Jest chude i lekkostrawne. Skarbnica żelaza, magnezu i białka. Polecane szczególnie seniorom
Oprac.: Agnieszka Tkacz
Chuda i lekkostrawna. Cielęcina jest delikatnym mięsem, które wiele osób docenia ze względu na smak, strukturę, ale także i właściwości zdrowotne. Rzadko kiedy ją serwujemy, ze względu na to, że uznaje się ją za trudną w obróbce. Pomimo tego warto włączyć ją do swojej diety. Dowiedz się, w jaki sposób możesz to zrobić.
Polacy dość rzadko sięgają po cielęcinę. Ten gatunek mięsa zwykle jest drogi i stanowi wyzwanie dla początkujących kucharzy. Jego właściwości zdrowotne sprawiają, że warto się do niego przekonać.
Spis treści:
Z czego jest mięso cielęce?
Aby mięso wołowe uznać za cielęcinę, musi pochodzić od zwierzęcia, którego masa przed ubojem nie przekraczała 300 kg. Zwykle jednak specjaliści kierują się stanem dojrzałości mięsa, które oceniane jest za pomocą oględzin układu kostnego. Cielęcinę można rozpoznać po widocznym rozdziale między kręgami krzyżowymi, zabarwieniu i kształcie żeber, a także po oznakach kostnienia części chrzęstnych wyrostków kręgów.
Cielęcina to mięso czerwone, które wyróżnia się delikatną konsystencją oraz smakiem. Jej zaletą jest to, że jest lekkostrawna w odróżnieniu od innych czerwonych mięs. Ma jasnoróżowy kolor i delikatnie kwaśny zapach. Zawiera również stosunkowo mniej tłuszczu niż pozostałe gatunki mięs.
Wartości odżywcze cielęciny zależne są od tego, z której części zwierzęcia pochodzi. Każdy fragment różni się zawartością tkanki tłuszczowej, a tym samym kalorycznością. Można jednak uznać, że 100 g mięsa ma w sobie od 100 do 120 kcal.
Zobacz również:
Dlaczego warto włączyć mięso cielęce do swojej diety?
Cielęcina polecana jest przede wszystkim ze względu na sporą zawartość dobrze przyswajalnego białka. W 100 g mięsa znajdziemy aż 20 g tego składnika odżywczego. Oprócz niego znajdziemy również cenne składniki odżywcze, jak witaminy z grupy B, cynk, potas, wapń, żelazo, magnez, sód czy fosfor.
W mięsie cielęcym znajduje się również kwas linolowy CLA. To rodzaj tłuszczu, który wykazuje działanie prozdrowotne. Jego spożycie pomoże przyspieszyć redukcję tkanki tłuszczowej i poprawi mineralizację kości. Dodatkowo działa bakteriobójczo i przeciwutleniająco. Opóźnia proces starzenia się organizmu i redukuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Dodatkowo może zmniejszyć ryzyko rozwoju w przyszłości miażdżycy czy cukrzycy typu B.
Cenne witaminy z grupy B, takie jak tiamina, ryboflawina czy niacyna są niezwykle ważne dla organizmu i wpływają na jego funkcjonowanie. Wspierają prawidłową pracę serca oraz układu krążenia, mózgu i układu nerwowego, a także skóry i błon śluzowych.
Z kolei zawartość żelaza ważna jest dla osób, cierpiących na anemię. Cielęcina nie jest mięsem, które ma go w sobie najwięcej. W dalszym ciągu można je jednak traktować jako wartościowe źródło tego składnika.
Mięso cielęce zawiera w sobie również sporo kolagenu. Ma on pozytywny wpływ na rozwój tkanki kostnej u dzieci, a także na kości i stawy u osób starszych.
Dla kogo szczególnie dobra jest cielęcina?
Cielęcina to zdrowe mięso, które powinno być składnikiem pełnowartościowej i dobrze zbilansowanej diety. Szczególnie polecana jest jednak dzieciom oraz starszym. Docenią ją również osoby, które cierpią na dolegliwości związane z przewodem pokarmowym. Przez to, że mięso jest chude i lekkostrawne, nie będzie powodowało, ani pogłębiało problemów ze strony układu pokarmowego.
Dodatkową zaletą jest to, że mięso cielęce kryje w sobie mniej niezdrowych nasyconych kwasów tłuszczowych niż pozostałe gatunki. Z tego powodu polecana jest osobom, które mają wysoki poziom cholesterolu. Zanim jednak włączymy ją do diety, musimy pamiętać, że w dalszym ciągu jest mięsem czerwonym, przez co nie powinna być głównym składnikiem w naszym jadłospisie.
Co można zrobić z cielęciny?
Jednym z najprostszych jest przepis na cielęcinę duszoną. Do przygotowania dania będziemy potrzebować:
- 500 g cielęciny,
- 70 g masła,
- 1 łyżkę oleju rzepakowego,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- Mięso dokładnie myjemy i osuszamy za pomocą ręcznika papierowego.
- Nacieramy dokładnie solą i pieprzem i pozostawiamy na pięć minut.
- Na patelni rozgrzewamy olej i kładziemy mięso.
- Na dużym ogniu obsmażamy je ze wszystkich stron.
- Zmniejszamy ogień, dodajemy masło.
- Przykrywamy całość i dusimy je przez ok. 60 minut.
- Co 10 minut polewamy je sosem, który wydzielił się na patelni w procesie smażenia.
- Ściągamy jeden kawałek z patelni i sprawdzamy, czy mięso jest gotowe w środku.
- Jeśli nie jest surowe, ale miękkie i kruche, możemy je wyłożyć na półmisek i podawać.
Cielęcinę można również upiec. Do tego będziemy potrzebować:
- 1 kg mięsa cielęcego,
- 10 ząbków czosnków,
- 50 ml oleju,
- suszony majeranek,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- W niewielkiej miseczce mieszamy ze sobą olej, majeranek, pieprz i przeciśnięty przez praskę czosnek.
- Mięso myjemy i osuszamy za pomocą ręcznika papierowego.
- Dokładnie nacieramy je olejem z przyprawami i pozostawiamy na noc do zamarynowania.
- Następnego dnia przekładamy mięso do rękawa kuchennego.
- Piekarnik rozgrzewamy do 180 st. C i wkładamy mięso.
- Pieczemy przez 1,5 godziny. Po tym czasie powinno być miękkie, kruche i soczyste.
- Wykładamy je na deskę i kroimy na plastry.
Podajemy z ulubionymi dodatkami.
Ile kosztuje kilogram cielęciny?
Cena cielęciny może się mocno wahać, zależnie od tego, z jakiej części zwierzęta pochodzi oraz u jakiego dostawcy ją kupujemy. Koszt za kilogram mięsa cielęcego wynosi od 50 do 100 zł. Mniej zapłacimy za podroby — wątroba, serce czy płuca cielęce kosztują za kilogram ok. 20-60 zł.