Zatrzymaj starzenie twarzy
Czy zdarzyło ci się stać przed sklepową półką z kosmetykami i zastanawiać się, które z tych kosmetyków są naprawdę skuteczne, a które są zwykłą stratą czasu i pieniędzy? Usiłowałaś odgadnąć, jakie kremy wybierają kobiety, po których zupełnie nie znać upływu czasu? Na czym polega ich sekret?
Klucz do rozwiązania tej zagadki jest prosty: to wiedza o nowoczesnych składnikach, mających silne i skuteczne działanie. Część z nich, jak olej arganowy, znana jest od wieków i przez całe pokolenia była stosowana z pożytkiem dla kobiecej urody. Inne, jak komórki macierzyste, są wynikiem badań naukowych prowadzonych w najnowocześniejszych laboratoriach świata.
Poznaj działanie tych dobroczynnych substancji, a z łatwością wybierzesz kosmetyki, które pozwolą ci zatrzymać młodość na dłużej.
Złoto Maroka
Olej arganowy jest nazywany złotem nie tylko ze względu na swoją złocistą barwę. Ta drogocenna substancja, nazywana też eliksirem piękna, ponoć była znana już przed przybyciem Fenicjan w 12 wieku p.n.e. Jej zalety zyskały sławę w całym basenie Morza Śródziemnego i dzisiaj wciąż należy ona do jednych z najbardziej cenionych komponentów kosmetycznych, a drzewa arganii żelaznej, z których pestek jest wyciskana nazywane są drzewami życia.
Olej arganowy to potężna broń w walce ze zmarszczkami. Dzięki bogactwu witaminy E (zwanej witaminą młodości) i C, kwasu linolowego typu Omega 6 oraz zawartości stygmasterolu i tirukallolu, olej regeneruje naskórek i wzmacnia komórki, a także zapobiega działaniu wolnych rodników. Doskonale nawilża, wygładza, odżywia skórę i poprawia jej elastyczność, dzięki czemu możemy pozbyć się zmarszczek bez uczucia napięcia czy ściągnięcia skóry.
Olej arganowy nadaje się do pielęgnacji delikatnej skóry np. wokół oczu, a także skóry z problemami (jest niezastąpiony w walce z suchością, szorstkością i łuszczeniem się, a zawarty w nim tirujallol zapobiega objawom alergii). Warte sprawdzenia są np. delikatny krem do twarzy lub maska do twarzy ze 100% olejem arganowym. Olej arganowy ma wiele zastosowań w kosmetyce (działa też przeciwzapalnie), ale w walce ze starzeniem najważniejsze są jego dwie cechy. Trudno znaleźć substancję, która równie skutecznie nawilża i uelastycznia skórę.
Przyszłość medycyny
Odkrycie komórek macierzystych jest jednym z największych osiągnięć medycyny i zostało wyróżnione nagrodą Nobla. Badania nad nimi budzą ogromne nadzieje, a ich niesamowity potencjał zainteresował również kosmetologię. Komórki macierzyste produkują czynniki wzrostu, przez co pobudzają do regeneracji inne komórki. Jednym słowem: dzięki komórkom macierzystym organizm odnawia się sam.
Z wiekiem liczba naturalnie występujących w skórze komórek macierzystych spada, dlatego warto dostarczyć je z zewnątrz. Na przykład komórki macierzyste cytrusów pobudzają do odnowy keratynocyty i fibroblasty, co prowadzi do stymulowania produkcji kolagenu i poprawy sprężystości tkanki. Zawierają białka, lipidy i węglowodany wspomagające procesy regeneracyjne i ochronne, wzmacniają ochronny płaszcz hydrolipidowy, co powoduje poprawę nawilżenia skóry oraz niweluje podrażnienia.
Eliksir młodości
Kwas hialuronowy w pełni zasługuje na miano eliksiru młodości. Wśród innych składników kosmetycznych wyróżnia go to, że jest to substancja naturalnie występująca w ciele człowieka. Podobnie jak komórkami macierzystymi, kwasem hialuronowym zainteresowała się najpierw medycyna - jest on wykorzystywany w leczeniu między innymi chorób nowotworowych, chorób stawów i oczu.
Najważniejszą cechą tego kwasu jest niesamowita zdolność wiązania wody (jeden gram może związać 6 litrów wody). To dzięki niemu nasza skóra pozostaje jędrna i elastyczna.
Niestety wraz wiekiem maleje ilość kwasu hialuronowego w skórze i zaczyna się ona odwadniać i wysycha, jak pozostawione na słońcu jabłko. Mniej wody to wiotkość tkanki, widoczne zmarszczki i bruzdy. Zadaniem kosmetyków z kwasem hialuronowym jest przede wszystkim nawilżenie. Tak działa Hialuronowe serum przeciwzmarszczkowe. Powoduje on wyraźną poprawę kondycji skóry, wygładzenie naskórka i ujędrnienie tkanek. Kwas hialuronowy odpowiada także za łączenie włókien kolagenu, co wpływa na sprężystość skóry.
Dbaj o swój kolagen
W organizmie człowieka występują różne typy kolagenu. Włókna kolagenowe to zarówno wewnętrzne rusztowanie naszej skóry (kolagen I, najbardziej powszechnie występujący w organizmie), które pomaga w utrzymaniu owalu twarzy, jak i substancja odpowiedzialna za sprężystość i nawilżenie skóry (kolagen III, tworzący włókna siateczkowe, węższe od włókien kolagenu typu I). Jego roli dla młodego wyglądu nie sposób przecenić, kiedy z wiekiem produkujące kolagen fibroblasty tracą swoją wydajność, skóra zaczyna wiotczeć, opadać, pojawiają się na niej zmarszczki, owal twarzy rozmywa się i poddaje grawitacji.
Aby zachować młody wygląd warto przestrzegać zasad, które sprawią, że nie będziemy niepotrzebnie przyspieszać degeneracji kolagenu w skórze. Należy unikać ekspozycji na słońce, nadużywania alkoholu i tytoniu, za to stosować dietę bogatą w witaminę C, niezbędną dla syntezy kolagenu. Ponieważ stopniowe zmniejszenie syntezy kolagenu jest nieuchronne, warto sięgać po kosmetyki, które go zawierają np. serum kolagenowe z elastyną. Wygładzają one skórę, nawilżają naskórek, zapobiegają wysuszaniu i działają ochronnie na skórę, dzięki stworzeniu mocnego filmu na jej powierzchni.
Nowoczesne kosmetyki zawierające kolagen oraz substancje lipidowe i witaminę C potrafią dostarczyć go w głąb skóry, dzięki czemu ich działanie odmładzające jest o wiele potężniejsze - działają liftingująco, regenerująco, silnie nawilżająco, spłycają też zmarszczki, a nawet redukują przebarwienia.
Kwasy AHA - czas na odnowę
Jeśli widzimy, że nasza cera zszarzała i straciła blask, jest szorstka i pojawiają się na niej przebarwienia, znaczy to, że najwyższy czas na odnowę. Zanim przejdziemy do odżywiania i regeneracji, zaleca się stosowanie kosmetyków o działaniu złuszczającym np. z kwasami AHA. Zapewniają go niektóre kosmetyki kremy złuszczające na noc. Taki chemiczny peeling pozwala pozbyć się warstw zrogowaciałego naskórka, zwężyć pory, odświeżyć i uelastycznić skórę. Odnowa komórek zostaje pobudzona, koloryt wyrównany, a skóra pozostaje gładka i miękka.
POLECAMY: KOSMETYKI O DZIAŁANIU ZŁUSZCZAJĄCYM