Antykoncepcja na miarę - wybierz coś dla siebie!
Poznaj zalety i wady środków, które pomogą ci uniknąć ciąży.
Dla kogo? Niemal dla każdego. Wyjątkiem są osoby reagujące alergicznie na lateks, z którego robi się kondomy.
Warto wiedzieć Prezerwatywę nakłada się na penisa, gdy jest w erekcji. Kiedy mężczyzna ma wytrysk, sperma dzięki temu zabezpieczeniu nie przedostaje się do pochwy. Niektóre kondomy występują też w wersji ze środkiem plemnikobójczym.
Zalety Są niedrogie i łatwo dostępne. Chronią nie tylko przed ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Wady Prezerwatywa może się zsunąć lub pęknąć (np. jeśli była niewłaściwie przechowywana) w czasie stosunku. Jej założenie wymaga przerwania gry wstępnej, co czasami powoduje dyskomfort u obydwojga partnerów.
Skuteczność ok. 90 %
Pigułki
Dla kogo? Nastolatki mogą ją przyjmować najwcześniej 2-3 lata po pojawieniu się pierwszej miesiączki. Cykle są już wtedy w miarę regularne, a gruczoły hormonalne dojrzałe.
Warto wiedzieć Pigułka ma za zadanie zahamować owulację (nie zostaje uwolniona komórka jajowa). Jej skuteczność maleje, jeśli po zażyciu pigułki wystąpi rozstrój żołądka albo wymioty.
Zalety Jest wygodna w użyciu i bardzo skuteczna. Łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego.
Wady Możliwe skutki uboczne: ryzyko pojawienia się zakrzepicy żylnej, obniżone libido, mdłości, bóle głowy, zwiększenie masy ciała. Trzeba pamiętać, żeby ją brać regularnie: codziennie o tej samej porze.
Skuteczność ok. 99 %
Plaster
Dla kogo? Dla kobiet, które zapominają o regularnym braniu pigułki lub cierpią na niektóre choroby wątroby.
Warto wiedzieć Plaster przykleja się na brzuchu, pośladku, łopatce lub ramieniu. Ma on za zadanie hamować owulację: hormony uwalniane są przez skórę wprost do krwioobiegu.
Zalety W przeciwieństwie do pigułek, nie obciąża wątroby. Zmienia się go tylko 3 razy w miesiącu.
Wady Jest dość drogi, czasem się odrywa i brudzi skórę (niekiedy też ją podrażnia). Poza tym, jeśli ważysz powyżej 80 kg, plaster może nie zadziałać.
Skuteczność ok. 99 %
Globulki
Dla kogo? Dla osób współżyjących sporadycznie i dla tych, które nie chcą lub nie mogą stosować innych metod. Poleca się przy nich dodatkowe zabezpieczenie: prezerwatywę.
Warto wiedzieć Globulki utrudniają plemnikom dostanie się do macicy i zapłodnienie, preparaty tego typu mają właściwości plemnikobójcze.
Zalety Są niedrogie i łatwo dostępne - w aptekach bez recepty.
Wady Niska skuteczność antykoncepcyjna. Globulkę trzeba włożyć do pochwy na kilkanaście minut przed stosunkiem. Musi się ona rozpuścić i pieni się. Bywa, że powoduje uczucie pieczenia.
Skuteczność ok. 80 %
Kapturek
Dla kogo? Dla kobiet, które nie mogą stosować hormonalnych metod antykoncepcyjnych.
Warto wiedzieć Jego rozmiar musi dobrać ginekolog. Kapturek osłania ujście szyjki macicy, przez co uniemożliwia plemnikom dotarcie do niej. Stosuje się go razem z preparatami plemnikobójczymi.
Zalety Zakłada się go tylko wtedy, gdy jest potrzebny. Robi się to przed stosunkiem, a zdejmuje kilka godzin po nim. Zazwyczaj jest niewyczuwalny.
Wady Nie tak łatwo go założyć, wymaga to dużej wprawy (lekarz powinien pokazać, jak to robić). Poza tym może się przemieścić podczas uprawiania seksu.
Skuteczność ok. 85 %
Pierścień
Dla kogo? Niemal dla każdego (przeciwwskazania występują tak samo jak w przypadku innych środków hormonalnych). Zawiera on małą dawkę hormonów.
Warto wiedzieć Działa podobnie jak pigułka - hamuje owulację i zagęszcza śluz szyjki macicy. Zakłada się go na 21 dni, potem następuje przerwa i krwawienie.
Zalety Nie trzeba pamiętać o antykoncepcji codziennie, poza tym pierścień nie obciąża wątroby.
Wady Może wypaść z pochwy, a jeśli zostanie z niej wyjęty choćby na kilka godzin, nie jest wykluczone plamienie.
Skuteczność ok. 99 %