartości odżywcze dar natury. Miód nie lubi zimna, ale nie należy wystawiać go również na działanie promieni słonecznych. Najlepiej przechowywać go na blacie, w pokojowej temperaturze. 

Miód to bogate źródło kwasu foliowego, zawiera również żelazo, potas, fosfor i witaminy A, B2, B12 i C. 

Masło orzechowe

Polacy pokochali masło orzechowe - smarujemy nim pieczywo, używamy go do naleśników, deserów i koktajli. Niestety, nie zawsze wiemy, jak je przechowywać, by nie traciło wartości odżywczych i smaku. 

Masła orzechowego nigdy nie trzymamy w lodówce. Idealna będzie chłodna i ciemna szafka w kuchni. 

Masło orzechowe to bardzo bogate źródło witamin z grupy B, fosforu, potasu i żelaza. 

Papryka to źródło flawonoidów, witamin A, C i E, likopenu, wapnia i magnezu
Papryka to źródło flawonoidów, witamin A, C i E, likopenu, wapnia i magnezu123RF/PICSEL

Awokado

Awokado szybko się trawi i zdaniem dietetyków doskonale działa na żołądek. Niestety, równie szybko traci smak, mięknie i robi się przejrzałe. By dłużej zachowało świeżość, należy przechowywać je na kuchennym blacie, do lodówki możesz jednak włożyć spryskane sokiem cytryny resztki owocu. 

Awokado to źródło kwasów Omega, wapnia, żelaza i witaminy C. 

Banany

Zdarza ci się przechowywać banany w lodówce? To duży błąd - w tak niskiej temperaturze owoce szybko tracą witaminy, a skórka ciemnieje. Banany lubią jednak temperaturę niższą, niż pokojowa, więc warto znaleźć im miejsce chłodne i zaciemnione. 

Banany to źródło potasu, fosforu, witamin A, B3, C, E i K. 

Papryka

Papryka to kolejny produkt źle znoszący bardzo niską temperaturę. Papierowa torba schowana w chłodnej szafie lub szufladzie to najlepsze miejsce do przechowywania tego zdrowego warzywa. 

Papryka to źródło flawonoidów, witamin A, C i E, likopenu, wapnia i magnezu. 

Czy należy trzymać ketchup w lodówce? Eksperci są podzieleni
Czy należy trzymać ketchup w lodówce? Eksperci są podzieleni 123RF/PICSEL

Ketchup

Debatę na temat ketchupu rozpoczęli jakiś czas temu dziennikarze "Today", którzy stwierdzili, że nie należy przechowywać go w lodówce. Głównym argumentem był fakt, że w restauracjach leży on po prostu na stołach. Dyskusja szybko podzieliła internet do momentu, aż firma Heinz ucięła spekulację, dając jednoznaczną odpowiedź: Ketchup po otwarciu należy przechowywać w lodówce.

Produkt ten dzięki dużej kwasowości bardzo długo nadaje się do spożycia, ale przechowywany w lodówce dłużej zachowuje swoje walory smakowe. 

Ketchup to źródło beta-karotenu, witamin z grupy B i kwasu foliowego. 


Sos sojowy

W przeciwieństwie do ketchupu, sos sojowy nie lubi bardzo niskich temperatur. Z powodzeniem możemy go przechowywać w kuchennej szafce.

Sos sojowy to źródło witamin z grupy B, kwasu foliowego i białka. 

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Błonnik pokarmowy chroni przed chorobami nowotworowymiNewseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas