Rodzaje materaców. Które są odpowiednie, a których unikać
Sen jest niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka, dlatego też powinniśmy zapewnić sobie komfort wypoczynku, by nie odbiło się to negatywnie na zdrowiu. Jeśli staniemy przed wyborem odpowiedniego materaca do sypialni, powinniśmy mieć na uwadze kilka niezbędnych wskazówek, które pomogą nam dokonać trafnego wyboru.
Rodzaje materaców i ich właściwości
Rynek oferuje nam rozmaite rodzaje materacy: lateksowe, piankowe, wykonane z pianki wysokoelastycznej, pianki termoelastycznej, ze sprężyn bonnellowych lub kieszeniowych.
Materace lateksowe
Materace lateksowe posiadają bardzo wysoki stopień elastyczności, gdyż lateks równomiernie rozkłada ciężar całego ciała, a także idealnie dopasowuje się do jego kształtu. Materace wykonane z lateksu są niezwykle wytrzymałe i odporne na zużycie, a także mają wysoką odporność na pleśń i roztocza.
Materac ze sprężynami kieszeniowymi
Materac ze sprężynami kieszeniowymi posiada co najmniej 250 sprężyn/m2, które zapewniają odpowiednie dopasowanie materaca do kształtu ciała. Każda ze sprężyn osadzona jest w osobnej "kieszonce" z flizeliny, dzięki czemu każda ugina się i pracuje niezależnie od pozostałych, gwarantując punktowe podparcie ciała, stosownie do wagi i budowy ciała użytkownika.
Jednym z takich materaców jest Samba z obustronnym obłożeniem sprężyn matami kokosowymi utwardzającymi materac. To poprawia jego wentylację, a także zdecydowanie wydłuża jego trwałość.
Jego dodatkowym atutem jest elastyczna pianka poliuretanowa, która czyni materac bardziej wygodnym i komfortowym. Bardzo ważnym elementem, o którym warto wspomnieć, jest pokrowiec z trwałej dzianiny materacowej, grubo pikowanej z poliestrową włókniną klimatyzującą. Dzięki rozdzielczemu zamkowi błyskawicznemu, można wyprać osobno każdą połowę ochronnego pokrowca.
Przykładem jest też materac Bolero Extra, który ma 7-strefowy wkład ze sprężynami kieszeniowymi - posiada ponad 250 sprężyn/m2 o wysokości 12 cm, które zapewniają dobre dopasowanie materaca do kształtu i ułożenia ciała. Po jednej stronie sprężyny obłożone są lateksem, po drugiej - elastyczną pianką poliuretanową.
Jego pokrowiec wykonany jest z antyalergicznej dzianiny Medicott, która zapobiega zagnieżdżaniu się roztoczy i rozwijaniu pleśni. Funkcja ta korzystnie wpływa na higienę materaca. Materac Bolero Extra posiada błyskawiczny zamek, dzięki któremu można ściągnąć pokrowiec i wyprać w odpowiednich warunkach.
Materace piankowe
Coraz większą popularnością cieszą się także materace piankowe nowej generacji. Nowoczesne pianki poliuretanowe gwarantują dużą elastyczność i trwałość materaca, a także zapewniają swobodną wentylację. Wśród różnych typów pianek dostępnych na rynku, najciekawszą jest pianka termoelastyczna, reagujące na temperaturę ciała użytkownika i dostosowując się do budowy ciała pod wpływem jego ciepła. Taka pianka gwarantuje najbardziej dokładne i równomierne rozłożenia ciężaru ciała na całej powierzchni materaca.
Przykładem takiego materaca jest Memo Lux z 7-strefowym, dwuwarstwowym wkładem z pianką termoelastyczną Sensipur® i sprężystej pianki poliuretanowej. W przypadku materaca Memo Lux, górna warstwa przeznaczona do spania, jest wykonana z komfortowej pianki termoelastycznej Sensipur®, zaś dolna - zapewniająca stabilność całej konstrukcji - z pianki poliuretanowej, zapewnia właściwe podparcie ciała.
Pionowe i poziome kanały wentylacyjne zapewniają właściwą wentylację i zapobiegają przegrzaniu ciała. Na obwodzie pokrowca siatka wentylacyjna Air wave® wspomaga odprowadzanie wilgoci z wnętrza materaca. Pokrowiec można rozpiąć i wyprać w temperaturze 60°C.
Jak wybrać odpowiedni materac?
Wybierając materac powinniśmy wziąć pod uwagę masę ciała. Z założenia osoby ważące do 80 kg., powinny zdecydować się na twardość materaca H2, natomiast dla osób o masie ciała od 80 do 100 kg odpowiedni będzie ten o twardości H3, osoby ważące powyżej 100 kg powinny kupić materac H4.
Świetnym udogodnieniem będzie możliwość prania pokrowca - dzięki temu utrzymanie go w czystości będzie niezwykle łatwe.
Czego unikać przy kupnie materaca?
Przy kupnie materaca powinniśmy wystrzegać się zbyt miękkiego i zbyt twardego materaca. Dobranie nieodpowiedniej twardości może skutkować poważnymi problemami z krążeniem krwi, bólami pleców, kręgosłupa i kończyn. Dlatego należy wypróbować materac w sklepie, najzwyczajniej kładąc się na nim - dzięki temu wybierzemy ten najbardziej odpowiedni.
Pamiętajmy również o trwałości i wytrzymałości materaca. Wybierajmy te, które są najbardziej odporne na zużycie, a jednocześnie mają bardzo wysoką elastyczność.