Alternatywy dla okularów przy korekcji astygmatyzmu

Czasy, w których byliśmy skazani wyłącznie na niewygodne okulary, dawno już odeszły do lamusa. Niestety nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że mają wygodną i bezpieczną alternatywę. Przedstawiamy nowoczesne metody korekcji astygmatyzmu.

Nowoczesne silikonowo-hydrożelowe soczewki toryczne to doskonałe rozwiązanie dla astygmatyków
Nowoczesne silikonowo-hydrożelowe soczewki toryczne to doskonałe rozwiązanie dla astygmatyków123RF/PICSEL

Dawniej okulary były jedyną opcją, gdyż mało kto potrafił właściwie dopasować soczewki. Do dziś, nawet wśród specjalistów, pokutuje opinia, że ich dobór jest czasochłonny i złożony, a ilość parametrów, które należy uwzględnić, przyprawia o zawrót głowy. To wszystko wydłuża czas wizyty i jest nieopłacalne, przecież klient i tak nie zamówi soczewek, gdyż są znacznie droższe niż okulary. Z kolei pacjenci uważają, że soczewki kontaktowe dla astygmatyków są niekomfortowe lub w ogóle nie mają świadomości ich istnienia. Zabieg laserowy w opinii wielu, na długi czas uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a w dodatku jest bardzo drogi i co gorsza - niebezpieczny. Te mity można spokojnie włożyć między bajki. Astygmatycy mają wybór.

Soczewki kontaktowe dla astygmatyków

Przez długi czas astygmatycy skazani byli na soczewki sferyczne przypisywane osobom krótko- i dalekowzrocznym, choć te tak naprawdę nie odpowiadały ich potrzebom i nie korygowały dostatecznie widzenia. Noszący takie soczewki astygmatycy narzekali na irytujące zjawisko olśnienia i efekt halo. Problem mieli również z ostrością widzenia, gdyż w ich przypadku soczewki sferyczne nie skupiały wszystkich promieni światła w jednym punkcie ogniskowym.

Potem pojawiły się konwencjonalne soczewki toryczne, które niestety też miały swoje wady. Co prawda poprawiały jakość widzenia, a w dodatku miały szeroki zakres mocy, ale ze względu na grubość słabo przepuszczały tlen, co powodowało dyskomfort i zwiększało ryzyko pojawienia się wrzodów lub zapalenia rogówki. W dodatku ich dopasowanie było bardzo trudne i wykonywano je jedynie na zamówienie, co znacznie podwyższało ich koszt.

Jednak już od lat na rynku dostępne są nowoczesne silikonowo-hydrożelowe soczewki toryczne. Są one znacznie cieńsze niż ich poprzednicy, dzięki czemu przepuszczają tlen do rogówki, a pacjent nie musi obawiać się wystąpienia chorób oka, nawet jeśli zdarza mu się spać w soczewkach. Ze względu na to, że rogówka astygmatyka nie jest kolista, a ma kształt piłki do rugby, nie mogą ulegać rotacjom. W nowoczesnych soczewkach torycznych ten problem został zażegnany dzięki balastowi pryzmatycznemu, czyli grubszej podstawie zapobiegającej przesunięciom. Ponadto obecnie parametry soczewek stały się bardziej uniwersalne i pasują do wady większości pacjentów, dlatego czas ich doboru znacznie się skrócił, a astygmatycy w końcu nie są skazani już tylko na okulary. 

.

Laserowa operacja oczu

Wbrew krążącym opiniom laserowe korygowanie astygmatyzmu jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym. Oczywiście nie każdy może mu się poddać, wszystkie przeciwskazania sprawdza się w trakcie wywiadu medycznego. Pacjent powinien skończyć 21 lat, choć niektórzy lekarze godzą się wykonać zabieg już u 18-latków pod warunkiem, że ustał już okres wzrostu. Wstrzymać się muszą również pacjentki w ciąży i karmiące. Korekcji nie wykonuje się u osób z chorobami oczu, a także cukrzycą, problemami z tarczycą, chorobami onkologicznymi, rozrusznikiem serca, a nawet silną alergią czy reumatyzmem. Decyzję o tym, czy zabieg można wykonać, podejmuje lekarz w trakcie badania wstępnego. Wtedy też obiera optymalną metodę korekcji astygmatyzmu. Wpływa na nią m.in. głębokość wady, ciśnienie wewnątrzgałkowe, a także grubość i krzywizna rogówki.

Wbrew krążącym opiniom laserowe korygowanie astygmatyzmu jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym
Wbrew krążącym opiniom laserowe korygowanie astygmatyzmu jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym i bezbolesnym123RF/PICSEL

Sam zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym. Polega na wycięciu z rogówki płatka o kształcie soczewki. Następnie przy pomocy lasera lekarz modeluje rogówkę i przywraca na miejsce wycięty wcześniej płatek. Cały zabieg trwa około pół godziny, a samo użycie lasera - pół minuty. Po upływie kilku godzin pacjent odzyskuje ostrość widzenia. W przypadku nowoczesnych urządzeń nie ma potrzeby poddawać się rekonwalescencji, już następnego dnia można wrócić do codziennych zajęć. U większości pacjentów zabieg przynosi trwały efekt. Jego cena waha się od 2000 do 3000 zł za korekcję wady w jednym oku.

Współczesna okulistyka daje nam wybór. Już nie jesteśmy skazani wyłącznie na okulary, które przecież pozbawiają nas swobody, szczególnie w trakcie aktywności fizycznej. Obecnie możemy wybrać najlepszą dla siebie metodę korekcji astygmatyzmu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas