Wielkanocne potrawy ze Śląska

Zasmakuj w tradycyjnych śląskich potrawach.

Smacznego
Smacznego123RF/PICSEL

Jajka z pastą chrzanową

Składniki:

10 jajek, ok. 3-4 łyżki tartego domowego chrzanu,  łyżka miękkiego masła, sól, pieprz, szczypior i kiełki rzeżuchy do dekoracji

Przygotowanie:

Jajka ugotuj na twardo (postaraj się nie gotować ich dłużej niż 10 minut, aby żółtka nie zsiniały). Ugotowane jajka całkowicie ostudź.

Jajka przekrój na 1/3 wysokości i wydrąż żółtka. Jeśli chcesz, krawędzie białek możesz dekoracyjnie ponacinać. Wydrążone żółtka utrzyj z masłem i chrzanem (powinno go być tyle, by pasta nie była za ostra i zbyt rzadka). Dopraw solą i pieprzem.

Wydrążone białka napełnij pastą. Jajka udekoruj np. szczypiorkiem oraz rzeżuchą.

Kołocz z kruszonką

Składniki:


Ciasto: 2 szkl. mąki, 3 dag drożdży, 2/3 szkl. mleka, 8 dag masła, 3 żółtka, 2 łyżki cukru, olejek waniliowy; masa: 50 dag sera, 2 jajka, 8 dag masła, 10 dag cukru; kruszonka: 20 dag mąki, 12 dag masła, 12 dag cukru

Przygotowanie:

W przesianej mące zrób dołek, wlej drożdże wymieszane z mlekiem i łyżeczką cukru, zamieszaj i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Gdy zaczyn podrośnie, dodaj rozmącone żółtka, cukier, roztopione masło, olejek i zagnieć ciasto. Wyrabiaj, aż zacznie odchodzić od rąk. A Ciasto wyłóż do formy, nakryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Następnie nałóż masę serową (połącz dokładnie składniki) i kruszonkę. Piecz przez 50 minut.

Wielkanocna szołdra

Składniki:

ok. 50 dag mąki pszennej, 30 dag mąki krupczatki, 4 dag drożdży, 2 łyżki śmietany, 2 jajka, łyżka cukru, szklanka mleka, 10 dag masła, płaska łyżka soli, 1 kg wędliny - grubszej wędzonki (lub kiełbasy śląskiej)

Przygotowanie:

Z łyżki mąki, ok. 2 łyżek mleka oraz cukru przygotuj zaczyn o konsystencji gęstej śmietany i pozostaw do wyrośnięcia.  Makę (nie może być chłodna) przesiej do miski. Dodaj jajka, zaczyn, łyżkę soli, śmietanę oraz mleko i stopione, ale schłodzone masło. Wyrabiaj gładkie ciasto, aż zacznie odstawać od ręki. Zostaw w cieple do wyrośnięcia.
Ciasto podziel na tyle części, ile jest kawałków wędzonki lub kiełbasy. Rozwałkuj. Na każdą część ciasta połóż wędlinę i owiń. Chlebki ułóż na natłuszczonej blasze do wyrośnięcia. Przed włożeniem do piekarnika posmaruj mlekiem. Upiecz na złoto (ok. 40 min).

Nasza rada

Aby ciasto chlebka lepiej przylgnęło do kawałka wędzonki, umyj ją i starannie osusz - nie będzie wówczas np. zbyt tłusta lub wilgotna i ciasto się od niej nie odlepi. Szołdrę przed podaniem krój jak chleb, ale na grubsze kromki.

Żur śląski z ziemniakami

Składniki:

2,5 l wody, 30 dag wędz. boczku, 30 dag wędz. kiełbasy, cebula, 30 dag pieczarek, 2 garście susz. podgrzybków, 750 ml zakwasu na żur, 6 ziemniaków, 4 ząbki czosnku, 1,5 l rosołu woł., liść laur., ziele ang., sól, pieprz, smalec

Przygotowanie:

A Suszone grzyby zalej litrem gorącej wody, przykryj i odstaw na kilka godzin. Gdy grzyby zmiękną, pokrój je na mniejsze kawałki i z wywarem przelej do większego garnka. Dolej 1,5 l wrzątku. Gdy zacznie wrzeć, włóż boczek, zmniejsz ogień i gotuj ok. pół godziny. A Obierz, opłucz i osobno ugotuj ziemniaki. Kiełbasę pokrój w kostkę, pieczarki w plasterki, a cebulę posiekaj. Na patelni rozpuścić łyżkę smalcu. Podsmaż na nim kiełbasę, dodaj cebulę i i zrumień. A Z zupy wyjmij boczek i odłóż do ostudzenia. Dodaj rosół, liść i ziele. Zagotuj. Włóż pieczarki, a po chwili kiełbasę i cebulę z tłuszczem. Boczek pokrój w kostkę i dodaj do zupy. Gotuj kolejne pół godz. Pod koniec dodaj zmiażdżony czosnek. A Zakwas wymieszaj. Część wlej do gotującej się zupy i mieszaj. Gdy grudki się rozpuszczą, wlewaj następne porcje zakwasu, aż smak i konsystencja zupy będą odpowiednie (musi być dość kwaśna i gęsta). Dopraw solą i pieprzem. W tym momencie możesz dodać ugotowane, pokrojone ziemniaki (możesz też podać osobno tłuczone) i pogotuj 5 min. Pod koniec dodaj łyżkę smalcu. Żur możesz podawać z jajkiem i pieczywem. Także z białą kiełbasą w kawałku.

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas