Jak skutecznie chronić dziecko przed słońcem?

Dzieci uwielbiają bawić się na plaży, godzinami budować zamki i babki z piasku, a także taplać się w wodzie. Kilkugodzinna zabawa może być wielką frajdą, o ile odpowiednio przygotujemy malca do przebywania na słońcu. Skóra dziecka jest cieńsza niż osoby dorosłej, przez co jest bardziej narażona na niepożądane działanie promieni UV.

Dzieci potrzebują szczególnej ochrony przed słońcem
Dzieci potrzebują szczególnej ochrony przed słońcemmateriały prasowe

Żeby skutecznie chronić dziecko przed słońcem warto pamiętać o podstawach: odpowiednim ubraniu, stosowaniu kremów z filtrem ochronnym, ograniczeniu kąpieli słonecznych kiedy promieniowanie jest najsilniejsze (w godz. 11-15) i zapewnieniu zacienionego miejsca do zabawy, co ma szczególne znaczenie u najmniejszych dzieci i tych z jaśniejszą karnacją. Jeżeli nie znajdziemy na plaży naturalnie osłoniętych miejsc, dobrze mieć ze sobą parasol lub namiot plażowy.

Ubranie na plażę

Z dziećmi najlepiej wybrać się na plażę rano lub po południu, unikając godzin, w których promieniowanie jest najmocniejsze. Przed wyjściem nasmarujmy dziecko kremem ochronnym (więcej na ten temat poniżej), a następnie załóżmy mu przewiewne i bawełniane ubranka lub specjalną koszulkę/kostium kąpielowy chroniące przed słońcem.

Nie zapomnijmy o ochronie głowy: skuteczne są kapelusiki z szerokim rondem, czapki z daszkiem osłaniającym oczy. Dobrze, jeśli czapka ma z tyłu doszyty kawałek materiału. Pozwoli to uniknąć oparzenia karku. Warto również zakupić okulary słoneczne z filtrem UV. Najbardziej wrażliwe na słońce są niemowlęta. Pamiętajmy o założeniu im skarpetek i przymocowaniu parasolki do wózka. W ich przypadku wypoczynek w cieniu to konieczność.

Krem z filtrem ochronnym

Nie ma bezpiecznego przebywania na słońcu bez stosowania odpowiedniego kremu z filtrem ochronnym. Zasada ta szczególnie dotyczy małych dzieci, których skóra jest delikatna i wymaga większej pielęgnacji niż skóra osoby dorosłej.

O użyciu kremu trzeba pamiętać wcześniej. Pierwszą warstwę kremu/balsamu ochronnego należy nałożyć na 20 minut przed wyjściem z domu. Następnie, mniej więcej co dwie godziny, czynność tę trzeba powtórzyć, nawet jeżeli dysponujemy kosmetykami wodoodpornymi (po wyjściu z wody wycieramy w końcu dziecko ręcznikiem, wraz z wodą usuwając krem).

Ponowne nakładanie kosmetyku jest konieczne z dwóch powodów: filtr zawarty w kremie działa mniej więcej przez dwie godziny, poza tym w trakcie zabawy w piasku i wodzie dzieci ścierają z siebie preparat, ograniczając jego działanie. Uwaga: należy nasmarować całe ciało dziecka, unikając kontaktu kremu z oczami.

Jak dobrać odpowiedni krem

Zacznijmy od odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy twoje dziecko pozwala smarować się kremem przeciwsłonecznym? Jeśli nie, wybierzcie się na zakupy razem. Producenci oferują całą gamę barwnych, ciekawych grafik, przykuwających uwagę najmłodszych. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, a przy okazji rodzicom uda się przemycić wiedzę o konieczności nałożenia kremu.

Mamy zgodę dziecka, wybieramy środek przeciwsłoneczny. I tu zasada, którą musimy zapamiętać. Im wyższy filtr, tym skuteczniejsza ochrona. W przypadku niemowląt zawsze należy sięgać po krem/balsam SPF 50+, zapewniający bardzo wysoką ochronę przed słońcem. Środki o tak wysokim filtrze, stosowane już od szóstego miesiąca życia, chronią nawet delikatną skórę dziecka o bardzo jasnej karnacji, szczególnie wrażliwej na promienie słoneczne.

Dla starszych lub mniej narażonych na działanie słońca dzieci, np. o ciemniejszej karnacji lub mających za sobą kilka dni na słońcu, można polecić kremy i balsamy SPF 50+ lub wygodne mleczko w sprayu o niższym filtrze SPF 20+. Dobierajmy tak, aby zapewnić dziecku jak największy komfort zarówno podczas zabawy na plaży, jak i po powrocie do domu, kiedy ewentualne poparzenia i zaczerwienienia skóry mogą dać o sobie znać.

Kontrola dermatologiczna

Przed wyjazdem na letni wypoczynek sprawdźmy, jak skóra dziecka reaguje na zakupiony przez nas preparat przeciwsłoneczny. Sprawdźmy również, czy środek, który zamierzamy kupić został przebadany pod kontrolą dermatologa i pediatry, np. w Instytucie Matki i Dziecka.

Pamiętajmy też, że o ochronę dziecka przed słońcem należy dbać nie tylko podczas urlopu. Dbajmy o zdrowie naszych pociech również podczas spacerów i zabawy na świeżym powietrzu w okresie letnim. Ochrona głowy, odpowiednie ubranie i smarowanie kremem przeciwsłonecznym powinny być codziennością w czasie upalnych miesięcy.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas