Reklama

Pierś do przodu!

Będą ci towarzyszyć przez całe życie. Dzięki nim czujesz się kobieca, są też ważne, gdy wchodzisz w relację intymną z chłopakiem. Dlatego dbaj o nie jak najlepiej. Twoje piersi na to zasługują!

Co trzeba robić, żeby piersi były zdrowe?

Idealnie byłoby, gdyby twój biust był regularnie kontrolowany przez ginekologa, przy okazji zwykłej wizyty. Ale wiele możesz też zrobić sama.

Wyczuwam w nich nieduże zgrubienia

Mam czasami w piersiach takie jakby guzki - trochę bolą, kiedy ich dotykam. Czy to może być rak? Aleksandra

Nie, możesz się uspokoić. Nowotwory najczęściej nie są bolesne i na ogół tworzą jeden raczej twardy guz.

To, co opisujesz, najprawdopodobniej jest wynikiem działania hormonów: powiększające się gruczoły mlekowe mogą sprawiać wrażenie zmiany guzowatej, zwłaszcza tuż przed okresem. Kilka dni po miesiączce piersi się zmniejszają, a guzki stają się prawie niewyczuwalne.

Reklama

Badaj regularnie piersi, a sama zobaczysz, jak się zmieniają w trakcie cyklu.

Moje sutki są jakieś dziwne

Wyglądają tak, jakby rosły do środka, zamiast sterczeć na zewnątrz. Zawsze tak było. To naprawdę niepokojące, ale wstydzę się o tym rozmawiać z moimi rodzicami. Możecie mi pomóc? Powinnam iść do lekarza? Luiza

Prawdopodobnie chodzi tu o wklęsłe brodawki sutkowe. To nic groźnego, ale może przeszkadzać z powodów estetycznych i w przyszłości, gdy będziesz chciała karmić dziecko piersią.

Dobrze byłoby, żebyś odwiedziła ginekologa (a jeżeli z piersi wydobywa się jakakolwiek wydzielina, to skonsultuj się z nim od razu!) - on poradzi ci, co zrobić.

W takich przypadkach poleca się specjalne ćwiczenia lub nakładki na brodawki. Inne rozwiązanie to zabieg chirurgiczny, ale nie stosuje się go u nastolatek.

"Zdarza się, że mnie bolą... "

Czasami bardzo bolą mnie piersi. Czy to znaczy, że dzieje się coś złego? Marta

Takie dolegliwości mogą pojawiać się z różnych powodów. Często piersi są nabrzmiałe, twarde i bardzo wrażliwe na dotyk, jeśli w organizmie zatrzymywana jest woda - głównie przed okresem. Ból ma ścisły związek z huśtawką hormonalną typową dla wieku dojrzewania, więc raczej nie masz powodów do niepokoju.

Cierpliwości, z czasem powinien być coraz słabszy i zdarzać się coraz rzadziej. Tu uwaga: jeśli twoje piersi są napięte i bolą cię, gdy stosujesz pigułkę antykoncepcyjną, to może być sygnał, że dana tabletka ci nie służy.

Porozmawiaj o tym z lekarzem, który przepisał ci ten lek - niewykluczone, że trzeba będzie po prostu zmienić go na inny.

Poza tym silny ból piersi, który dokucza przed menstruacją, bywa objawem PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Jedynie specjalista potrafi określić przyczynę bólu i odpowiednio mu przeciwdziałać.

Dlaczego facetów tak kręci kobiecy biust?

Jeśli spotykasz się z chłopakiem, to na pewno zauważyłaś, że dla niego twoje piersi są niezwykle istotne...

"Faceci patrzą tylko na nie!"

Uważam, że mężczyźni mają jakąś obsesję na punkcie kobiecych piersi. Mnie strasznie wkurza, że gapią mi się w dekolt. Dlaczego to robią? Ewa

Cóż, piersi kobiet zawsze przyciągały wzrok płci przeciwnej. Istnieje wiele teorii tłumaczących, dlaczego tak jest. Przede wszystkim widok biustu wywołuje u mężczyzn skojarzenia erotyczne, to dla nich wielki wabik.

Kolejny powód: duże piersi (podobnie jak wąska talia i szerokie biodra) są również obiektem męskiego zainteresowania, bo świadczą o tym, że kobieta może urodzić zdrowe dzieci - taki sygnały mężczyźni odbierają podświadomie.

Zatem to normalne, że chłopcy nie potrafią przejść obojętnie obok twojego dekoltu, a na dodatek w tym wieku często nie mogą się powstrzymać i bez oporów gapią się na swoje koleżanki. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji czujesz się nieswojo.

Jedyną pociechą może być dla ciebie świadomość, że niedługo się to zmieni, bo twoi rówieśnicy dojrzeją i będą się zachowywać mniej ostentacyjnie.

"Mój chłopak uwielbia ich dotykać..."

Andrzej, mój facet, najchętniej przyspawałby się do mojego biustu. Ciągle go dotyka. A mnie to stresuje, czuję się wtedy dziwnie. Nawet jeszcze się nie kochaliśmy. Niby już tego chcę, ale też się boję. Kulka

Być może stresujesz się, bo czujesz, że takie pieszczoty są wstępem do seksu. Na pewno zauważyłaś, że gdy twój ukochany dotyka twoich piersi, one nabrzmiewają, a sutki twardnieją. Całe twoje ciało zaczyna się wtedy przygotowywać do stosunku seksualnego.

Jeśli twój chłopak jest zbyt natarczywy, powiedz mu o tym.

Być może tempo, w jakim on dąży do pełnego zbliżenia, jest dla ciebie zbyt szybkie albo nie jesteś jeszcze w ogóle na to gotowa.

W takich sytuacjach nie warto się spieszyć.

Piersi to powód do wielkiej dumy. Zacznij więc je lubić.

Zaakceptuj swoje piersi. Pamiętaj, że nawet jeśli nie są doskonałe, zawsze będą najpiękniejsze i najbardziej podniecające dla tego, kto cię kocha!

"Wstydzę się, bo są o wiele za duże..."

Moim kompleksem są wielkie piersi. Kiedy jestem ubrana, wyglądają świetnie, ale jak się rozbiorę, opadają i to nie jest piękny widok. Co mogę zrobić? To naprawdę problem. Karola

Twoje piersi są podtrzymywane przez skórę, która je pokrywa. Gdy są ciężkie, obciążona skóra rozciąga się. To normalne i dotyczy każdej dziewczyny.

Dlatego w przypadku bardzo dużych piersi najważniejsze jest, by nosić biustonosz, który je skutecznie podtrzyma (gdy masz taką możliwość, poszukaj pomocy u gorseciarki). Jeżeli chcesz ujędrnić skórę piersi, pod koniec każdej kąpieli stosuj naprzemienny ciepły i zimny prysznic, kończąc zimnym.

Na początku nie będzie to pewnie łatwe, ale z czasem się przyzwyczaisz. Ten prosty zabieg naprawdę przynosi efekty.

Powinnaś też ćwiczyć, by wzmocnić mięśnie, które podtrzymują biust. Dzięki temu nie poddadzą się zbyt szybko sile grawitacji.

Ale jeśli twój biust jest tak duży, że przeszkadza ci w normalnym funkcjonowaniu, w przyszłości możesz rozważyć operacyjne zmniejszenie go.

"Moje piersi są rożnej wielkości!"

Jedna jest znacznie większa od drugiej, aż boję się nosić T-shirty. Bardzo mi to przeszkadza... Dorota

Piersi nie rosną w tym samym tempie, a poza tym nawet u dojrzałych już kobiet często pozostaje mniejsza lub większa różnica w ich wielkości.

Gdy ta dysproporcja nie jest duża, na ogół nie przeszkadza, ale jeśli naprawdę jedna pierś jest o wiele większa niż druga, bywa to przyczyną dyskomfortu. Na razie nie masz jednak żadnego powodu do zmartwienia.

Poczekaj po prostu, aż skończysz dojrzewać, najprawdopodobniej z czasem różnica, o której piszesz, zniknie.

"Chciałabym, by biust mi urósł"

Ciągle noszę push-upy, bo mam strasznie mały biust. Ale przecież są sytuacje, gdy trudno mi to ukryć. Podobno istnieją różne preparaty, dzięki którym piersi rosną. Kama

Żaden krem, żel czy lekarstwo nie zmienią ich rozmiaru. Jeżeli jakiś producent to obiecuje, zwyczajnie oszukuje. Niektóre dziewczyny myślą, że urosną im piersi, gdy będą brały pigułkę antykoncepcyjną, ale to też nie jest możliwe.

Piersi nabrzmiewają wtedy, owszem, ale tylko z powodu zatrzymywania wody w organizmie. Jednak nie wszystko stracone.

Po pierwsze, nadal dojrzewasz, więc nie jest wykluczone, że twój biust się powiększy. Poza tym możesz wzmocnić mięśnie klatki piersiowej ćwiczeniami, które wypchną biust do przodu - będzie się wydawał większy.

Pamiętaj, że wielu chłopaków lubi małe piersi (bo pewnie twoje obawy są również z tym związane). Poza tym mniejsze o wiele dłużej zachowują ładny wygląd. Mają więc swoje zalety.

Twist
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy