Make-up i pielęgnacja trzech typów cery
W jaki sposób dbać o skórę, by zawsze wyglądać super? Poznaj i wypróbuj sprawdzone triki w pielęgnacji i makijażu.
Prawda czy fałsz? Tłusta cera wolniej się starzeje.
Prawda. Jest grubsza, a więc odporna na wysuszanie, dlatego zmarszczki pojawiają się na niej później. Poza tym znacznie mniej niż inne rodzaje skóry jest podatna na wszelkie podrażnienia.
Jaka jest? Przede wszystkim błyszczy się, często pojawiają się na niej wypryski, a pory są rozszerzone. Bywa wrażliwa na stres, zmiany hormonalne, złą dietę. Choć jej pielęgnacja to nie lada wyzwanie, ma ona niewątpliwe zalety: płaszcz wodno-lipidowy, grubszy niż w przypadku innych typów cery, stanowi skuteczną ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (jest np. bardziej odporna na słońce, mróz i wiatr).
Anka, 18 lat: Wiem, że nie można samej usuwać zaskórników, więc robię to tylko u kosmetyczki. Kiedyś wyciskałam je w domu i żałuję - zostały mi po tym brzydkie blizny...
Rada Twista: Przed poprawieniem makijażu usuń nadmiar sebum chusteczką higieniczną lub bibułką matującą z pudrem. Jeżeli tego nie zrobisz, twój make-up szybko się zwarzy!
Makijaż dla ciebie Twoim głównym zadaniem jest zmatowienie skóry (rozszerzone pory są wtedy mniej widoczne). Wybieraj kryjące fluidy, poza tym stosuj beztłuszczową bazę pod podkład oraz pod cień do powiek, co sprawi, że makijaż dłużej się utrzyma.
Zapomnij o rozświetlających drobinkach, bo tylko podkreślą połysk skóry.
Cienie w sztyfcie lub w kremie nie są dla ciebie, kupuj pudrowe lub mineralne.
Róż - tak, ale w kamieniu. No i przyda się korektor, by zatuszować niedoskonałości.
ABC pielęgnacji Najważniejsze to regulować pracę gruczołów łojowych, ale nie przesadzić z odtłuszczaniem. Bardzo istotne jest oczyszczanie. Twarz myj wyłącznie preparatami przeznaczonymi do skóry tłustej i trądzikowej.
Nie obejdzie się bez toniku bakteriobójczego. Jaki krem? Nawilżający i odżywiający. Skuteczny jest też peeling, warto go robić raz w tygodniu.
Jaka jest? Taka skóra to marzenie każdej z nas. Nie sprawia problemów, szybko się regeneruje, doskonale wygląda.
Prawie nigdy nie pojawiają się na niej zaskórniki, jest matowa i ma zdrowy, różowy odcień. Nie kaprysi, dobrze znosi zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Ale uwaga: ona także wraz z upływem czasu ma tendencję do tracenia elastyczności. Trzeba więc temu zapobiegać - to się naprawdę opłaci.
Kasia, 18 lat: Peeling enzymatyczny i nawilżanie - to wszystko, co robię dla mojej skóry. Jak dotąd jest chyba zadowolona.
Normalna cera nie wymaga stosowania kremów. Fałsz. Tylko pod warunkiem, że będzie odżywiana i nawilżana, odpłaci się świetnym wyglądem, długo pozostanie aksamitna oraz jędrna w dotyku.
Rada Twista: Niektóre pudry i podkłady wysuszają skórę , dlatego nakładaj pod nie krem na dzień jako bazę. Możesz też wypróbować podkład, który ma właściwości nawilżające.
ABC pielęgnacji
Częstym błędem osób, które mają cerę normalną, jest to, że... w ogóle jej nie pielęgnują. Tymczasem ona również wymaga ochrony, żeby jak najdłużej zachowała idealny stan.
Pamiętaj o tym, by nie używać kosmetyków z alkoholem. Oczyszczaj twarz tonikiem i mleczkiem do cery normalnej. Stosuj krem nawilżający.
Makijaż dla ciebie: Właściwie nie masz żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o kosmetyki do makijażu. Ponieważ twoja skóra jest z natury ładna, na co dzień nie maluj się zbyt mocno, możesz nawet pokusić się o nude look. Natomiast wieczorem eksperymentuj śmiało z kolorami (rodzaj produktu ma tutaj drugorzędne znaczenie).
Jaka jest? Ten rodzaj skóry sprawia najwięcej kłopotów, jeśli chodzi o pielęgnację. Ma bowiem cechy charakterystyczne zarówno dla cery suchej, jak i tłustej.
Kluczowa jest tzw. strefa T, która obejmuje okolice czoła, nosa i brody.
Skóra w tych miejscach błyszczy się, bo wydzielanie sebum jest nasilone, pory są rozszerzone, często powstają zaskórniki.
Pozostałe partie twarzy z kolei, ze względu na zbyt małe wydzielanie sebum i brak ochronnego płaszcza lipidowego, stają się suche, napięte, a skóra w tych miejscach może się łuszczyć. Cera mieszana wymaga więc wyjątkowej troski.
Dorota, 15 lat: Myślałam, że moja cera jest tłusta, ale dermatolog stwierdził, że mam mieszaną. Nareszcie wiem, jak ją powinnam traktować.
Makijaż dla ciebie Teoretycznie dobrze by było, gdybyś aplikowała sobie dwa różne podkłady, ale w praktyce trudno to sobie wyobrazić.
Do dyspozycji masz więc inteligentne fluidy, które zmniejszają połysk tłustych partii i nawilżają suche. Gdy pojawi się wyprysk, łatwo odwrócisz od niego uwagę, mocno malując oczy - to sprawdzona sztuczka.
ABC pielęgnacji
Strefę T trzeba odtłuścić i odżywić. Policzki, brodę, szyję i dekolt smaruj preparatami nawilżającymi oraz odżywczymi. Rano i wieczorem dokładnie myj twarz żelem do cery mieszanej, a potem przemywaj ją tonikiem.
Zafunduj sobie krem matujący na dzień (używaj go w strefie T) i nawilżający (wklepuj w resztę twarzy). Unikaj peelingów mechanicznych, bo mogą podrażnić skórę.
Opalanie twarzy pomaga Fałsz. Skóra mieszana wygląda lepiej zaledwie kilka dni po opalaniu, a potem zaczyna wydzielać jeszcze więcej sebum.
Rada Twista: Pudruj tylko strefę T, a nie całą twarz, żeby nie nakładać niepotrzebnie kolejnej warstwy kosmetyku.