Nie masz czasu codziennie chodzić na targ po świeże warzywa i owoce? Mamy na to sposób!
Nie zawsze masz czas, aby pędzić rano na targ po owoce i warzywa, a przecież nie może ich zabraknąć w wiosennej i letniej kuchni. Podpowiadamy, jak przechowywać warzywa i owoce, aby mieć je zawsze pod ręką.
Sposobów jest wiele. Można mrozić, suszyć lub marynować. Jeśli przygotujesz odpowiedni zapas warzyw i owoców, będziesz mogła cieszyć się nimi także po sezonie.
Sprytne przechowywanie
Właściwe przechowywanie to pierwsza i podstawowa zasada dbania o dary natury. Te produkty, które lubią chłód, trzymaj w lodówce, pozostałe schowaj do piwniczki, albo połóż w misce na stole.
Owoce egzotyczne (awokado, mango, ananasy czy banany) przechowuj w ciepłych i suchych warunkach. Truskawki, maliny, jagody, poziomki oraz borówki muszą trafić do lodówki. Ważne jest, aby nie obierać ich z szypułek i nie myć. Te czynności wykonuj bezpośrednio przed podaniem. Powinny także mieć stały dostęp powietrza. Jabłka i gruszki przechowuj w przewiewnym koszu, a nie w lodówce. Trzymane na parapecie, gdzie docierają promienie słońca, dojrzewają i stają się słodsze.
Pomidory to owoce, które większość przechowuje w lodówce, a to duży błąd, ponieważ niska temperatura znacznie przyśpiesza ich psucie. Lodówki nie lubią także ziemniaki, cebula i czosnek. Z kolei warzywa zielone, czyli brokuły, szparagi oraz sałata nie mogą bez niej żyć. Pamiętaj jednak, aby nie trzymać ich w bliskim towarzystwie produktów wydzielających etylen (np. papryka, banany, jabłka, gruszki czy pomidory). Powoduje on ich szybsze żółknięcie i psucie.
Mrożenie
Lodówka jest doskonałym rozwiązaniem, kiedy chcesz przechować coś tymczasowo, ale jeśli myślisz o większych zapasach, wykorzystaj zamrażarkę. Co ważne - mrożenie świeżych warzyw i owoców nie pozbawia ich cennych witamin i minerałów (ubytki są znikome). Dlatego to doskonały sposób na zatrzymanie smaków lata.
Warto jednak wiedzieć, jak prawidłowo je mrozić i rozmrażać, bo to głównie od tych dwóch procesów będzie zależał ich smak i jakość. Zasada jest prosta - świeże produkty przeznaczone do zamrożenia umyj, osusz, podziel na porcje i zapakuj do foliowych torebek. Następnie zamknij je szczelnie i ułóż w zamrażarce.
Te przeznaczone do gotowania bezpośrednio po wyjęciu z zamrażarki wrzuć do wrzącej wody z dodatkiem soli lub cukru. Gotuj je krótko, na małym ogniu, pod przykryciem. Pamiętaj, że rozmrożonych produktów nie wolno powtórnie zamrażać.
Soki i przetwory
To kolejny sposób na wykorzystanie sezonowych owoców i warzyw. Możesz robić świeże, jednodniowe soki wyciskane z cytrusów, marchwi czy jabłek, albo przygotować przetwory, które będą służyć twojej rodzinie przez cały rok. W ten sposób będziecie mogli cieszyć się smakiem porzeczek, malin, truskawek czy śliwek także w zimie. To samo dotyczy innych warzywnych i owocowych przetworów: sałatek, pikli, dżemów, marmolad, powideł czy kiszonek. Przygotowuje się je w czasie dostępności sezonowych owoców i warzyw, żeby móc delektować się ich smakiem w jesienne i zimowe popołudnia.
Do przygotowania przetworów wybieraj owoce i warzywa najlepszej jakości - świeże, zdrowe i odpowiednio dojrzałe. Ogórki kiszone, czy gruszki w occie robi się z niedojrzałych owoców. Natomiast powidła śliwkowe będą idealnie smakować, jeśli zrobisz je z lekko już pomarszczonych śliwek (ale nie nadgniłych).
Owoców i warzyw przeznaczonych na przetwory nie można przechowywać. Należy je przyrządzić w tym samym dniu, w którym zostały kupione. Przed włożeniem do słoików dokładnie je przebierz, umyj i odsącz.
Ciekawostka: Najlepszym sposobem na zachowanie witamin są kiszonki. Dzięki kiszeniu warzywa posiadają nawet większą ilość witamin i minerałów niż w wersji świeżej.
Owoce i warzywa suszone
W czasie suszenia zostaje ograniczona zawartości wody w produktach, co hamuje rozwój szkodliwej mikroflory oraz spowalnia procesy enzymatyczne w żywności, które prowadzą do utraty cennych barwników oraz składników odżywczych.
Chociaż w Polsce nie jest to zbyt popularna metoda przechowywania warzyw i owoców, ma ona dużo plusów. Przede wszystkim suszone produkty dostarczają więcej składników mineralnych, błonnika pokarmowego oraz cukrów, niż te świeże (np. 100 g suszonych moreli dostarcza około 60 mg magnezu, a świeże morele w takiej samej porcji zawierają go tylko 9 mg). Niektóre produkty mają bardziej intensywny smak i zapach niż te świeże (liście pietruszki, grzyby, suszone śliwki). Jednak najważniejsze jest to, że możesz cieszyć się nimi przez cały rok.