Reklama

Zrób to końcem marca. Lawenda będzie oblepiona kwiatami

Lawenda — odstrasza mole i komary, łagodzi swędzenie po ugryzieniach i różnorodne bóle, pomaga w zasypianiu i doskonale smakuje w nalewce bądź herbacie. Lawenda jest też piękną ozdobą ogrodów. Aby rosła bujna i pięknie zakwitała, konieczne warto skracać jej pędy. Koniec marca to najwyższy czas na wiosenne przycinanie lawendy.

Lawenda: Kiedy przycinać?

Sprawdza się w kosmetyce, jest wykorzystywana przez medycynę alternatywną oraz do odstraszania komarów — lawenda. Kiedy przycinać i w jaki sposób to robić, by była najwspanialszą dekoracją ogrodu lub balkonu? Znawcy mówią o trzech terminach cięcia lawendy: na wiosnę, latem i jesienią. Wiosenne przycinanie lawendy należy przeprowadzić pod koniec marca, a najpóźniej początkiem kwietnia. W lecie skracamy krzewinkę w lipcu, natomiast jesienne cięcie lawendy przeprowadzamy we wrześniu, o ile nie skracaliśmy spędów na wiosnę.

Zobacz również: Nalewka z lawendy: Kiedy i jak zrobić? Na co pomaga?

Reklama

Cięcie lawendy na wiosnę: Zadbaj o jej piękny pokrój

Wiosenne przycinanie lawendy ma dwa główne cele: po pierwsze odmłodzenie rośliny, dzięki czemu w późniejszym okresie będzie obficie kwitła oraz utrzymanie zwartego, pięknego pokroju krzewinki. Lawenda bardzo szybko się rozrasta i starzeje, toteż należy przycinać ją regularnie — najlepiej co roku. To pozwala uniknąć “łysienia" krzewu, czyli pojawiania się tak zwanych łysych gniazd, gdzie widać jedynie zdrewniałe, pozbawione liści i kwiatów pędy. Cięcie lawendy na wiosnę pomaga też zachować zdrowie krzewinki, bo usuwamy wszystkie, uszkodzone zimą pędy.

Zobacz również: Jak często konieczne jest podlewanie lawendy i o czym należy pamiętać podczas jej uprawy

Wiosenne przycinanie lawendy: Podstawowe zasady

Podczas przycinania ważna jest nie tylko pora roku, ale również pogoda. Odpowiednia aura zapobiega chorobom, na które mogłaby zapaść lawenda. Kiedy przycinać pędy krzewinki? Najlepiej robić to w ciepły, słoneczny dzień — dzięki temu minimalizujemy ryzyko, że w skaleczenia wda się infekcja, która osłabi roślinę.

Przycinanie lawendy ma ją odmłodzić, dzięki czemu na nowych pędach, które roślina wypuści, pojawi się o wiele więcej kwiatów, niż w poprzednim roku. Cięcie lawendy na wiosnę polega na usunięciu starych pędów z liśćmi.

Wiosenne cięcie lawendy według tych samych zasad można, a nawet należy, przeprowadzać na krzewinkach uprawianych w doniczkach.

Zobacz również: Zrób to na przednówku. Hortensja bukietowa będzie uginała się od kwiatów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lawenda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy