Wirtualnie zwiedzaj Muzeum Narodowe w Krakowie
Mimo, że od 12 marca wszystkie muzea są zamknięte, Muzeum Narodowe w Krakowie nieustannie dostępne jest online. Cyfrowa kolekcja zbiorów, wirtualne zwiedzanie, edukacyjne karty pracy oraz quizy i filmy w mediach społecznościowych, to tylko niektóre z pomysłów na bycie w kontakcie ze sztuką bez wychodzenia z domu.
Muzeum on-line to przede wszystkim kolekcja zbiorów dostępna za darmo na www.zbiory.mnk.pl. Serwis stanowi podstawowe źródło internetowe, w którym zdigitalizowano ponad 130 tys. dzieł znajdujących się w oddziałach MNK.
W serwisie poza dziełami kluczowych artystów, takich jak Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Jan Matejko czy Stanisław Wyspiański, są także inne cenne obiekty: grafiki, rysunki, fotografie, przedmioty rzemiosła artystyczne czy uzbrojenie.
Dzieła można nie tylko łatwo wyszukać przez tytuł, autora czy słowo kluczowe, ale także poprzez zaproponowane przez MNK galerie tematyczne, np. "Malarstwo Młodej Polski", "Sztuka Dalekiego Wschodu" czy "Najcenniejsze". Całość uzupełniają noty i eseje o muzealnych zbiorach przygotowywane przez pracowników.
Kolejnym miejscem w Internecie jest iMNK - wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie dostępne na: www.imnk.pl. Projekt został zrealizowany w 2010 roku i był jednym z pierwszych tego typu w Polsce. Prezentacja trzech galerii stałych oraz jednej archiwalnej wystawy, pt. Stanisław Wyspiański Teatr Ogromny, która stała się zalążkiem całego projektu. Zarejestrowane pod koniec 2007 roku panoramy wirtualne wydały się interesującym sposobem zapisu nie tylko samej przestrzeni wystawy, ale w pewnym zakresie również jej klimatu. Kolejne wystawy pozwalały gromadzić coraz większą dokumentację i zdobywać na tym polu cenne doświadczenie, które MNK rozwijało w kolejnych latach swojej działalności.
Niezwykle cenną bazą jest także Biblioteka Cyfrowa z kolekcji Biblioteki MNK i Biblioteki Książąt Czartoryskich, dostępna on-line: https://cyfrowe.mnk.pl/dlibra. Ów zbiór to niezwykła gratka dla bibliofilów, którzy pragną zobaczyć oryginalne rękopisy, unikatowe wydania czy cenne źródła historyczne. Na portalu on-line można oglądać m.in. kolekcje muzykaliów, kartografii, starych druków, czasopism czy rękopisów ze zbiorów muzeum.
Z kolei jeszcze ciekawe możliwości daje Mediateka MNK dostępna pod adresem: http://mediatekamnk.pl/, będąca archiwum Muzeum Narodowego w Krakowie. Eksplorując stronę można dowiedzieć się więcej o przeszłości Muzeum i zobaczyć jak zmieniało się na przestrzeni lat.
Dla tych, którym brakuje galerii MNK należy przypomnieć, że dzięki współpracy z Google Arts & Culture, Muzeum Narodowe w Krakowie można zwiedzać on-line bez wychodzenia z domu. Odwiedzając stronę: https://artsandculture.google.com/partner/the-national-museum-in-krakow wirtualny spacer możliwy jest po pięciu oddziałach Muzeum, tj.:
- Gmach Główny MNK;
- Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z Pawilonem Józefa Czapskiego;
- Pałac Biskupa Erazma Ciołka;
- Muzeum Dom Jana Matejki;
- Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi "Atma").