Ostry makijaż wrogiem profesjonalnego wizerunku?
Choć wiele pań nie wyobraża sobie pójścia do pracy bez makijażu, okazuje się, że jego nadmiar na twarzy wywołuje zgoła negatywne skojarzenia. Jak wynika z badań, w zbyt mocnym makijażu kobiety mogą być postrzegane przez współpracowników jako... mniej profesjonalne.
Czerwona szminka, bronzer i mascara to podstawa codziennego makijażu wielu kobiet - również tych piastujących kierownicze stanowiska. Bardzo możliwe tymczasem, iż nakładając kolejną warstwę upiększających twarz kosmetyków wyrządzamy swojemu wizerunkowi więcej szkody niż pożytku. Okazuje się bowiem, że nazbyt wyrazisty makijaż negatywnie wpływa na postrzeganie kobiet w roli liderek. Ostry make up wrogiem profesjonalizmu? Brytyjscy naukowcy są co do tego przekonani.
Badacze Esther James i Shauny Jenkins ze szkockiego Uniwersytetu Abertay przeprowadzili eksperyment, w ramach którego uczestnicy mieli za zadanie przeanalizować szesnaście par zdjęć przedstawiających kobiety w strojach biznesowych. Na jednej fotografii bohaterka nosi mocny makijaż, na drugiej zaś prezentuje się w wersji saute. Respondenci po obejrzeniu zdjęć zostali poproszeni o ocenę, która z pań - w mocnym makijażu lub bez - bardziej nadaje się na liderkę.
Czy ciemny cień na powiece, intensywny kolor szminki lub błyszczyka oraz cera poddana mocnemu konturowaniu w opinii współpracowników czy podwładnych w istocie wskazują na nasz brak profesjonalizmu? Wyniki badania nie pozostawiają złudzeń - za sprawą zbyt ostrego makijażu kobiecy autorytet może poważnie ucierpieć.
Większość odpowiedzi udzielonych zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety świadczy o tym, iż nosząc wyrazisty make up kobiety postrzegane są jako osoby w mniejszym stopniu obdarzone zdolnościami przywódczymi. Rezultat eksperymentu zaskoczył nawet samych naukowców, którzy byli dotychczas przekonani o zupełnie innej korelacji między fizyczną atrakcyjnością - którą makijaż niewątpliwie zwiększa - a wzbudzaniem szacunku u innych ludzi.
"Najnowsze badania są kontynuacją naszych wcześniejszych prac w tej dziedzinie. Doszliśmy wówczas do wniosku, iż makijaż wpływa pozytywnie na postrzegane kobiet przez otoczenie jako bardziej dominujących. To prawda. Najnowsze ustalenia jednoznacznie wskazują jednak na to, że nie ma to zastosowania w przypadku liderek - w miejscu pracy bowiem mocny makijaż odbiera kobiecie profesjonalizmu" - przyznaje kierujący badaniem dr Christopher Watkins z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Abertay.
Granica między makijażem dodającym nam powagi i elegancji a uznawanym za zbyt mocny i ostentacyjny jest nad wyraz płynna. Kluczową kwestią jest, jak się zdaje, dobrze nam znany umiar. Bo choć nikt nie wymaga od nas zupełnej wstrzemięźliwości od makijażu, mocne podkreślanie powiek, ust oraz policzków to być może nie najlepszy pomysł, zwłaszcza, jeśli zależy nam na budowaniu autorytetu w miejscu pracy. Podczas gdy dyskretnie zaakcentowane za pomocą mascary rzęsy i odrobina różu na policzkach z pewnością nie wpłyną negatywnie na nasz wizerunek, z fioletowej lub krwistoczerwonej szminki zdecydowanie lepiej jest zrezygnować. (PAP Life)
autorka: Iwona Oszmaniec