Rewolucyjna metoda przeciw zmarszczkom
Procesów starzenia skóry nie można zatrzymać, można je za to opóźnić. Zdrowy tryb życia i odpowiednia pielęgnacja mogą zdziałać cuda. Pod warunkiem, że postawisz na kosmetyki, które naprawdę działają.
Pojawienie się zmarszczek to znak, że skóra powoli zaczyna się starzeć. Spowalniają procesy regeneracyjne, które nieustannie w niej zachodzą, obniża się też zdolność do wiązania i zatrzymywania wody. To dlatego skóra jest przesuszona, szorstka i bardzo wrażliwa. Kiedy można spodziewać się pierwszej zmarszczki? To pytanie najlepiej zadać mamie i babci.
Przyjrzyj się rodzinie
Jeżeli twoja mama, babcia lub ciotki długo wyglądały młodo (lub wyglądają młodziej, niż wskazywałaby na to ich metryka), prawdopodobnie ty również długo będziesz cieszyła się gładką skórą. Jeżeli jednak nie należysz do posiadaczek tzw. "dobrych genów" - nie panikuj. Czynniki genetyczne są ważne, ale nie decydujące. Na stan skóry ma wpływ także m.in. palenie papierosów, picie alkoholu, narażanie się na promieniowanie UV, nieodpowiednia dieta. Rzucenie palenia, ograniczenie liczby wypijanych drinków, stosowanie kremów z filtrem i wyeliminowanie wysoko przetworzonego jedzenia jednak na nic się zdadzą bez najważniejszego: odpowiedniej pielęgnacji.
Kosmetyki do twarzy kupuj z głową
Półki w drogeriach i aptekach dosłownie uginają się od kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Jak wybrać te, które naprawdę poprawią stan skóry? Kluczem jest uważne czytanie informacji na opakowaniu. Najpierw wyeliminuj te specyfiki, które obiecują "natychmiastowe odmłodzenie" lub "błyskawiczną poprawę owalu twarzy" - żeby wygładzić istniejące zmarszczki trzeba najpierw głęboko nawilżyć i odżywić skórę, a tego w kilka godzin nie zrobi żaden krem. Później przyjrzyj się składowi kosmetyków. Witaminy (najczęściej C, E i A), olejki mineralne, słynny koenzym Q10 czy kwasy omega są skuteczne, ale walka ze zmarszczkami wymaga dostarczenia skórze silniej działających substancji. Tych, które cały czas traci.
Cenne białko, ważny kwas
Kolagen, czyli białko, które stanowi główny składnik ścięgien, jest bardzo odporny na rozciąganie i to właśnie jemu skóra zawdzięcza jędrność i elastyczność. Kwas hialuronowy wiąże wodę w skórze właściwej (według badań jedna cząsteczka kwasu może związać aż 250 cząsteczek wody!), dzięki czemu skóra jest gładka i głęboko nawilżona. W młodej skórze i kolagenu, i kwasu hialuronowego jest pod dostatkiem. To dlatego skóra pozostaje gładka nawet po bezsennej nocy, długiej podróży czy całonocnej imprezie. Z wiekiem białka i kwasu jest coraz mniej, dlatego jeśli chcesz skutecznie walczyć ze zmarszczkami (czyli spłycić istniejące i zapobiec tworzeniu się nowych) powinnaś regularnie uzupełniać ubytki.
Kosmetyki do zadań specjalnych
Zanim zdecydujesz się na zakup kremów z kolagenem lub kwasem hialuronowym, jeszcze raz sprawdź etykietę. Może się bowiem okazać, że zawartość tych składników jest tak niewielka, że stosowanie kremu nie poprawi stanu skóry. Kolagen występuje w wielu kremach, ale najlepiej zdecydować się na zakup 100-procentowego kolagenu. Kosztuje tyle samo co dobry krem, a oprócz ujędrniania skóry i redukcji zmarszczek pomoże ci także zmniejszyć widoczność rozstępów, blizn, oparzeń i przebarwień. Wybierając taki kolagen pamiętaj, że powinien być zapakowany w buteleczkę z ciemnego szkła, ponieważ promienie UV osłabiają jego działanie.
Wybierając kosmetyki z kwasem hialuronowym kieruj się podobną zasadą: zawartość kwasu powinna być wysoka. Nie musisz oczywiście wybierać czystego kwasu. Serum z kilkoma innymi, aktywnie działającymi, składnikami również poprawi stan skóry. Jakie to składniki? Oczywiście kolagen, a także elastyna i olejki (np. arganowy, ze słodkich migdałów).
Poczekaj na efekt
Jak już wspomnieliśmy, kosmetyki, które działają "natychmiast" nie zapewniają trwałej poprawy stanu skóry. Na efekt kuracji trzeba poczekać, jeśli jednak stosujesz dobrze dobrane kosmetyki z wysoką zawartością składników aktywnych np. kolagenu i kwasu hialuronowego, efekty pojawią się już po tygodniu. Jeżeli chcesz wspomóc procesy regeneracji, przed nałożeniem kosmetyków stosuj peeling, który usunie martwe komórki i sprawi, że substancje odżywcze będą się lepiej wchłaniać.
Rady z gabinetu
"Dobre geny", zdrowy tryb życia i odpowiednia pielęgnacja są niemal zawsze gwarancją ładnej cery. Dlaczego "niemal"? Ponieważ za stan skóry odpowiada też ogólny stan zdrowia. Jeśli cierpisz na wahania hormonalne lub choroby skóry (takie jak trądzik różowaty) przed zakupem kosmetyków odwiedź dermatologa, który oceni stan skóry, doradzi, jakie kosmetyki wybrać, a czasem zaleci stosowanie leków, które można kupić wyłącznie na receptę.
Polecamy także: