Twarda woda w kuchni: Wpływa na potrawy i sprzęty

Białe płaty kamienia na dnie czajnika. Szary osad na powierzchni herbaty. Biały nalot na talerzach i szklankach. To tylko kilka skutków twardej wody.

Twarda woda zawiera duże stężenie m.in. wodorowęglanów magnezu i wapnia
Twarda woda zawiera duże stężenie m.in. wodorowęglanów magnezu i wapniamateriały promocyjne

Twarda woda zawiera duże stężenie m.in. wodorowęglanów magnezu i wapnia. To właśnie z tych węglanów podczas gotowania wody powstaje kamień kotłowy - pierwszy znak, że w twoich rurach płynie twarda woda.

Kamień osadza się nie tylko w czajnikach, ale także w ekspresach do kawy, na naczyniach, w garnkach (na wewnętrznych ściankach), na grzałkach i w rurach. Nie powinien zmieniać smaku pokarmów i napojów, choć są osoby, które twierdzą, że czują "kamienny posmak", a potrawy gotowane w twardej wodzie są... twardsze lub bardziej łykowate. Choć nie jest szkodliwy dla zdrowia, należy bardzo uważać, by kruche płaty nie znalazły się w gotowych potrawach.

Kosztowny kamień

Jednym ze skutków gotowania twardej wody jest pojawienie się kamienia na ściankach naczyń. Jeśli nie będziesz regularnie go usuwać (można to robić mechanicznie lub rozpuszczając go wodą z octem lub z sokiem z cytryny), osad na dnie stwardnieje, więc minimalnie wydłuży się czas podgrzewania się wody w takim naczyniu. Oczywiście jeden zakamieniony garnek nie sprawi, że twoje rachunki za gaz czy prąd wzrosną, ale warto uświadomić sobie, że ten sam proces zachodzi w kotłach i rurach. To prowadzi nie tylko do strat energii, ale także do zmniejszania przepływu rur, a w efekcie - awarii i kosztownych napraw.

Skoro mowa o kosztach: twarda woda utrudnia mycie naczyń, kafelków, urządzeń sanitarnych (ma to związek z powierzchniowym napięciem wody - im większe, tym trudniej woda zwilża zabrudzone powierzchnie). Żeby skutecznie wyczyścić wybraną powierzchnię, trzeba do niej dodawać więcej detergentów, które mają właściwości zmiękczające. Jeżeli masz twardą wodę, pamiętaj, żeby sprzątać i myć naczynia w rękawiczkach, bo taka woda może wysuszyć i podrażnić skórę.

Dobra rada: Jeśli masz suchą cerę, nie myj jej pod bieżącą wodą, ale wcześniej przefiltruj w dzbanku, który ją zmiękczy. Dzięki temu dodatkowo nie podrażnisz skóry, a kosmetyki zadziałają szybciej (zużyjesz ich też znacznie mniej!).

Jak zmierzyć twardość wody?

Pojawienie się osadu z kamienia to znak, że w wodzie znajduje się dużo minerałów. Jeśli jednak chcesz wiedzieć dokładnie, jak twarda jest twoja woda, możesz to sprawdzić na dwa sposoby. Pierwszy (bardziej czasochłonny): zwróć się do jednostki, która w twojej okolicy wykonuje badania wody - specjaliści zbadają skład chemiczny wody i ocenią, czy i jak bardzo jest twarda. Drugi: za pomocą testów domowych np. kropelkowego lub paskowego. Wykonanie paskowego jest naprawdę łatwe: wystarczy zanurzyć w go wodzie. Po chwili pasek zmieni kolor, a ty (na załączonej przez producenta grafice) bez problemu odczytasz wynik testu.

Jak zmiękczyć twardą wodę?

Używanie twardej wody jest kłopotliwe (a także generuje koszty), dlatego warto ją zmiękczać. Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów.

Pierwszy: Przegotuj wodę. Kamień kotłowy wytrąca się podczas gotowania, więc w przegotowanej wodzie będzie go znacznie mniej. Po gotowaniu odczekaj chwilę, żeby kamień opadł na dno. Jeśli nie możesz czekać - przelej wodę przez sitko (zostaną na nim większe kawałki kamienia, ale mniejsze mogą z powrotem znaleźć się w wodzie).

Drugi: Nalej nieprzegotowaną wodę do naczynia i odstaw je na około 24 godziny. W tym czasie część węglanów opadnie na dno, a woda będzie trochę mniej twarda. Pamiętaj jednak, że wstrząśniecie naczyniem sprawi, że minerały z powrotem trafią do wody.

Trzeci: Właściwości zmiękczające wykazują, jak już wspomnieliśmy, cytryna i ocet. Jeśli więc szukasz sposobu na szybkie zmiękczenie wody, którą chcesz np. umyć kafelki, baterię i zlew, dodaj łyżeczkę cytryny do litra wody. Dzięki temu szybciej uporasz się ze sprzątaniem i zużyjesz mniej detergentów.

Można mieć wątpliwości co do skuteczności tych pierwszych trzech metod. Nie dość, że są przestarzałe, to jeszcze pracochłonne. Można to zrobić znacznie łatwiej.

Po czwarte: Zamontuj filtr lub kup dzbanek, który zmiękcza wodę. Konieczność gotowania i studzenia wody zawsze wtedy, kiedy masz ochotę napić się chłodnego napoju, może być kłopotliwa. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w urządzenia, które błyskawicznie zmiękczają wodę pitną.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas