Ekologicznie: Podnosimy śmieci

Nawet tysiąc kolejowych wagonów moglibyśmy wypełnić śmieciami, które Polacy wyrzucają w lasach. Przerażające? Sylwia Majcher i Ela Sawerska, w kolejnym odcinku programu "Ekologicznie", tłumaczą jak wielkim zagrożeniem są pozostawiane w lasach czy parkach śmieci.

Polskie lasy i parki zamieniają się coraz częściej w wysypiska śmieci
Polskie lasy i parki zamieniają się coraz częściej w wysypiska śmieci 123RF/PICSEL

Trują zwierzęta, które często biorą je za pokarm, zanieczyszczają wodę i środowisko, a ostatecznie rujnują nasze zdrowie. Wyrzucane gdzie popadnie śmieci to jedno z największych zagrożeń współczesnego świata, który wręcz tonie pod ciężarem odpadów. Czy da się jeszcze zapobiec katastrofie? 

Przemyślany recycling, segregacja śmieci to oczywiście podstawa, ale równie ważna zdaje się być edukacja ekologiczna, która w naszym kraju jest wciąż na bardzo niskim poziomie. Polacy śmiecą i brak w nas poczucia odpowiedzialności za środowisko, wciąż wstydzimy się także sprzątać po innych, a to jeden ze sposobów na uporządkowanie otaczającej nas rzeczywistości. 

Ciekawą i niewymagającą od nas wiele pracy i wysiłku jest akcja #codzienniepięć. Wystarczy każdego dni podnieść z ziemi pięć sztuk śmieci i przynieść je do domu lub wrzucić po drodze do właściwego pojemnika. Wyobraźmy sobie, co się stanie, gdy każdy z nas codziennie pokusi się o ten jeden, drobny gest - świat szybko stanie się czystszy, a my szczęśliwsi!

Więcej o śmieciach i sposobach na ich recycling dowiesz się z programu "Ekologicznie":

Ekologicznie: Zbieramy-nie wyrzucamy!
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas