Objawy, które powinny zaintrygować kobietę

Ciało kobiety zmienia się bardzo często. Nie tylko w okresie dojrzewania, ale również w czasie cyklu miesięcznego i menopauzy. Są jednak zmiany, które mogą sygnalizować poważną chorobę. Które objawy powinny zaintrygować każdą kobietę?

Co ósma Polka odczuwa dyskomfort związany z pęcherzem moczowym
Co ósma Polka odczuwa dyskomfort związany z pęcherzem moczowym123RF/PICSEL

Patrz na piersi

Uczucie nabrzmiałości w piersiach pojawia się zwykle u wielu kobiet z związku z napięciem przedmiesiączkowym. Kiedy jednak w innym momencie cyklu zauważysz asymetrię piersi lub wyraźnie zmieniony kształt jednej z nich, nie bagatelizuj tego objawu! Zwykle taka zmiana jest widoczna nawet przez ubranie, jeśli zauważysz taką anomalię u swojej przyjaciółki, nie wahaj się podjąć z nią dyskretnej rozmowy, by zwrócić jej uwagę na zmianę.

Choć często przyczyną takiej asymetrii jest niezłośliwy gruczolakowłókniak piersi, to sprawa wymaga konsultacji z lekarzem. Kiedy zmiana rozmiaru jednej z piersi nie jest jedynym objawem, bo towarzyszy mu zmiana wyglądu skóry na piersi, wyciek z sutka czy jego rozciągnięcie, sprawa jest już dużo bardziej poważna. Są to klasyczne objawy nowotworu piersi (sutka). By jak najszybciej wykryć raka piersi, niezbędna jest nieustanna profilaktyka. Choć od lat eksperci uczą Polki, jak ważne jest samobadanie piersi, wiele kobiet nie tego nie robi. Warto w czasie "babskich" rozmów z bliskimi kobietami poruszyć ten temat i wspólnie odświeżyć sobie schemat samobadania piersi. Przypominajcie sobie, że raz w miesiącu (tydzień  po zakończeniu miesiączki) warto stanąć nago przed lustrem, unieść ręce do góry i krytycznym okiem zerknąć na swoje piersi. Biorąc prysznic jedną rękę kładziemy z tyłu głowy, a drugą dotykamy przeciwległej piersi.  Naciskamy ją palcami i zataczamy kółka wzdłuż piersi, zaczynając od góry i kierując się ku dołowi gruczołu piersiowego.

Podejrzane krwawienia

Objawem, który powinien zaintrygować każdą kobietę są anomalie związane z cyklem miesiączkowym. Jeżeli zwykle okres był regularny, a nagle pojawiają się niespodziewane krwawienia między cyklem lub występują sporadyczne, skonsultuj się z ginekologiem. Takie krwawienia, jak również te pojawiające się po stosunku seksualnym, mogą świadczyć o wielu różnych problemach ginekologicznych.  Symptomy te są  ty bardziej alarmujące, jeżeli ból pojawia się także  przy oddawaniu moczu lub występują bóle w dole brzucha przypominające te menstruacyjne (a pojawiające się w innych dniach cyklu), obrzmiałe nogi i bóle w dole kręgosłupa. Niestety, symptomy raka szyjki macicy pojawiają się zwykle w chwili, gdy jest on już trudny do wyleczenia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, jaką jest wykonywanie okresowej cytologii. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest robienie tego badania. Większość kobiet powinna zgłaszać się na cytologię co trzy lata. Jeżeli jednak pacjentka jest w grupie ryzyka (chorowała na HPV lub bardzo często zmienia partnerów seksualnych), może robić cytologię nawet co pół roku! Ważne, żeby cytologia była wykonywana w odpowiedniej fazie cyklu miesiączkowego. Materiału do badań nie pobiera się wcześniej niż 4 dni po miesiączce i później niż 4 dni przed spodziewaną kolejną menstruacją. Na 48 godzin przed badaniem powinno powstrzymać się od stosunków seksualnych i stosowania środków dopochwowych.

Ciało kobiety zmienia się bardzo często. Nie tylko w okresie dojrzewania, ale również w czasie cyklu miesięcznego i menopauzy
Ciało kobiety zmienia się bardzo często. Nie tylko w okresie dojrzewania, ale również w czasie cyklu miesięcznego i menopauzy123RF/PICSEL

Dzięki cytologii można wykryć nieomal  90 proc. przypadków raka szyjki macicy, 50 proc. przypadków raka trzonu macicy oraz proc. przypadków raka jajnika. Właśnie dlatego warto poruszać temat cytologii w czasie rozmów z przyjaciółkami. Może w ferworze codziennych trosk zapomniały, że ostatni raz badały się kilkanaście lat temu lub, co gorsza, nigdy tego nie robiły! Bliskie kobiety mogą też podzielić się własnymi doświadczeniami i polecić gabinet ginekologiczny, w którym badanie przeprowadzone jest bezboleśnie i oceniane przez rzetelnego patomorfologa.

.

Problemy w toalecie

Co ósma Polka odczuwa dyskomfort związany z pęcherzem moczowym. Gdy w niespodziewanych momentach, choć staramy się kontrolować mięśnie pęcherza, na bieliźnie pojawiają się krople (lub większa ilość) moczu, oznacza to problemy z nietrzymaniem moczu. Są różne rodzaje tej przypadłości. Gdy tuż po wyjściu z toalety, mimo dokładnego opróżnienia pęcherza, mimowolnie kapie niewielka ilość moczu, problemem jest kropelkowe nietrzymanie moczu.  Kiedy nawet w czasie niewielkiego wysiłku (podnoszenie krzesła, kichanie, kaszel, spacer), mimo prób kontrolowania, mocz wycieka, to problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Przyczyną problemów z utrzymywaniem moczu są różnego stopnia uszkodzenia unerwienia dna miednicy, uszkodzenia czynności mięśni dna miednicy lub mięśni pęcherza (mięśnia wypieracza moczu) lub nieprawidłowe nawyki związane z dietą, oddawaniem moczu i funkcją dolnych dróg  moczowych. Choć problem z nietrzymaniem moczu zazwyczaj nie jest groźny dla życia, to bardzo je utrudnia. Pokłosiem jego bagatelizowania może być nawet depresja! Choć występuje powszechnie, zwłaszcza w przypadku kobiet po menopauzie, to jest tematem tabu. Warto wreszcie go przełamać! Jeśli zauważysz objawy nietrzymania moczu, poza wizytą u urologa, porozmawiaj o nim z przyjaciółką. Zapewni ci nie tylko psychiczne wsparcie, ale być może sama boryka się z tym problemem i wie, jakich specjalistycznych wkładek używać, by czuć się komfortowo.

Artykuł powstał we współpracy z marką TENA

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas