Tuje w ogrodzie brązowieją? Jest na to prosty i tani sposób

Bujne, zdrowe i zielone tuje są dumą każdego ogrodnika. Niestety zdarza się, że nasze krzewy zaczynają niespodziewanie brązowieć. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Okazuje się, że jest na to prosty i tani sposób.

Brązowiejącą tuję możemy uratować prostym domowym sposobem
Brązowiejącą tuję możemy uratować prostym domowym sposobem123RF/PICSEL

Dlaczego tuje brązowieją? Przyczyn może być wiele

Tuja znana również jako żywotnik to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych, która skradła serca Polaków. Jest łatwa w pielęgnacji, świetnie komponuje się z przestrzenią, a także cechuje się dużą odpornością na warunki atmosferyczne. Z tych powodów doskonale nadaje się na żywopłot.

Tuja nie wymaga częstego podlewania czy nawożenia. Mimo to nawet tak silna roślina czasami potrzebuje wsparcia. Ostrzegawczym sygnałem, którego nie powinniśmy ignorować, jest brązowienie tui, które może być oznaką różnych problemów. Chociaż naturalne brązowienie gałązek jest zjawiskiem normalnym, jego nadmierne nasilenie może być groźne dla rośliny.

Jednym z powodów, dla których tuje mogą brązowieć, jest zbyt gęste sadzenie krzewów. Drzewka posadzone zbyt blisko siebie wzajemnie się zacieniają, co prowadzi do braku odpowiedniego dostępu do światła. W takiej sytuacji należy rozważyć przesadzenie roślin, tak, aby zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu i rozwój.

Tuje mogą także ulegać chorobom grzybowym, zwłaszcza gdy są nadmiernie podlewane. W rezultacie na ich pędach i łuskach możemy zaobserwować szarą pleśń, która z czasem prowadzi do brązowienia roślin. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie oprysków.

Krzewy te mogą także brązowieć z powodu ataku szkodników takich jak misecznik tujowiec lub miodownica cyprysikowa. O ile ten pierwszy jest trudny do zwalczenia i możemy potrzebować silnej chemii, to z miodownicą cyprysikową dobrze poradzi sobie domowy oprysk z czosnku.

Sposobem na odratowanie brązowiejącej tui jest domowy oprysk
Sposobem na odratowanie brązowiejącej tui jest domowy oprysk123RF/PICSEL

Zobacz również: Nie wylewaj do zlewu, podlej tym tuje. Drzewa rozkrzewią się i odżyją po zimie

Jak uratować brązowiejące tuje? Prosty domowy oprysk z dwóch składników

Domowy oprysk z czosnku pomoże nam zwalczyć atak wielu różnych szkodników, w tym mszyc, przędziorków, a także mączlików. Jego przygotowanie jest bardzo proste i tanie. Wystarczą do tego tylko dwa składniki - czosnek i woda.

  1. Do litra wody dodajemy około 25 g czosnku.
  2. Następnie wszystko mielimy, aż do uzyskania jednolitego płynu.
  3. Miksturę pozostawiamy na dobę.
  4. Płyn odcedzamy, przelewamy do spryskiwaczy i gotowe.

Aby domowe opryski z czosnku były skuteczne, muszą być wykonywane regularnie, np. dwa razy dziennie. Pamiętajmy też, że taka mikstura ma dość krótką trwałość, dlatego lepiej przygotowywać ją na bieżąco, a nie na zapas.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas