Pielęgnacja trudnej cery

Czym różni się cera wrażliwa od alergicznej? Czy cera trądzikowa powinna być wysuszana, czy wręcz przeciwnie: nawilżana? Podpowiadamy, jak pielęgnować problematyczną skórę.

Pielęgnację powinno dobrać się do rodzaju ceru
Pielęgnację powinno dobrać się do rodzaju ceru123RF/PICSEL

Niektórym wystarcza zwykły płyn micelarny i krem nawilżający i w efekcie takiej pielęgnacji ich cera wygląda doskonale. Posiadacze skóry problematycznej muszą uzbroić się w zdecydowanie bardziej wyspecjalizowany arsenał kosmetyków i każdy nowy nabytek ostrożnie testować. Cera wrażliwa, trądzikowa, naczynkowa i alergiczna wymagają uwagi, ale stosując odpowiednią pielęgnację, jesteśmy w stanie zapanować nad problemami, które sprawiają nam na co dzień.

Cera wrażliwa

Ten typ cery wymaga szczególnej troski. Niewłaściwe podejście może spowodować podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenie i swędzenie skóry oraz nieprzyjemne uczucia jej napięcia, a nawet łuszczenie. Taka cera źle reaguje na gwałtowane zmiany temperatury, ostre potrawy, alkohol i kosmetyki o silnym działaniu. Bardzo często towarzyszą jej reakcje alergiczne, suchość oraz pękanie naczynek, dlatego o skórę wrażliwą należy dbać kompleksowo.

Jeśli masz cerę wrażliwą, zwracaj uwagę na zawartość konserwantów, sztucznych barwników i substancji zapachowych w stosowanych kosmetykach. To grupy składników, które najczęściej  wywołują podrażnienia. Nieprzyjemne reakcje mogą wywołać również kosmetyki z kwasami, retinolem i alkoholem, a także peeling mechaniczny i wysuszające mydła. Kosmetyki do pielęgnacji tego typu cery powinny zawierać wyłącznie niezbędne składniki receptury oraz wykazywać intensywne działanie łagodzące, nawilżające i ochronne. Takie preparaty oferuje m.in. firma Ziaja w serii Ulga. Konieczne jest stosowanie filtrów słonecznych o wysokim wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej, należy jednak korzystać wyłącznie z tych przeznaczonych do skóry wrażliwej lub dla dzieci.

Cera alergiczna

W przeciwieństwie do cery wrażliwej ten typ może zareagować podrażnieniami, rumieniem czy wysypką nawet 72 godziny po nałożeniu na skórę drażniącego kosmetyku. Alergia jest stanem chorobowym wywoływanym przez brak odporności organizmu i czasem nie da się zapobiec jej wystąpieniu. W przypadku niemowląt możemy jednak jej przeciwdziałać, stosując łagodne, hipoalergiczne i bezzapachowe kosmetyki bez drażniących konserwantów. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko wystąpienia uczulenia w życiu dorosłym.

Im więcej wiemy o naszej skórze, tym łatwiej nam o nią prawidłowo zadbać

Cera alergiczna bardzo często źle reaguje na kosmetyki pochodzenia naturalnego. Przykładowo jednym z najsilniejszych alergenów stosowanych w kremach jest rumianek. Niestety opóźniony czas reakcji powoduje, że bardzo często trudno wychwycić, który składnik wywołuje uczulenie. Osoby cierpiące na alergie skórne powinny bardzo ostrożnie podchodzić do nowych kosmetyków i testować reakcję skóry, stosując próbki. Gdy już uda się znaleźć odpowiedni specyfik, to najlepiej zdecydować się na  kosmetyki z jednej serii, ponieważ wszystkie mają zbliżony skład i układ substancji czynnych, co zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Cera trądzikowa

Trądzik jest chorobą dermatologiczną, jego nasilona postać wymaga specjalistycznego leczenia, nawet antybiotykoterapii lub zastosowania sterydów. Do jego leczenia wykorzystuje się również preparaty antybakteryjne i przeciwzapalne, a zmiany usuwa się laserowo. Wysoką skuteczność wykazują maści z kwasem azelainowym.

Jednak w przypadku nieznacznej ilości wyprysków zazwyczaj poprawę przynosi odpowiednia pielęgnacja. Wszystkie stosowane kosmetyki powinny być oczywiście przeznaczone do cery trądzikowej. Bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie skóry. W tym celu można zastosować płyn micelarny lub żel do mycia twarzy, warto również sięgnąć po tonik, który przywróci naturalne pH skóry. Pamiętajmy, by nie używać kosmetyków z alkoholem, ponieważ działają one wysuszająco, co wywołuje zwiększoną produkcję łoju. Cerę trądzikową należy także intensywnie nawilżać , stosując nie tylko krem, ale również maseczki. Skóra powinna być także regularnie złuszczana, dlatego warto zainwestować w dobry peeling. Z uwagi na możliwość wystąpienia nadkażeń bakteryjnych skóry podczas złuszczania, należy wybierać przede wszystkim peelingi enzymatyczne. Preparaty dostosowane do potrzeb skóry trądzikowej można znaleźć m.in. w kuracji antybakteryjnej Ziaja med.

Cera naczynkowa

Problemy z pękającymi i płytko umiejscowionymi naczynkami bardzo często mają osoby z cerą wrażliwą. Rumieniec pojawia się na skutek spożycia ostrych i gorących potraw, alkoholu, bardzo wysokich i niskich temperatur. Jeśli nie zaczniemy odpowiednio jej pielęgnować, z czasem na policzkach i nosie mogą wystąpić nieestetyczne pajączki, czyli popękane naczynka, których można się pozbyć już tylko w gabinecie kosmetycznym.

Prawidłowa pielęgnacja takiej cery powinna polegać na wzmacnianiu naczyń krwionośnych oraz skóry. W tym celu stosuje się przede wszystkim kremy z witaminą C, wyciągiem z kasztanowca lub arniką. Służą zwiększeniu elastyczności naczyń i ich uszczelnieniu, a także rozjaśnieniu skóry. Oczyszczanie skóry naczynkowej powinno być bardzo delikatne, najlepiej zrezygnować z peelingów ziarnistych na rzecz tych enzymatycznych i na co dzień twarz oczyszczać płynem micelarnym. Do codziennej pielęgnacji idealnie sprawdzi się krem CC na podrażnioną wrażliwą skórę z rozszerzonymi naczynkami marki Ziaja. Pigment koloryzujący skutecznie zakryje niedoskonałości, a składniki aktywne wzmocnią ściany naczyń krwionośnych. Krem zawiera również filtr UV. Ochrona przeciwsłoneczna jest niezwykle istotnym elementem pielęgnacji tego typu cery.

content box

Im więcej wiemy o naszej skórze, tym łatwiej nam o nią prawidłowo zadbać. Warto szukać kosmetyków przeznaczonych do danego typu cery i testować ich działanie. Pamiętajmy jednak, by podchodzić do tego ostrożnie, gdyż nowy specyfik może spowodować podrażnienia i alergię kontaktową, dlatego zawsze przed zakupem warto skorzystać z próbki.

Materiał powstał we współpracy z marką Ziaja

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas