Patent na błyszczący wazon? Przywrócisz blask kryształom babci

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Wazony są z całą pewnością na wyposażaniu każdego domu. Niektóre z nich są używane częściej, inne jedynie sporadycznie lub od święta. Choć te o prostej budowie łatwo utrzymać w nienagannej w czystości, to te bardziej fantazyjne mogą być siedliskiem brudu, a ich doczyszczenie może być sporym wyzwaniem. Podpowiemy, jak szybko wyczyścić wazon i pozbyć się zarówno brudu, jak i zacieków.

Kryształy babci straciły blask i są matowe? Doczyścisz ją produktem za dwa złote
Kryształy babci straciły blask i są matowe? Doczyścisz ją produktem za dwa złoteAgencja FORUM

Czyszczenie wazonu krok po kroku

Mycie wazonu nie powinno sprawiać większej trudności, ale mimo wszystko z czasem jego blask znika. Czasami jest to faktycznie nasze zaniedbanie, ale zdarza się tak, że nieumiejętnie o niego dbamy. Jak myć wazon? Najlepiej po prostu sięgnąć po płyn do mycia naczyń oraz wodę. Zamiast ciepłej, warto nalać po zimną, co sprzyja efektowi błyszczenia naczyniu kryształowemu. Oczywiście, nie wolno zapominać o wnętrzu wazonu: czasami niezbędne będzie wykorzystanie szczotki do mycia butelek.

"Zrób to sam": Wazoniki z butelekIPLA

Zacieki? Sięgnij po lepsze sposoby

Zacieki w wazonie? Nie trzeba się nimi przejmować, bo i na nie jest rozwiązanie. Wystarczy do środka nalać nieco ciepłą wodę wraz z octem w równych proporcjach, które rozpuszczą osad z twardej wody. Mieszankę można zostawić na dłuższy czas, a później tylko wypłukać. A co zrobić, kiedy ostry zapach octu nam przeszkadza? W zastępstwie sprawdzi się kwasek cytrynowy o przyjemniejszym dla nosa aromacie.

Zabrudzenia wewnątrz? Jedna garść doczyści wazon

Wazon w domu to piękna i praktyczna ozdoba, ale jego doczyszczenie może wydawać się trudne
Wazon w domu to piękna i praktyczna ozdoba, ale jego doczyszczenie może wydawać się trudne123RF/PICSEL

Ocet rozpuścił kamienny osad, ale wnętrze wazonu nadal jest brudne? Czasami nawet szczotka do mycia butelek może sobie nie poradzić, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy do czynienia z załamaniami oraz zakamarkami wewnątrz. Wystarczy ze spiżarni wziąć garść ryżu i wsypać do wazonu. Później do wnętrza dolewamy wodą wraz z płynem do mycia naczyń, ręką zakrywamy otwór wazonu i energicznie potrząsamy. Wnętrze naczynia będzie czyste, jak dawniej.

Kryształy jak marzenie? Tak przywrócisz im blask!

W naszych domach wiele wazonów pamięta czasy PRL-u, gdzie modne były naczynia z grubego i frezowanego szkła, zwane kryształami. Obecnie znów są modne, ale schowane w pawlaczach dziadków mogę już nie wyglądać, jak za czasów świetności. Jak przywrócić im błysk i pożegnać matową powłokę? Wystarczy kryształ umieścić w misce z zimną wodą, namoczyć go, a później solą wypolerować jego powierzchnię. Na koniec ponowna kąpiel w zimnej wodzie i gotowe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas