Koronawirus: Prawdy i mity
Z każdym dniem docierają do nas nowe informacje - często sprzeczne. W co wierzyć, a w co nie?
Na zakażenie najbardziej narażone są osoby starsze? TAK.
W miejscach publicznych powinny one przebywać tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. O robienie zakupów, dostarczanie leków oraz załatwianie spraw urzędowych powinny poprosić bliskich. Jest też zalecenie, żeby do odwołania ludzie starsi nie chodzili do domów seniora. Muszą też pamiętać, że bezpieczna odległość od osoby, która kicha, kaszle, gorączkuje to 1-1,5 metra. I choć koronawirus może być groźny, nie należy panikować.
W Chinach, gdzie zaczęła się pandemia, jest już więcej osób wyleczonych niż tych, które zmarły. Dlatego tak ważne jest niepoddawanie się atmosferze paniki, którą podsycają media. Jeśli całymi dniami mamy włączony telewizor nastawiony na programy informacyjne, szybko poczujemy się przytłoczeni nadmiarem złych wiadomości. Dla własnej higieny psychicznej starajmy się więc kontrolować czas spędzany przed telewizorem lub w internecie. Lepiej włączmy jakiś film albo muzykę.
Przed koronawirusem chronią leki przeciwwirusowe i antybiotyki? NIE.
Ani leki przeciwgrypowe, ani antybiotyki nie tylko nie zapobiegną zakażeniu, ale dodatkowo obciążają organizm. Nie ma też żadnych leków, które możemy przyjmować profilaktycznie.
Ryzyko związane z tą infekcją zmniejszy właściwa dieta? TAK.
Jedzenie co najmniej pięciu porcji warzyw i owoców dziennie (w tym kiszonej kapusty i kiszonych ogórków) oraz unikanie produktów przetworzonych wzmocni odporność organizmu. W jadłospisie powinny znaleźć się m.in. czosnek (pół ząbka 2 razy dziennie przed posiłkami), kurkuma, imbir, cebula, brokuły, papryka, ryby morskie, natka pietruszki.
Nie wolno zapominać też o nawadnianiu organizmu. Warto też pamiętać o witaminie C oraz D3. Każdego dnia należy wypijać około 2 litrów wody. Ważne jest też wysypianie się, odpoczynek, unikanie stresu, alkoholu i palenia papierosów.
Zobacz również: